Yoga Yaparak Yaşamını Dönüştürmenin Tam Zamanı

Yoga yaşamda değiştirebileceklerin ve değiştiremeyeceklerin arasındaki dengeyi oluşturmak…Leslie Kaminoff

Koşu bandının üzerine çıktın, hedefini belirledin ve önce ısınmak için yürümeye başladın. Halen cevaplaman gereken email, gün boyu yapman gerekenler, katıldığın toplantıdaki konuşmaların ardı arkası kesilmeden zihnine gelmeye devam ediyor. Eğimi arttırırken koşundan sonra yapacağın alışveriş listesindekilere yenisi ekleniyor. Koşmaya başladığında telefon beklediğin kişinin arayıp aramadığını merak edip telefonuna bakmaya çalışıyorsun.

Uzun yıllar salonlarda spor yapmış; sadece cardio yaparken değil, tüm fitness hareketlerinde, ağırlık kaldırmadan yürümeye kadar sürekli bedeni çalışırken zihni etrafta dolanmış birinin itirafı olarak yazdım tüm bunları. Evet, yeni fikirlerin geldiği zaman oldu, işime de çok yaradı. Çoğunda odağım bedenimden çok zihnimin hareketli temposundaydı. Bazı zamanlar bedenimden çok zihnimin yorulmuş olduğunu fark ederek bitiriyordum sporu. Stres de cabası; yapılmışlar ve yapılacaklar arasında gidip gelmekten rahatlamak yerine gerginlik yaşıyordum. Aynı hareketleri yıllar boyu tekrarlamaktan da kaslarım çalışmaktan çok kendi halinde takılıyordu.

Alışkanlıklar, alışıla gelmişler, rahat alanın keyfine varmakla; geçmişten geleceğe, yapılmışlardan yapılacaklara kadar uzun bir zihinsel git geller içinde odaklanmadan uzak, nefesini yani yaşam enerjini bir kenara terk etmiş, şimdiye hasret yaşamaya devam etmenin keyfini çıkarıyordum kısacası. Ne keyif ama di mi… Sonra yoga ile tanıştım.

Yoga; beden, zihin ve bilincin bir olması – yani tamamiyle bu anda kalmak, şimdiyi deneyimlemek dediklerinde olur mu hiç öyle şey dedim. Bedeninin farkına varıp zihni kontrol edebilmek ve bilinçle beraber bir olmalarını sağlamak dediklerinde benim ne işime yarayacak ki diyerek zihnime kontrolü bıraktım. Ne zamanki bedenimi olduğu gibi kabullenip zihnimin boş konuşmalarına aldırmadan yoga yapmaya başladım, fiziksel olarak yıllar boyu süregelen fitness sürecinden daha sağlıklı ve daha fit olmaya başladığımı fark ettim. Spor yaparken yanımdan ayırmadığım telefonumla bağlarımın kesilmesinin huzurunu yaşarken emaillerin peşinden, arayıp aramadı derdinden, toplantıda neler olmuştu analizlerinden uzaklaştığımı fark ettim. Olaylara karşı daha sabırlı yaklaşırken yaşamımda hayal ettiğim her şeyin kendiliğinden olması gerektiği şekilde gerçekleştiğini fark ettim. Süregelen iç ve dış konuşmaları susturabilmenin huzurunu yaşarken, hasta olmanın zihin ve bedenin iletişim eksiliğinden gerçekleştiğini fark ettim. Bedenim istediğim şekilde gelişirken zihnimin kontrolünü yeniden ele geçirip korkularım, acabalarım, endişelerimin ötesinde yaşamın var olduğunu fark ettim. Bedenimde birikmiş yılların duygusal çözümsüzlükleri, travmaları yoga yaptıkça beni terk ederken varolmanın dayanılmaz hafifliğini yaşamaya başladım. Güçlenirken esnemenin sadece bedensel değil yaşamsal anlamda etkilerini görmeye başladığımda da yoganın anlatılanlar ve yazılanlardan da fazlası olduğunu fark ettim.

  • Gençleşen Zihin

Yaşamdaki her yeni şey, yeni bir dil öğrenmek, yeni bir ilişki, yeni bir müzik aleti çalmak beyinde yeni bağlantıların kurulmasını sağlar. Yogada yeni bir pozla karşılaşma imkanın çok yüksek. Vinyasa, Hatha, Yin, Ashtanga, Power ve daha sayamayacağım çeşidi ile her gün farklı yoga dersine katılıp, alışkanlık olandan uzaklaşırsın. İlerlemeye başladığında, başının üstünde nasıl duracağını öğrenme aşamaları da dahil olmak üzere beyninde yeni sinir ağlarının kurulmasını sağlar. Yani karar verme sürecindeki alanın genişler, öncekinden farklı bakış açısına sahip olursun. Dr. Loren Fishman; ‘Herkes bir şekilde yaşamında yenilik, farkındalık, özgürlük arayışındadır.’ diyor. Aynı kalıplar içinde kalmaya devam etmek, alışkanlıklarından vazgeçmemek seni bir anlamda kapalı kutu içinde tutmaya devam eder. Rahat alanından çıkmak için yoga seni davet ediyor. Eğer sende keşfetmek, zihninin sınırlarını genişletmek istiyorsan, o zaman yoga yapmaya başla.

  • Daha Az Stresli Bir Yaşam

Talepkar bir patron, mutsuz bir müşteri, ağlayan bir çocuk, döviz kurlarındaki düzensizlik, geçmen gereken sınavlar, verilmesi gereken kilolar, saatler boyu beklemek zorunda kaldığın kuyruklar, trafik, ani kayıplar gibi bir çok şey kalp ritmini bozar, stres hormonu salgılamanı sağlar ve endişeler içinde bir yaşam ortamı sunar sana.

Daha önce öğrendiğin, yaptığın hareketlerden farklı bir şey yapman mı gerekiyor? Beyin araştırmacısı Dr. Mithu Storoni ” ‘ Ben bunu yapamam, artık bu pozda kalamam, kesin düşerim, benim bedenim kapalı, hiç esnek değilim’ diyerek zihnin koşturup duruyorsa, duygusal tepkimeni kontrol etmeye çalışarak kendini zorluyorsun, ve sınırlıyorsun” diyor. Yeni bir şey yapmak bize stres yaratabilir diyor araştırmacılar. Rahat alanımızdan vazgeçmedikçe de dünyamız küçülür ve tabii beynimizde diye ekliyorlar. ‘Yeni deneyimlere, insanlara ve ortamlara ne kadar çabuk uyum sağlarsak, stres ile daha rahat başa çıkabiliriz. ‘ Dr. Brown’a göre: ‘ Yoga ile, adrenalin salgılamak yerine daha fazla serotonin salgılamaya başlarız.’

  • Kendini Tanımak

Zihnin koşturmaları arasında, eski kalıplara bağlı kalarak yaşamına harika bir şekilde devam edebilirsin. Aynı zamanda neden tekdüze, işten eve evden işe gidiyorum, spora da gidiyorum ama sanki bir şey eksikmiş gibi geliyor durumlarını yaşıyorsan, yoga yapmaya başla. Zihnin sessizliğinde bedenin farkındalığında kendinle ilgili daha önce bilmediğim o kadar harika özellik çıkar ki karşına, yeni yetenekler, yeni ilgi alanları, hiç sevmediğini sandığın bir yemeğin aslında ne kadar lezzetli olduğunu keşfedersin. Gerçekte ne istiyorsun, ne olsa yaşamına renk katar? Yoga seni kendini tanımaya davet ediyor. Bedeninle ilişki kurdukça kendini sevmeye başlaman an meselesi.

  • Odaklanmada Artış

Hedeflerin var ama bir türlü istediğin yöne doğru ilerleyemiyorsun. Her şey net sandığın anda karşına çıkan bir şey seni yoldan çeviriyor. Düşünceler sana acabaları, kuşkuları getirince de hedefinden vazgeçmek de hiç zor olmuyor. Yoga, araştırmalar göre yaratıcılığını, üretkenliğini ve mutluluğunu arttırıyor. Çünkü seni anda kalmaya davet ederek zihni sakinleştiriyor. Bedensel hedeflerin yaşamsal hedeflerinle buluşmaya başlıyor.

  • Daha Mutlu Olmak

Yeni bir şey öğrenmek ve öğrendiğini uygulamak beyindeki bağlantıları etkileyerek bizi mutlu ettiğini uzmanlar ispatlamış. Yeni bir yeteneğe sahip olmak sinirsel yolları güçlendirirken serotonin ve dopamine salgılanması ile iyi hissettmemizi sağlıyor. Egzersiz yaparken de bu salgılar salgılanıyor. Dr. Mithu Storoni ‘Beyin sanki yaşayan bir canlı. Her zaman büyüyor. Her zaman değişiyor. Öğrenmek; bağlantıları ve ağları canlandırıyor, bunun sonuncunda da mutlu hissediyoruz.’ diyor. 

  • Daha Fit Bir Beden

Bedenlerimizde yüzlerce kas var. Yoga ile bedenlerimizdeki kasları çalıştırmakla beraber her pozda farklı kası çalıştırırız. Her gün yapsanız bile çeşidi fazla pozlar sayesinde farklı kasları sürekli aktive ederiz. Kas çalışıp kasılırken kalori yakar, uzun saatler cardio yapmaya gerek duymadan yağları yakarsınız. Özellikle nefese odaklanan yoga oksijeni daha verimli şekilde bedenimize, organlarımıza ve hücrelerimize almamızı sağlar. Bu sayede yağlar yakılır. Yoga ile kaslar uzayarak çalışır bunun etkisi de bedensel olarak uzama, daha düzgün bir posture ve daha fit bir görünüm olur. Yıllar boyu fitness ve cardio çalışıp ulaşamadığım beden formuna yoga yaparak ulaşan biri olarak sizi yogaya davet ediyorum. Güçlenirken esnek olmak için yoga ile bedeninizin olması gereken formunu yaratın.

  • Yoga, Bir Olmak

Yaşadığımız dönem itibari ile bireyselleşmeye doğru yöneldik. Kendimizi çoğu zaman yaşadığımız dünyadan, insanlardan ayrı bireyler olarak varsayıyoruz. Rekabet, kıskançlık, mücadele gibi durumlar zaten bu kopukluktan ortaya çıkıyor. Yoga bir olmak demek. Önce kendinde bütünlüğü sağlayıp, zihni, bedeni ve bilinci bir araya getirip çevrendeki herkesle, her şeyle bir olduğunun farkına varmak demek. Mutsuz olduğunda yalnız olmadığını hatırlamak demek. Yoga seni bir olmaya davet ediyor.

Foto @clubtwentyone aittir.

Yogaya her zaman, her yaşta, her vücut tipinde başlayabilirsiniz. Çeşitli yoga derslerinden birini denemeniz yeterli. İster stüdyoda ister özel olarak yoga seni, yaşamını dönüştürmen için davet ediyor. Evde yapmak istersen de tıkla. (Meltem kodunu yaz ayda 20TL’ye evde yoganı yap.

Sorularınız ve dersler için: meltem@terapimyoga.com

SaveSaveSaveSave

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: