Daha İyi Yaş Al, Daha Uzun Yaşa

Sağlıklı Yaş Al ve Daha Uzun Yaşa – Yoga Seni Destekliyor

Kaçınılmaz tek bir şey varsa yaşamımızda o da yaş aldıkça bedenlerimizin değiştiği. Bazen bu değişimlerin sağlımıza derin etkileri oluyor. Belki de bu yüzden yaş aldıkça daha fazla sağlık sorunu ile uğraşmak zorunda kalıyoruz.
Yoga pratiği değişen bedeninle ilgilenmen için sana çeşitli araçlar sunuyor. Yapılan araştırmaların geldikleri tek bir nokta var; ileri yaştakilerin yoga yapmak fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığını pozitif yönde etkiliyor.
70 yaşında başlayanlarla beraber 20lerinde başlamış ve halen devam eden yaşlılar arasında gençliğinden itibaren yapanların güçlerini ve esnekliklerini ileriki yaşlarda da korumaya devam ettiğini görebilirsiniz.

Kalp Hastalıkları

Kalp hastalıkları ileri yaştaki Amerikalılar için en başta gelen ölüm sebebi. 65 yaş ve üstünün üçte birinde kalp rahatsızlığı sonucu ölüm görünüyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) istatistiklerine göre Türkiye genelinde 2016 yılında meydana gelen ölümlerin yüzde 39.8’inin nedeni kalp ve damar hastalıkları.

2014 yılında Amerika ve Hollanda’da denekler üzerinde yapılan çalışma sonucunda yoga pratiği yapanların kalp hastalığı riskinin azaldığı dikkat çekti. Yoga kardiyovasküler risk faktörlerini ve kalp krizi yaşama riskini azaltıyor. Kardiyovasküler spor yapanlarla aynı etkiyi yaşıyorlar. Yaş aldıkça yoga, kardiyovasküler spor yapmaktan daha kolay ve rahat hareket alanı sağladığında daha hızlı geri dönüş alabiliyorlar.

Kanser

Amerika’da 65 yaş üstündekilerin beş tanesinin birinin ölüm sebebi kanser.

Yaş kriteri göz önüne alındığında AB’deki 65 yaş altı ölümlerin %37’sinin, 65 yaş ve üstü ölümlerin ise %23’ünün kanserden kaynaklandığı görülmektedir.

65 yaş ve üstü için kanserden ölüm oranları incelendiğinde, Türkiye’de 2015 yılında %16’lık bir oran dikkat çekiyor. Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla düşük orandayız. (şimdilik)

Yaşı ilerlemiş kişilerin kanserin yarattığı etkilere karşı yaşam kalitelerini düşürmeden devam edebilmelerine yoga yardımcı oluyor. 2014 yılında Teksas Kanser merkezinde yapılan araştırmada kadınları 3 gruba ayırıyorlar. Birinci grup yoga pratikleri; nefes, meditasyon ve rahatlama teknikleri ile çalışıyorlar. Diğer grup basit stretching egzersizleri ve 3. grup hiç bir şey yapmıyor.

Yoga ve stretching yapan ilk iki grup bedensel rahatlama yaşarken yoga yapan grup günlük aktivitelerde daha enerjik, genel olarak daha sağlıklı ve stres hormanlarında azalma görülüyor. Diğer gruplardaki kadınlar kanseri kabullenmekte zorlanırken yoga yapanlar kanserli olmalarına rağmen yaşamlarında anlam bulmayı başarıyorlar.

Kireçlenme

Beş orta yaş ve üstündekilerinden biri kireçlenme sorunu yaşıyor ve hareket etmek ızdıraba dönüşüyor. Sabahleyin yataktan kalkmak bazen mücadele gerektiren bir şeye dönüşüyor. Katılık, iltihap ve eklemlerdeki ağrılar gündüz ve gece yalnız bırakmıyor.

Johns Hopkins Medicine hastanesinde dizde kireçlenme veya romatizma yaşayan 75 kişi arasında yapılan araştırmada 2 gruba ayırıyorlar. Biri yoga yapan diğeri de normal hayatlarını devam ettiren. Haftada 2 yoga dersleri ve haftada 1 evde yoga pratiği olarak özellikle kireçlenme ve romatizma yaşayanlara özel yoga yapılıyor.

Yoga yapan grup yüzde 20 iyileşirken enerjileri, modları artıyor, ağrıları azalıyor.

The yoga group reported a 20% improvement in physical health. They experienced similar improvements in pain, energy, mood and their ability to maintain their day-to-day activities. The researchers concluded that yoga may be a safe and effective way for arthritis sufferers to keep moving.

Düşmeler

Denge yaş ilerledikçe azalıyor. Denge azaldıkça düşme de artıyor. İleri yaştakilerin yaşadıkları en büyük sıkıntılardan biri düşmek.

15 yaşlı 12 hafta boyunca haftada 2 kere 75 dakikalık yoga derslerine katıldılar. Her derste duruş ve nefes çalışmaları ön plandaydı. Aynı zamanda kollarda, bacaklarda ve ayaklarda güç çalışmaları yapıldı ki düşme durumunda tekrar kalkabilmek için güçlü olunsun. Yoga yapmak düşme korkularını azaltırken dengelerini geliştirdi.

Daha Uzun Yaşa – Kaliteden Ödün Verme

Stüdyo derslerime gelen veya kendi evinde benimle beraber özel olarak yoga yapan öğrencilerim var. 65 yaş üstünü stüdyo derslerinde fazla sık göremesek de yavaş yavaş artmaya başladı. Genelde pilates tercih ediyorlar sonra pilatesin sadece fiziksel yoganın hem fiziksel hem ruhsal gelişimini anlayınca yogaya yöneliyorlar.

Gentle Flow, Yoga Terapi, Yin Yoga ve Sandalye Yogası evde veya stüdyolarda deneyebilecekleri yoga tarzları.

Evde rahatlıkla yapabileceğiniz bir çalışma aşağıdaki linkte yer alıyor. Zihin rahatladığında zaten stres gibi tüketici etken hayatımızdan çıkıyor zaten her türlü uzun yaşamaya başlıyoruz.

 

Zihni Rahatlat – Gentle Flow  

 

SaveSave

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: