Hatha Yoga Başlangıç Seviyesi Dersleri Kasım 2023’de Başlıyor

Bedeni esneten ve güçlendiren Yoga hareketleri ile beraber nefesin ve meditasyonun bir arada olduğu Hatha Yoga başlangıç seviyesi dersleri Kasım ayının son haftası başlıyor. Hatha Yoga; seni daha zinde, daha enerjik, daha mutlu ve huzurlu hissettirir. Güç olarak tanımlanan ‘Hatha’ yoga dersi tipik olarak bir dizi fiziksel duruş (yoga pozları), nefes alma tekniklerini ve meditasyonu içerecektir. Genellikle Vinyasa akışına veya Ashtanga dersine göre biraz daha yavaş olmakla beraber, daha statik pozlarla uygulanır.

Neden YOGA iyi gelir

Stresin ve kaygının, bir kasırga etkisi gibi hissedildiği günümüz dünyasında, hem beden hem de zihin için bir sığınak bulmak her zamankinden daha önemli hale geldi. İyi olma haline bütünsel bir yaklaşım sunan 5000 yıllık bir uygulama olan yoga; esnekliği ve gücü arttırmaktan zihinsel netliği ve iç huzuru teşvik etmeye kadar yoganın faydaları geniş kapsamlı ve derindir.

Fiziksel Sağlık

Esneklik ve Güç: Yoganın en belirgin fiziksel faydalarından biri gelişmiş esnekliktir. Yoga pozları veya asanalar kasları nazikçe gerer ve uzatır, zamanla esnekliğin artmasını sağlar. Eş zamanlı olarak bu pozlar çeşitli kas gruplarını da çalıştırarak güç ve dayanıklılığın artmasına yol açar.

Denge ve Duruş: Dengeleme pozları uygulaması yoluyla yoga, genel denge ve koordinasyonun geliştirilmesine yardımcı olur. Bu sadece daha iyi bir duruşa katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda vücut uyumu konusunda daha fazla farkındalık yaratarak yaralanma riskini de azaltır.

Zihinsel Sağlık:

Stres Azaltma: Yoga başlangıç seviyesi derslerinde bile dikkatli nefes alma teknikleri ve meditasyon yönlerinin stres seviyelerini azaltmada etkili olduğu kanıtlanmıştır. Şimdiki ana odaklanmak zihni susturmaya yardımcı olur ve dinginlik duygusunu teşvik ederek günlük yaşamın kaosundan çok ihtiyaç duyulan bir soluklanma sağlar.

Ruh Halini İyileştirme: Yoga, vücudun doğal ruh hali yükselticileri olan endorfin salınımını uyarır. Düzenli uygulama, zihinsel sağlığa doğal ve bütünsel bir yaklaşım sunarak, depresyon ve anksiyete belirtilerinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Geliştirilmiş Solunum Fonksiyonu:

Pranayama Teknikleri: Yoga, pranayama olarak bilinen ve solunum fonksiyonunu artıran çeşitli nefes egzersizlerini içerir. Derin, kontrollü nefes alma akciğer kapasitesini artırır, oksijen akışını iyileştirir ve genel akciğer sağlığını geliştirir. Bu özellikle astım gibi solunum rahatsızlıkları olanlar için faydalı olabilir.

Gelişmiş Zihin-Beden Bağlantısı:

Farkındalıklı Hareket: Yoga, zihin ve beden arasında derinleşen bağlantıyı teşvik eder. Kasıtlı ve dikkatli hareketler kişisel farkındalığı teşvik ederek bireylerin bedenlerini daha iyi anlamalarına ve takdir etmelerine yardımcı olur. Bu bağlantı yoga matının ötesine uzanır ve genel refahı artıran günlük seçimleri etkiler.

Topluluk ve Destek:

Aidiyet Duygusu: Bir yoga sınıfına veya topluluğa katılmak, yalnızca bireysel uygulama için bir alan sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ait olma ve bağlantı duygusu da sağlar. Paylaşılan büyüme ve kendini keşfetme deneyimi, yaşamın zorluklarıyla başa çıkmada etkili olabilecek destekleyici bir ortam yaratır.

Yoga fiziksel bir uygulamadan daha fazlasıdır; bütünsel refaha doğru bir yolculuktur.

Yoganın kadim bilgeliğini araştırdıkça, onun hem bedeni hem de zihni besleyen dönüştürücü gücünü keşfederiz. İster daha fazla esneklik, zihinsel berraklık ister destekleyici bir topluluk arıyor olun, yoga daha sağlıklı ve daha dengeli bir yaşam için çeşitli ve kapsayıcı bir yol sunar.

Öyleyse matınızı açın, derin bir nefes alın ve derin ve zamansız yoga pratiğiyle kendinizi keşfetme yolculuğuna beraber çıkalım.

KASIM 2023 Hatha YOGA Başlangıç Seviyesi dersleri

Ekim ayında Yoga’ya başlangıç grubumuzla yoga ile tanışıklık için birlikte pratik yapmaya başladık. Kasım ayında, başlangıç seviye Hatha Yoga dersleri olarak başlıyor.

Evin dışında yapacak pek fazla şeyin olmadığı, haftasonunun geride kalması ile beraber yeni bir haftanın başlamasının etkisinin ağırlaşmış ruh halleri yaratma durumlarını dikkate alarak, Pazartesileri 19:30-20:30 arası derslerimiz olacak şekilde 27 Kasım’da başlıyor. (Hem de ikizler burcunda dolunay)

Haftada bir gün beraber pratik yapmakla kalmayıp, 1 ay boyunca saklamanız için kayıtları ileteceğim. Aynı zamanda youtube kanalımdaki videolarla da destekleyerek haftanın diğer günleri de bensiz ama benle devam edeceğiniz pratik ile dolu bir ay olsun.

Bu ay boyunca kendimizi bedensel, zihinsel ve ruhsal olarak 2024’e hazırlayalım.

Dersler online olarak Zoom üzerinden, Pazartesi günleri gerçekleşecek ve kayıt edilecektir. Gelemediğin dersler olduğunda, sana kayıt ileteceğim. Soru sormak veya paylaşım yapmak istediğinde, bana ulaşacağın bir WhatsApp grubu olacak. 

PRATİK TARİHLERİMİZ:

27 Kasım 2023

4 – 11 – 18 -25 Aralık 2023 

PAZARTESİ 19.30 – 20:30 

Soruların, bilgi almak ve kayıt için e-mail adresini meltem@terapimyoga.com adresine mail olarak iletebilirsin.

Mat üstünde buluşmak üzere,

Namaste 🪷

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: