Daha Azına Odaklanmak Yerine Daha Fazlasına Odaklan

Yaşamında hareket alanının azaldığını yani kapana kısılmış hissediyorsan daha azına odaklanmak yerine daha fazlasına odaklan..

Eski bir atasözünü hatırlatmak istiyorum ‘ Sevmediğin bir şeyi dövüp duracağına sevdiğin şeyi takdir etmeyi dene’

Bu aslında dünya üzerindeki varoluşuna şefkatle yaklaşmak, aynı zamanda başarılı olmanın da anahtarı. Bazıları bunun farkında, olmayanlar ise kapana kısılmış yaşamlarına devam ediyorlar, buna ne kadar yaşamak deniyorsa.

Yaşamlarımızda tatminsizlik hissettiğimizde istemediğimizle kendimizi etiketlemeyi, nitelendirmeyi seçiyoruz.

Bir ilişki sonlandığında ‘bırak gitsin’ ve ‘yola devam et’ diyen sesler türer çevrende. Peki nasıl yapacaksın? Nasıl bir anda geleceğini planladığın, hayaller kurduğun kişiden vazgeçip her şeyi unutup kendine yeni bir gelecek yaratımına doğru yönelecek ve tabii huzuru bulacaksın?

‘Bırak gitsin, boşver ‘ demek yerine dikkatini ve zamanını başka şeylere vermeye başlayarak. Projeler, işler, hedefler, insanlar deken acı anılardan yok olup gidecek.

Değişim, çökmüş kalıntılar içinde durmak yerine yeni bir şehir inşaa etmeye başladığında gerçekleşir. 

Yaşamında olmasını daha az istediğin şeylere dikkatini getirmek yerine gerçekleşmesini istediğine, daha fazlasının olmasını istediğine ilgini getir; daha fazlasına odaklan.

Arzularının peşinden gitmekten çok, sana rahatsızlık verenin peşinden giderek istediğin şeyin ne olduğunu bulabilirsin. En büyük korku ve endişelerin tam zıddını yaratmak zaten hayalin gerçeğe dönüşmesidir..

Yerine koyacağın bir şeyi bulmadan bir şeyi bırakman kolay değil. Sana beyaz fili düşünme desem kesin ondan başka bir şey düşünmeyeceksin. Hatta şu an gözünün önüne geliyor bile olabilir. Beyaz fili düşünmemek için tek yapacağın başka bir şey düşünmek, mesela siyah bir at.

  • Kilo vermek istiyorsan, kalorileri azaltmak ve daha küçük ölçülerde beslenmek yerine daha fazla sağlıklı yiyecek tüketmeye, daha fazla hareket etmeye, daha fazla dinlenmeye ve kendinle ilgili daha pozitif düşüncelere odaklan.

  • Derin değişimler istiyorsan daha azını yapma endişesi ile yaşamak yerine daha fazlasına odaklan. Şimdiye kadar daha azına odaklanarak ne sonuç aldın? O zaman Daha fazlasına odaklan!
  • Aylık maaşın ucu ucuna mı yetişiyor, o zaman daha fazla finansal özgürlüğe, daha esnek ve huzurlu zihine sahip olmaya odaklan.

 

Geçmişi ‘bırakmak’ yerine şimdi ve burada insanlarla kurduğun bağa odaklan, yeni beceriler geliştir, daha farklı deneyimler yaşa, hiç yapmam dediklerini yapmayı dene, ve her seferinde sana kendini iyi hissettireni yaşa.

Yaşamında şimdiye kadar sevmediğin, istemediğin, hoşuna gitmeyen şeylere kapılıp gitmiş olabilirsin. Bunlar için kendine kızmak yerine bundan sonrasında sevdiğin, hoşuna giden ve istediğin şeylere odaklanabilirsin.

Seni asıl rahatsız eden en derin arzularının gölgesi, karanlık tarafı..

Daha az kilonun olmasını istiyorsan daha sağlıklı yaşamayı seçiyorsun. Daha az borcun olsun istiyorsan daha fazla denge arayışına geçiyorsun. Daha az stresli olmak istiyorsan, daha fazla huzurlu bir zihin olmasını seçiyorsun.

Ağlayabilir, yas tutabilir, ıstırap çekebilir hatta yaşadığın travmaları tekrar tekrar ziyaret edebilirsin. Onları iyileştirmenin ve gerçekten iyileşmenin yolu şimdide, bu anda yeni bir deneyim yaratmak. Bu öyle bir deneyim olacak ki o geçmiş aklına düşmeyecek. <3

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: