Terapim Yoga | Herkes İçin İyi Yaşam


“Bir araya getirip bağlamak”, “sıkı sıkı tutmak”, ”bütünleşme” anlamına gelen yuj kökünden türeyen Yoga 5000 yıla yakın zamandır dünya üzerinde var. Uzayda başka yerde var mı pek bir bilgim yok, başkaları gibi kulaktan dolma bilgilerle burada yazılarımı yazmadığımın altını çizeyim 🙂

Dinlerden eski olan yoganın amacı ismi gibi akıl, beden ve ruhu bir araya getirmek, bütünleştirmek. O zaman insan varoluşunun gerçeğini yaşamaya başlayabilir ve bu anda yani şimdide olabilir. Geçmişe takılmadan geleceğe kaygı duymadan kalbinin attığı, nefesini alıp verdiği bu anda varoluşunu fark ediyor.

Asanalar yani bedensel pratikle başlıyor yoganın ilk adımı. Meditasyona kadar giden yolda çeşitli çalışmalar var. En başta da nefes geliyor. Nefes aslında nefs yani her şeyin özü. Sana senden daha yakın olan tek şey nefesin ve nefesin farkına vardığında, bedeninle bütünleştirdiğinde zaten zihindeki düşünceler sakinleşmeye başlıyor.

Yoga ne demek, bana ne yararı var, ben neden yoga yapıyorum diye bir kaç gündür düşünüyorum. Sözcü gazetesinde Soner Yalçın‘ın bir yazısı ile aradığım cevabı da buldum. Sağolsun bilgi eksikliği, araştırma yapmadan paylaştığı ve Amerikan emperyalizmin altını çizmek için kullandığı yoganın o kadar da basit olmadığını hatırlattı ve yeniden neden bu kadar çok sevdiğimi fark ettirdi. Onun gibi yüzeysel olmaktansa derinleşebilme fırsatını yakalayabildiğim için şanslı olduğumu görmemi sağladı.

Yoga kendimle bağ kurmak, kendimi daha yakından tanımak. Hoşuma giden ve gitmeyen yönleri ile Meltem’i kucaklayabilmek. İşlerimdeki stresin etkisi ile yogaya gitmeye başladım, evet mutsuzluk yaşadığım bir dönemdi ve arayıştaydım. 1 seneden fazla süre de büyüleyemedi ama ben genede gitmeye devam ettim. Fiziksel etkisini, kaslanma ve esneme anlamında gördüm. 15 sene spor yaparak varolmayan kaslarım ortaya çıktı, daha sağlıklı olmaya, daha kaliteli uyku uyumaya, daha sağlıklı beslenmeye başladım.

yoga ile gücünü keşfet


Sonra bir gün bedenimde takılmaya devam ederken yoga eğitmeninin yönlendirmesi ile nefes çalışması ve beraberinde 5 dakikalık meditasyon yaptım. İşte o gün her şeyin değişmeye başladığını anladım. Nefesim araç oldu ve bedenimle zihnim bağlantıya geçti. Sanki bir uyum oluştu ikisinin arasında ve ben bu ana, yani şimdiye geldim.

yoga ile kalbini aç

Yoga yıllar boyu gittiğim ve tam sonuç alamadığım psikiyatristlerden, psikologlardan çok daha iyi geldi. Korkularımla yüzleşmekle kalmayıp kendi potansiyelimi ortaya çıkarmama yardımcı oldu. Manevi yönden yaşadığım etkisi maddi anlamda da yaşamımda yeni bir kariyer, uzmanlık oldu. Aslında bir yaşam biçimine dönüştü. Bazen sevgilim yoganı benden daha çok seviyorsun diye hayıflanıyor 🙂

Star Wars filmlerine ilham olan, 5000 yıllık yoga ile sende tanışabilirsin. Her yaşta, her beden tipine uygun. Tanışıyorsan derinleşebilir, geliştirebilirsin. Sadece asanalar yani fiziksel olarak değil içsel olarak yani zihin ve beden birleşimi ile ruhunu özgürleştirebilirsin.

Geçmiş ve gelecek yerine Şimdide olarak,

Kendini ve sınırlarını yeniden tanımlamak; Yoga, Pilates, Nefes, Meditasyon, Beslenme, Ayurveda ve daha fazlası için >>>

SaveSave

SaveSave

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: