Yaşam Amacın ile Hizalanma Sanatı – Dharma

-Yaşamak; Bir amacı olmalı?

İnsanın kendi inançlarının, kendi düşüncelerinin, kendi anlamlarının peşinden yürümesi midir? Yoksa Sevginin, Aşkın, Heyecanın ve de Tutkunun aşırı bir şekilde yaşanması mı?

Kaderin. Alın yazın. Yaşam amacın. Sürekli bu sözleri duyuyorsun. Gizemli aynı zamanda heyecan verici… ve kafa karıştırıcı. Yaşamdaki gerçek amacını ve tutkunu keşfetmek, peki nasıl olacak?

Bu yaşamda neden varız, neden doğduk veya neden halen bu dünyada yaşıyoruz ve belki yakınlarımızdan veya uzak tanıdıklarımızdan bazıları burada bizle değil?

Mark Twain, “Hayatında iki önemli gün vardır; Biri doğduğun gün, diğeri de neden doğduğunu keşfettiğin gün.”

Bir amacı gerçekleştirmek için fiziksel bedende olma tercihimize ( yaşam amacın) yoga felsefesinde Dharma yasası denir.

Sınırsız içsel gücün özü ilahi güçtür ve bu ilahi güç yüce amacına hizmet etmek için insan formuna girer. Bu yasaya göre herkesin eşsiz bir yeteneği ve bunu eşsiz bir biçimde ifade etme şekli vardır ve bu eşsiz yeteneğin ve eşsiz ifadenin de eşsiz ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlar yeteneğinizin yaratıcı ifadesiyle eşleştiğinde zenginlik yaratan bir ışık oluşur. – Deepak Chopra Dharma’nın yasası

Dharma’yı tam olarak uygulayabilmek için insanlığa, doğaya, hayvanlara kısaca bu dünya üzerindeki her şeye ‘Nasıl yardım edebilirim?’ diye sormaktır.  ‘Burada benim yararıma ne var?’ yerine ‘Nasıl yardım edebilirim?’ sorusu ile gücünü uyandırabilirsin.

Biz bu dünyaya kendi gerçek benliğimizi bulmaya geldik. Aslında tüm arayış bundan ibaret.

Yaşam amacın için hiç bir an geç değil. Bazısı için 80 yaşında ortaya çıkar ve Oscar kazanır bazısı için çocukluktan itibaren oluşur, besteleri efsane olur.

Amacınla hizalanmak görünür olmak ve sakladığın zaafların ortaya çıkmasını gerektirebilir. Sonuç beklemeden ve bir şeye bağlı kalmadan dünyaya kalbinden akanı sunabilmektir.

Sevilmeyi hak ettiğine inanan ve beklentisiz yaşama hizmet edenin değerli olmayı derinden hissetme şansına sahip olduğunu belirtiyor araştırmacı Brene Brown. 

Kendini gösterme ve hizmet etme isteğin doğrultusunda amacın çiçek açıyor. İşte karşımıza o zaman ‘yaşam amacın nedir?’ sorusu çıkıyor. ‘şu an bana en çok ihtiyaç duyanlar için kendimi nasıl özgün bir şekilde ortaya koyacağım?’

Dharma; yaptığın, yapmak durumunda kaldığın, hatta yapmak istediğin değil, bu dünyada yapmak için doğdun’ Aadil Palkhivala, Fire of Love 2008

İşte sana 10 maddede Dharma yani yaşam amacın keşfi ve hizalanma sanatının ipuçları;

1. Kendin Ol

Tarkan’ın şarkısını hatırlarım her zaman ‘başkası olma kendin ol, böyle daha güzelsin’ Gerçekten sana ihtiyacı olan kişilerle bağ kurabilmek için kendin olmak kadar basit bir yolun var. Kusurlarınla, hatalarınla ortaya çıkabilme cesaretinle şu an yaşam yolunda her neredeysen bunu paylaşabilmen.

2. İstikrarlı Ol

Her gün gerçek sonuç alamasan bile emeklerini ortaya koyabilmek. Sonunda tüm bu emekler meyvasını verecek. İnsanlar istikrarlı emekleri güvenerek karşılık verir.

3. Cesur Ol

Her zaman hareket halinde, harekete geçecek şekilde ol. Kendin olmak ve zaaflarınla ortaya çıkabilmek cesaret gerektirir; işte o zaman gerçek amacınla hizalanırsın.

4. Yardımsever ol

İnsanlar onların sorunlarına yardımcı olanı veya hayallerini gerçekleştirmelerine destek olanı fark eder ve saygı duyar. Gerçekten yardımsever olmak insanları ve fırsatları hayatına çeker.

5. Seçici Ol

Enerjini boşa harcama. Nasıl hizmet edeceğinin farkındalığı ile yaşam amacın ile hizalanırsın. Herkese ve herşeye çözüm bulmaya çabalamak yerine kendi ‘imzanı’ yaratan tarzı bul.

6. Arkadaş Ol

Şefkatli arkadaşlık kurmak, amacınla hizalanman için mucizeler yaratır. Aynı zamanda gerçekleştirirken de mutlu olmana yardımcı olur. Her zaman sevincini yay.

7. Yaratıcı Ol

Yeni şeyler dene, aklın ve hayal gücün gezinsin. Kendini tükenmiş hissettiğinde yapmayı hiç düşünmediğin bir şeyi gerçekleştir. Çeşitlilik ve yaratıcılık yaşamını yeni olasılıklara ve fırsatlara açar. Bu sayede amacınla hizalanırsın.

8. Korunmasız Ol

Mükemmel olmamayı seç. İlerlemenin tek yolu hareket etmek ve geri dönüş almak. Bazı anlar savunmasız, korunaksız olmayı gerektirebilir, ‘hazır’ olmadığın anda ortaya çıkabilmeyi gerektirir.

9. Becerikli Ol

Dünyada olan trendlerin farkında ol. Kendini eğitmeye devam et ve başkalarını ve dünyaya yaratıcı ve yeni yollarla hizmet etmeyi araştır, keşfet. Yaşam beklediğinden daha hızlı değişiyor. Beceriklilik ve kaynaklarınla yaratıcı ve dönüştürücü hizmet yaratabilirsin.

10. Yıldız Ol

Yeteneklerini sunmaktan çekinme. Ortaya çık, çalış ve anlamlı ilişkiler yarat. Işığının parlamasına izin ver ve başkalarına ışık ol.

Sen parladıkça her yer ışıldar.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: