Yeniden ve Bir Kez Daha Her Şeye Baştan Başlamak

”Her gün Tanrı’nın bir lütfu. Ve ben bunu yeni başlangıç olarak dikkate alıyorum. Evet, her şey güzel. ” Prince


Devam etmek için hiç bir neden göremediğinde, başlamak için mutlaka bir neden bul. Bırakmak ve baştan başlamak arasında büyük fark var.

Tam 1 hafta önce 17 yıllık dostumuz Maxi’yi kaybettik. Her türlü koşula rağmen sıkı sıkıya tutunup yaşamaktan vazgeçmeyen bir golden retrieverdır kendileri. Çevremdekilerin yorumlarına göre bayağı uzun yaşamış çünkü evini sevmiş, bizleri sevmiş ve gitmek istememişim… Son dönemleri fazla keyifli geçmemesine rağmen. Onu kaybettiğimiz gün benim evimde kalan 14 yaşındaki kronik böbrek yetmezliği olan kedim taşikardi geçirip oksijen çadırına kaldırıldı.

Maxi’nin anısına <3

Kedim halen benimle beraber, düzelme oldu fakat o kadar zayıfladı ki 2 kiloya kadar düştü. Kemiklerini kırarım diye ürktüğünden dokunmaya çekiniyorsun. O kadar narin bir durumdaki, gene de savaşıyor. Her sabah beni umutla yataktan kaldırmaya devam ediyor.

Tüm bu olaylar yaşanırken biri bana bir daha kedi veya köpek eve alır ve bakar mısın diye sordu. Cevabım sizce ne olmuştur?

Yeni bölüm

Onca sokakta kedi ve köpek varken, onca hayvan evsiz yurtsuz ezilme, aç kalma, hastalanma sıkıntısı yaşarken evet alırım, yeniden eve kedi veya köpek alır, bakarım dedim.

Her gün yaşamının devam edebilmesi için yemek yiyorsun. O yediğin neyse onun sonu geliyor, o zaman bir daha bitmesin diye yemek yemeyecek misin? Yaşamında ilişkiler yaşamışsındır. Aşk ve arkadaşlık ilişkileri arasında bitenlerin ardından bir daha asla mı dedin? Belki dedin ama sonra bir başkasına aşık oldun veya yeni biri ile arkadaşlık kurdun. Her an nefesini veriyorsun ki yaşamın için olmazsın OLMAZ! Nefesini verebildiğinde yeni nefes alabiliyorsun. Vermezsen boğulursun, tutarsan da boğulursun. Nefes döngüsünün sonu vermenle geliyorsa alman ile başlıyor. Alabilmen içinde vermen gerekiyor. Başlaması için bitmesi gerekiyor.

Her yeni başlangıç başka şeylerin sona ermesi ile olur.

Şu andan itibaren:

Kontrol edemediklerin bırak olsun.  – pozitif durumları yaşayabilmen için duygusal olarak negatif olandan kendini uzaklaştırman gerekir. Sana doğru gelene yer açabilmek için, acı verene tutunmaktan vazgeçebilmeyi öğrenmelisin. Davranışlarını ve seçimlerini kontrol edebilecekken, kontrol edemediğine odaklanmaktan vazgeçebilirsin.

Gerçeği kucakla ve kabullen, bazen imkansız görünse de – Yaşam aslında basit, onu komplike yapan bizleriz. Aslında her ne oluyorsa senin için, sana karşı değil. Her şey tam olması gerektiği zamanda, ne erken ne de geç yaşanıyor. Kaybettiğin ne varsa, kazandığın bir şey oluyor. Olanı sevmek zorunda da değilsin; kabullenmene yardımcı olan bir yöntem. Yaşamını pişmanlıklarla veya keyiflerle geçirebilirsin; hepsi senin seçimin.

Tüm ikilemleri yaratan zihnini değiştir. Değişim nefes alıp vermek gibi, işleyişin bir parçası değil, işleyişin ta kendisi. O olmadan yaşam olmaz. Yaşamda her şey değişiyor. Aynı zannettiğin şeyler bile değişiyor. Ayrımları yaratan zihnini değiştirerek başla. Her şeyi detaylandıran, ötekileştiren, eleştiren, yargılayan zihni değiştir. Patron olduğunu hatırlatmanın tam zamanı. Değişim demek bilinmezlik demek, haklısın tedirgin olmakla. Ne ortaya çıkacak bilmiyorsun, kontrol edemiyorsun sanıyorsun. Oysa kontrol edebiliyorsun; değişime olan tepkini. Mutsuz veya mutlu olmak arasında seçim yaparak aslında kontrol ediyorsun. Her Şeye Baştan Başlamak ister misin?

Tek ihtiyacın olan belki de olaylara yeniden yeni bir bakış açısı ile bakmak.

Bazen en mükemmelini yaptım dersin ama her şeyi batırmışsındır. Bu olduğunda asla geri çekilme. Denedin, denemiş olduğun için kendini takdir et. Asıl önemli olan tek ayak üstünde dengede durmak değil, dengen bozulup düştüğünde yeniden deneyebilmek. Saçmaladın, yanlış yaptın, hata yaptın; bu sayede ne yapmaman gerektiğini öğrendin.

Fırsatları değerlendir : Yaşamında büyük değişiklikler yapmak veya yeni bir şey denemek korkutucu olabilir. Asıl korkutucu olan pişmanlık. Zihninin yarattığı korkularının çoğu büyüteçle bakılmış gibi, normalden daha büyük görünür. Onlarla yüzleştiğinde sende fark etmişsindir. Aslında zihninin abarttığı kadar değildir korktuğun. Geçmişte aşılamayacak dediğin bazı şeylerin üstesinden geldiğin zamanı hatırla. Aslında ne kadar basit bir şekilde çözüme ulaştı her şey. Ulaşmadıysa da adı üstünde geçmiş!… Seni her ne tedirgin ediyorsa seni durdurmasına izin verme. Yaşamını, fırsatları değerlendirmediğin, izin vermediğin aşk ve paylaşamadığın yeteneklerin için pişmanlık duyarak geçirmemek istiyorsan büyük düşün!

Zihin ayrım yapar oysa kalp birleştirir.

Tırmanmaya Devam Et – O tepedekiler gökten inmediler. Kim bir şey için çalışıyorsa emin ol karşılığını alıyor. Yapamayacağını düşündüğün ne varsa deneyimlediğinde kendine güvenin artar. Sonlanmasına da gerek kalmadan… Tam ortada bir yerde kaldıysan, geriye gidemiyorsun aynı zamanda ileri gitmeyede korkuyorsun; o zaman hatırla ki manzara olduğun yerden sana keyif vermez.

Öğrendiklerini Takdir et. Acı çeksende pişmanlık duyma. Öğrendiklerin için gül, onlardan güç alarak yükseldiğini hatırla. Neyi yaşadığın değil onu nasıl yaşadığın seni sen yapan…

Yeniden ve Bir Kez Daha Her Şeye Baştan Başlamak


loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: