Tartışma yaratan Steve Jobs’un filmi vizyonda

‘Steve Jobs’ filmi, merkezindeki muhteşem adamın kişisel portresini resmetmek üzere bizi dijital devrimin perde arkasına götürüyor.

steve jobs filmi
Michael Fassbender – Steve Jobs

Steve Jobs filmi yönetmeni Oscar® ödüllü Danny Boyle. Onun çektiği Slumdog Millionaire, Trainspotting, 28 Days Later,  127 Hours filmlerinden birini mutlaka izlemişsinizdir. Slumdog Millionaire filmi ile Oscar ödülü kazanan Danny Boyle; farklı çekim teknikleri, anlatım dili ve kurgusu ile biliniyor. Filmin senaryo yazarı Oscar® ödüllü Aaron Sorkin. Aaron Sorkin senaryoyu, Apple’ın kurucusu Walter Isaacson’ın çok satan biyografisinden uyarladı.

steve jobs filmi

Apple’ın öncü kurucusu Steve Jobs’u Michael Fassbender, Macintosh’un eski pazarlama müdürü Joanna Hoffman’ı ise Kate Winslet canlandırıyor. Apple’ın kurucu ortaklarından Steve Wozniak’ı Seth Rogen canlandırırken, Jeff Daniels ise Apple’ın eski CEO’su John Sculley rolünde.

steve jobs filmi

Filmde ayrıca Jobs’un eski kız arkadaşı Chrisann Brennan rolünde Katherine Waterson, Apple Macintosh geliştirme takımının ilk üyelerinden Andy Hertzfeld rolünde Michael Stuhlbarg yer alıyor.

fassbender-rogen-jobs-woz

Film 3 büyük Apple ürününün piyasaya girişi üzerinden Steve Jobs’un yaşamını anlatıyor. Bu ürünlerin nasıl ortaya çıktığı ile beraber Jobs’un yaşamından kesitler görüyoruz. Film Amerika’da önce sınırlı sonrasında da geniş olarak vizyona girdi. eleştirmenlerden gelen ilk yorumlarda hem pozitif hem negatif ifadeler var. Daha önce Ashton Kutcher tarafından canlandırılan Steve Jobs filmi maalesef beklenildiği gibi çıkmamıştı. Bu sefer yönetmen Danny Boyle olunca ve senaryoyu Aaron Sorkin yazınca beklenti yükseldi. Fakat bazılarına göre Steve Jobs yeni filmde tam bir baş belası şeklinde görünüyor. Bazılarına göre filmde gerçek Steve Jobs ortaya çıkmamış. Filmin tümü için ise yorumlar farklı. Danny Boyle’un akıcı yönetmenliğinden Michael Fassbander’ın muhteşem karakter oyunculuğuna kadar pozitif yaklaşım var.

steve jobs filmi

Danny Boyle her zaman ki gibi farkını göstermiş ve yıllara göre filmi 3 ayrı formatta çekmiş. Bu cesur hareketi filmin görsel olarak beğenilmesini sağlayan faktörlerden biri. 1984 yılını grenli 16mm film, 1988 yılını 35mm ve 1998 yılını ise HD dijital olarak çekmiş. steve jobs filmi

Apple yöneticilerinden ve Steve Jobs’u yakından tanıyan Tim Cook filmi izlememesine rağmen olumsuz yaklaşımda. Ona göre Steve Jobs karakteri yanlış yansıtılıyor. Onun muhteşem bir deha olduğunu, başka insanların yapamadıklarını yaptığını söylüyor. Bu filmin Apple markasına zarar vereceğini düşünüyor. Bakalım Steve Jobs ve Apple hayranları filmi izleyince ne yorum yapacak?

Fotoğraflar uip aittir.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

2 YORUMLAR

  1. Ashton Kutcher’ın oynadığı film bana göre olmamıştı. Dediğin gibi bakalım Michael Fassbender’in rol aldığı film nasıl olacak 🙂

Yorumlarınız için: