Los Angeles’da Modellerin Sırlarla Dolu Dünyası – Neon Şeytan

2016 Cannes Film Festivali’nin Yarışma Filmlerinden biri olan Neon Şeytan 05 Ağustos’da vizyona giriyor.

neon şeytan

Neon Şeytan filminin ana teması hırs ve güzellik saplantısı olan modellerin dışardan büyüleyici görünen dünya içinde kayboluşları üzerine. Film içinde geçen diyaloglardan birinde ‘Güzellik her şey değildir, çünkü ondan başka bir şey yoktur.’ aslında gerçekleşen olayların özeti niteliğinde. Dış görünümün önem kazandığı günümüzde güzel olmak için harcanan çaba ve paranın sınırı artık kalmadı. Güzellik nedir sizce? Tanımını neye göre yapıyoruz da o kadın güzel bu kadın çirkin diyebiliyoruz. Doğuştan ‘güzel’ olan kadın diğerleri ile kıyaslanınca yaşama bir sıfır önde mi başlıyor? Çoğunluk için evet. Sosyal medyanında popülerliği ile her gün birbirinden güzel kadın karşımızda. Peki bunun sınırı nedir?

neon şeytan

Maleficient filmi ile duru güzelliğini izlediğimiz Elle Fanning şimdi güzelliği ile dikkatleri çeken ve modellik kariyerinde hızla yükselirken varoluşunu tehdit eden durumları yaşayan model Jesse rolünde. Onunla beraber rol alanlar ise Keanu Reeves, Christina Hendricks, Karl Glusman, Jena Malone, Bella Heathcote, Abbey Lee ve Alessandro Nivola.

neon şeytan

neon şeytan

2011 yılında Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen dölünü kazandığı Drive filmi ile dikkatleri çeken Nicolas Winding Refn güzellik üzerine derin bir film izlettiriyor. Seyirciyi zorlamaya seven yönetmenin son filmi Neon Şeytan’ı izlerken de rahatsızlık duymamanız elde değil. Variety dergisine göre Neon Şeytan ‘bir korku filmi nasıl olması gerekiyorsa işte öyle diyor. LA’in moda dünyasında geçen hikayesinde her sahne, her kare, her diyalog sizi hipnotize ediyor. Refn ne yaptığını o kadar iyi biliyor ki sizi her şeye hazırlıyor.’ diyor. The Telegraph’ın “Buñuel ve Dalí’nin çığır açan sürrealist filmi ‘Endülüs Köpeği’ne” benzettiği NEON ŞEYTAN’ı Screen Crush “David Lynch ya da Werner Herzog tarafından tasarlanmış bir kabus gibi”

neon şeytan neon şeytan

Jesse (Elle Fanning), mankenlikte başarıyı yakalayıp yıldız olma hedefiyle Los Angeles’a gelmiştir. Büyüleyici güzelliğiyle kariyer basamaklarını hızla tırmanmaya başlar. Genç model Los Angeles’ta hayatının en parlak günlerini yaşarken, orada tanıştığı bir grup manken arkadaşının hırsı ve güzellik saplantısı, Jesse’yi geri dönüşü olmayan bir çıkmaza sürükler.

neon şeytan

Modellerin karanlık dünyasına yolculuk yapan ve moda endüstrisindeki karmaşık soruya cevap arayan filmlerden biri Chasing Beauty aklıma geldi. Güzellik nedir ve ödediğin bedele değer mi? Güzellik milyon dolarlık bir endüstri ve bunun bedelini sadece müşteriler ödemiyor. Özellikle güzellik takıntısı ile estetikle sınırları zorlayan bir çok kişi var. Sonu nereye varacak kimse bilemiyor.

neon şeytan

Nicolas Winding Refn, Danimarka doğumlu, fakat büyüme çağının bir kısmı New York’ta geçmiş. Aileden sinemacı, aslında sanatçı desek daha doğrudur. Babası yönetmen ve kurgucu Anders Refn, annesi ise görüntü yönetmeni. Üvey kardeşi ise Danimarkalı şarkıcı Kasper Winding. Refn’in film kariyerinin çıkış noktası ve ilhamı ise 1974 yapımı Texas Chain Saw Massacre.

Fotoğraflar Fabula Film aittir.

 

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: