Kaygı, Dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapıyor 

Kaygı, Dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapıyor 

Her şeyi unutuyoruz. Kâbuslarımız hariç!

10 yıl boyunca alternatif çizgisiyle sinemaseverlerin beğenisini kazanan, zevkle izlediğim sinema programı En Heyecanlı Yeri’nin mimarı Ceylan Özgün Özçelik’in yazıp yönettiği ilk uzun metrajlı filmi KAYGI, dünya prömiyerini 67. Uluslararası Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünde gerçekleştiriyor. Bu yıl 9-19 Şubat 2017 tarihleri arasında düzenlenecek Berlin Film Festivali’ne Türkiye’den seçilen tek yapım KAYGI oldu.

Haber kanalında çalışan Hasret uzun süredir aynı kâbusu görmektedir. Tekrarlayan kâbuslarla aklına bir soru düşer: Annesiyle babası trafik kazasında ölmemiş olabilir mi?

‘Yirmi yıldır düzenli gittiğim İstiklal Caddesi’ne birkaç yıl önce “büyük” bir alışveriş merkezi yapıldı. Önünden geçerken korkunç gerçekle yüzleştim bir gün: Orada daha önce ne olduğunu hatırlamıyordum.
Sayısız arkadaşıma sordum: İstiklal’de alışveriş merkezinin olduğu yerde daha önce ne vardı? Hiçbiri tam olarak hatırlayamıyordu.  Hatırlamıyoruz. Peki, unutmanın sınırı ne? Katliamları unutabilir miyiz? Toplumsal bellek ve etki alanları temeline oturan psikolojik gerilim KAYGI, haber kanalında kurgucu olan bir kadının kabusuyla ilerliyor. Hasret, gerçekle sanrının paslaştığı tekinsiz bir ülkede yaşıyor. Geçmişini hafızasında arıyor.  ‘ Ceylan Özgün Özçelik

 

Unutma-unutturma temalı Kaygı, geçmişini hafızasında arayan bir medya çalışanının öyküsünü anlatıyor. Daha önce komedi filmlerinde izlediğimiz Algı EkeKaygı ile ilk kez bir psikolojik gerilim filminde başrolü üstleniyor. Filmin oyuncu kadrosunda ayrıca Özgür Çevik, Selen Uçer, Asiye Dinçsoy, Kadir Çermik, Boncuk Yılmaz, İpek Türktan Kaynak ve Kerem Kupacı da yer alıyor.

İstanbul Film Prodüksiyon’un (IFP) yapımcılığını üstlendiği KAYGI’nın ortak yapımcıları Filmada’nın kurucusu Armağan Lale ve filmin yönetmeni Ceylan Özgün Özçelik.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ilk film yapım desteği alan KAYGI, proje geliştirme aşamasından bu yana; !f Istanbul Sundance Senaryo Lab’e seçildi; New Directors FEST Pitching Forum’da ikincilik ödülü ve İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar Yapım Aşaması Anadolu Efes Özel Ödülü’nü kazandı. 

Bellek kaybının sıklıkla yaşandığı ülkemizde duyarlı yönetmenler sayesinde unutturulmaya çalıştırılmış ne varsa ortaya çıkmasının zamanı.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: