Fatih Akın’ın Yeni Filmi Solgun, Terörün Yarattığı Acıya Odaklanıyor

Fatih Akın’ın Yeni Filmi Solgun ; Cannes Film Festivali 2017’de başrol oyuncusu Diane Kruger’a En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandırdı. Altın Palmiye için yarışan 19 film arasında yer alan Solgun  bombalı saldırı sonrası eşini ve çocuğunu kaybeden bir kadının hikayesini anlatıyor.

Filmde dram ve intikamı bir arada işleyen yönetmen Fatih Akın, aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütünün cinayetlerine odaklanıyor. Filmin basın toplantısında, kariyerinde ilk kez ana dilinde bir filmde rol alan başrol Diane Kruger rolü kabul etmesinin en önemli sebebinin filmin terörizmi konu alması olduğunu belirtti ve ekledi: “Maalesef korkunun egemen olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Ölü sayılarını sürekli duyuyoruz ama geride kalan insanlara dair hiçbir şey bilmiyoruz. Canlandırdığım karakter filmde çok fazla hisle yüzleşmek zorunda kalıyor. Birisi böyle bir durumda yaşamaya nasıl devam edebilir?”  Kruger, Fatih Akın filmlerinin kendisinde iz bıraktığını ve Akın’ın her daim ona ilham veren bir sinemacı olduğunu belirtti.

Ünlü yönetmen, Tuncel Kurtiz, Nurgül Yeşilçay, Erkan Can ve Nejat İşler’in başrolde yer aldığı ‘Yaşamın Kıyısında’ filmiyle 2007 yılında Cannes Film Festivali’nde ‘En iyi senaryo’ ödülünü almıştı.

Senarist ve yönetmen Fatih Akın, temelde Avrupa’daki yabancı düşmanlığını ele alan filmini Almanya’da 2000 ve 2007 yılları arasında işlenen ırkçı saldırıları temel alarak yazdığını açıkladı ve yaratım sürecini şu sözlerle aktardı: “Asıl skandal, 10 sene boyunca Alman polisinin ve basınının Türkleri ve Kürtleri zan altında bırakması, bunları mafyanın işlediği cinayetler olarak görmesiydi. Bu beni çok sinirlendirdi ve bu senaryoyu yazmaya yöneltti. Oturup yazmaya başladığımızda farklı katmanlar ortaya çıkmaya başladı. Anne olmak ve acıyla mücadele etmek beni ilgilendiren konulardı. Bence bu anne olmakla ve yas tutmakla ilgili bir film.

İlk defa kendi ana dilinde bir filmde rol alan Diane Kruger konuşmasında ödülünü terör kurbanlarına adadı. Fatih Akın’ın Yeni Filmi Solgun ile ödülünü kazanan Kruger;’ Parçaları yeniden bir araya getirmeye çalışanlar ve her şeylerini kaybettikten sonra devam edenler, yalnız olmadığınızı bilin’ dedi.

Filmde rol alanlar Diane Kruger, Numan Acar, Denis Moschitto, Johannes Krisch ve Ulrich Tukur.

Politik anlamda terörün yarattıklarına öfke duyan hikayesinin ötesinde esas gerilim Diane Kruger’ın normların dışındaki bir kadın olarak oğlu ve kocası için yaşadığı mücadele üzerine gidiyor. Hapiste evlendiği kocası Nuri ile tanışmaları kolej zamanı ondan aldığı ot ile başlar. Hapisten çıkan Nuri artık suç işlemediği bir yaşam yaşarken daha sonra ispatlanan Neo-Nazilerin saldırıları sonucu yaşamını oğlu ile beraber kaybeder. Katja’nın dramı hem mahkeme sürecinde hem de Nuri’nin Türkiye’den gelen ailesi arasında yaşananlarla ciddi boyutlara doğru ilerler.

Fatih Akın’ın Yeni Filmi Solgun

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: