Boston Maratonu Patlaması ve Ardından Yaşanan İnsan Avı – Patriots Day

15 Nisan 2013 tarihinde Boston Maratonu ‘nun 117. yılında yerel saatle 14:49’da koşunun bitim noktasında bomba patlamış ve 3 kişi ölürken 200’den fazla kişi yaralanmıştır. Peter Berg tarafından yönetilen Patriots Day Casey Sherman ve Dave Wedge tarafından yazılan Boston Strong romanından uyarlanarak, Boston Maratonu sırasında yaşanan patlama ve devamındaki insan avını konu alıyor.

Patlamalar 15 Nisan 2013 tarihinde (Pazartesi günü), Massachusetts eyaletinin en büyük kenti olan Boston’da her yıl kutlanmakta olan Yurtseverler Bayramı (Patriots Day) sırasında meydana geldi. Geleneksel olarak her yıl bu bayram gününde koşulan Boston Maratonu o gün herhangi bir saldırının gerçekleşeceği ile ilgili hiçbir belirti olmadan başladı. Güvenlik görevlileri bölgeyi patlamalardan önce iki kere taramış; bu taramalardan sonuncusu patlamalardan sadece 1 saat önce gerçekleşmişti. İzleyicilerin bölgeye giriş ile çıkışı ve eşya getirip götürmesinde hiçbir sınırlama bulunmuyordu.

Gerçek bir hikayeden ilhamını alan Patriots Day, Boston Polis Komiseri Ed Davis üzerinden ilerliyor. 2013 yılından Boston Maratonu bombalı saldırısına giden süreci anlatan yapım bombalamanın ardından bütün şehri kapsayan bir terörist avını ve yaşananları konu alıyor.

Ablamında New York, Chicago maratonlarını yakın senelerde koştuğunu hatırlayarak masum insanların spor yaparken yaşadıklarını düşünmek korkunç geliyor. Terörist olaylar maalesef son yıllarda ülkemizde korkutucu rakamlara ulaşmaya başladı. Bu bağlamda Amerika’da Lionsgate tarafından yapılan filmle unutmaya çalıştıklarımızı bir anlamda hatırlatıyor. Belki de ülkemizde benzeri filmlerin yapılmasının ve farkındalığın artmasının zamanı da gelmiştir.

Başrollerini Melissa Benoist, Mark Wahlberg, Michelle Monaghan’ın paylaştığı filmin kadrosunda J.K. Simmons, Kevin Bacon, John Goodman Rachel Brosnahan ve Michael Beach gibi önemli isimler yer alıyor.

29 Mart 2016’da Boston’da başlayan çekimlerden sonra film ilk defa 17 Kasım 2016’da AFI Fest kapsamında gösterildi. Amerika’da 21 Aralık’ta sınırılı salonda vizyona giren film, Ocak 13, 2017’de ülke çapına yayılarak dağıtılıyor.

Boston Maratonu bombalı saldırısı, ABD’nin Boston kentinde her yıl düzenlenen bir maraton koşusunun bitim noktasında, 15 Nisan 2013 tarihinde yerel saatler 14.49’u gösterirken gerçekleşmiş, 3 kişinin ölümü ve 200’den fazla kişinin yaralanması ile sonuçlanmıştır. Saldırıdan 3 gün sonra olaydan sorumlu olduğu sanılan 2 kişinin fotoğrafları FBI tarafından civardaki kameralardan tespit edilerek medyada yayınlanmış, bunun üzerine kaçmaya çalışan zanlılar 18 Nisan gecesi Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde görevli bir polisi öldürmüşlerdir. Zanlıları takibe alan polis görevlileriyle zanlılar arasında gerçekleşen ve sabahın erken saatlerine kadar süren bir silahlı bir çatışma sonucu Çeçen asıllı Tamerlan Tsarnaev ağır yaralı olarak ele geçirilmiş ve kısa bir süre sonra hastanede ölmüştür. Kardeşi Cevher Tsarnaev ise çatışma sırasında kaçarak bir süre izini kaybettirmiş ama Boston’un banliyölerinden biri olan Watertown semtinde gece geç saatlare kadar süren bir insan avı sonucu yaralı olarak ele geçirilmiştir. Bu insan avı sırasında 19 Nisan 2013 günü boyunca Boston ve civarı bölgelerde toplu taşımacılık araçları, iş yerleri, okullar ve üniversiteler de dahil olmak üzere birçok kuruluş kapatılmış ve şehirde oturan insanlardan evden dışarı çıkmamaları ve kapılarını kilitli tutmaları istenmiştir.

Fotoğraflar Lions Gate aittir.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: