Kadınların Oy Haklarının Mücadelesi’nin filmi Diren sinemalarda

Kadınlar, seçme ve seçilme haklarını kazanmak için mücadele vermek zorunda kaldılar. Kadınların seçme ve seçilme hakkını savunan süfrajet (Suffragette) hareketi, yüzyılın başlarında İngiltere ve Amerika’da etkili olur. Kadınlar o dönem oy hakkı için ölüm oruçlarından, sonu yine ölümle biten eylemlere kadar ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Gösterilen inanılmaz çabalar, eylemler ve direnişlerle bu en doğal hak kazanılır. O dönemlerde kendilerini yönetenleri seçmek isteyen kadınlara evde kalmış, ahlaksız ve anne olmayı becerememiş bir çeşit yaratık imajı çizilmekteydi.

diren

Kadınların oy hakkı mücadelesini konu alan Diren (Suffragate) filminde Carey Mulligan, Helena Bonham-Carter, Meryl Streep, Brendan Gleeson ve Ben Whishaw rol alıyor. Görkemli kadrosu ve etkileyici hikayesiyle Diren (Suffragette) 15 Ocak’ta sinemalarda. Yönetmenin, 2007 yılı yapımı Brick Lane filminden tanıdığımız Sarah Gavron. Senaryo ise Utanç (Shame, 2011) ve Demir Leydi (The Iron Lady, 2011) filmlerinde de imzası bulunan Abi Morgan’a ait.

diren

Maud (Carey Mulligan), hastalıklara ve yaralanmalara sık sık rastlanan bir çamaşırhanede 7 yaşından beri çalışmaktadır. Aynı çamaşırhanede çalışan George (Ben Whishaw) ile evlenen Maud’un hayatta en büyük dayanağı oğlu Sonny’dir.

diren

Bir paketi teslim etmeye giderken eylem yapan süfrajetlerin arasında kalan Maud, eylemciler arasında kendisiyle aynı çamaşırhanede çalışan Violet’ı (Anne-Marie Duff) görür. Maud’un harekete olan ilgisini fark eden Violet, onu süfrajet hareketine ve oy haklarını savunmaya ikna etmeye çalışır. Tüm risklerin farkında olan Maud, oy hakkı olmadan kadınlar için iyi bir gelecek olmayacağını anladığında, ilham verici bir lider olan kimyager Edith (Helena Bonham Carter) ile tanışır ve hareketin içine daha fazla girer.

diren diren diren

Bundan sonra süfrajetlerin içinde hem sözcülük yapması hem de eylemlerde ön plana çıkması nedeniyle göze batan Maud, bir gösterinden sonra tutuklanır ve bir hafta boyunca hapiste kalır. Bu travmatik deneyim boyunca tanıştığı süfrajetlerin adanmışlığı onu hem ürkütür, hem de hayran bırakır. Kendini hareketten ne kadar uzak tutmaya çalışsa da, bu adaletsizliğe karşı duyduğu öfke, onu hareketin içine daha çok çekip hareketin lideri olan Emmeline Pankhurst (Merly Streep) ile tanışmaya dek götürür.

diren

“HER KIZ ÇOCUĞU BU ÖYKÜYÜ BİLMELİ, HER ERKEK BU ÖYKÜYÜ KALBİNE KAZIMALI!”            

Meryl Streep

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: