Sinemanın dahileri Alfred Hitchcock ve François Truffaut

Bir sanat dalının yöneldiği istikamete azami derecede etki eden iki yönetmen, Alfred Hitchcock ve François Truffaut. Sir Alfred Joseph Hitchcock 13 Ağustos 1899’da doğmuş ve 29 Nisan 1980’de ölmüştür. İngiliz yönetmen ve yapımcı Hitchcock’un sinemada takma adı ‘Gerilimin Uzmanı’ olması yıllar boyu çektiği filmlerdeki şüphe ve psikolojik gerilim türlerinin yarattığı etkidendir. Hem sessiz film hem de sesli film dönemleri dahil olarak yarım yüzyıl boyunca yaptığı filmlerle farklı yönetmenlik stilini göstermiştir. Kamera hareketlerini kullanımı, gerilimi, korkuyu ve empatiyi yaratan çekimleri ve yaratıcı formdaki montajlaması ile ününü kazanmıştır. Filmlerinin bir çoğunda beklenmedik sonlar ve soğuk sarışınlar dikkat çekmiştir. Psikanalist temalarına giren Hitchcock önce İngiliz sonra Amerikan sineması ile beraber tüm dünyayı etkileyen yönetmenlerden biri olmuştur.

Alfred Hitchcock ve François Truffaut, Bir sanat dalının yöneldiği istikamete azami derecede etki eden iki yönetmen, Alfred Hitchcock ve François Truffaut.

1984’te ölen François Roland Truffaut yönetmen, senarist, yapımcı, oyuncu ve film eleştirmenidir. Fransız Yeni Dalga’nın yaratıcısı olan Truffout, Fransız sinema endüstrisinin ikonlarındandır. Jules et Jim, The Wild Child, Day for Night gibi klasikleşmiş filmlerin yönetmenidir. Eleştirici dilini göstermekten çekinmeyen Truffout çeşitli yazıları ve kitapları ile dikkatleri çekmiştir. Ona göre Renoir ve Hitchcock’un kendine özgü stillerinin olduğunun altını çizmiş ve 1967 yılında yayınladığı Hitchcock ve Truffaut kitabı günümüzde Kent Jones tarafından belgesel olarak sinemaya uyarlanmıştır.

Alfred Hitchcock ve François Truffaut.
Martin Scorsese

‘Çok sevdiğim bir söz var. Mantık Sıkıcıdır.’ Alfred Hitchcock

Her iki yönetmen arasındaki köprüyü kaleme alan Truffout, Hitchcock ile yaptığı 3 günlük söyleyişiyi kitabında derlemiştir. Kent Jones´un belgeseli  HITCHCOCK / TRUFFAUT’da sinemanın halihazırdaki büyük yönetmenlerine bir soru soruyor “Bu kitap sinemaya bakışınızı nasıl etkiledi?” Martin Scorsese, Wes Anderson, David Fincher, Richard Linklater ve pek çok isim, yılın heyecanla beklenen belgeselinde iki büyük yönetmene saygı duruşunda bulunuyor.

David Fincher
David Fincher

Sinema severlerin, sinema öğrencilerinin özellikle kaçırmaması gereken bu belgesel 13 Mayıs’ta M3 dağıtımında sinemalarda olacak. Alfred Hitchcock ve François Truffaut arasındaki söyleşi sinemaya bakış açınızı değiştirebilir.

‘izleyici ile kedinin fare ile oynadığı gibi oynadım.’ Hitchcock

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: