Görmediğiniz Türkiye : Watchtower of Turkey

İzlerken duygulandıran, yer yer ne kadar muhteşem bir ülkede yaşıyorum dedirten, her karesi ile nefes kesen bir video ile Görmediğiniz Türkiye : Watchtower of Turkey .

Watchtower of Turkey

Leonardo Dalessandri İtalya’nın yıldızı yükselen yönetmenlerinden biri. Vimeo ve Youtube yüklediği videoları ile tanınan Dalessandri gezdiği ülkeleri filme alarak Watchtower video serisini hazırladı ve toplamda 60 milyona yakın kişi tarafından izlendi. CNN, CBS, The Atlantic, Reddit, Cult of Mac, Mashable, The Huffington Post ve Business Insider gibi tanınmış dergi, gazete ve internet sitelerinde haber olan Dalessandri’nin en çok ses getiren videosu ise Türkiye gezisinden hazırladığı Watchtower of Turkey oldu. 2014 yılında Vimeo tarafından yılın en iyi videolarından biri olarak seçilen Watchtower of Turkey belki bir çoğunuz izlemiştir. Bu video izlemekte biraz geç kaldığımın farkındayım. Benim gibi izlememiş ve fark etmemiş birileri olabilir diye düşünerek gerçek anlamda Türkiye’nin çarpıcı görüntülerinin olduğu filmi burada paylaşmak istedim. Görmediğiniz Türkiye’yi izlemekten keyif alacağınızı düşünüyorum.

Watchtower of Turkey

İtalyan yönetmen tarafından çekilen ve hazırlanan video onun yükselişi oldu. 20 günde 3500 kilometre gezerek tecrübelerini derleyen Leonardo Dalessandri’nin işi izleyiciler tarafından hayranlıkla karşılandı. Yakaladığı perspektif ve enstantanelerle farklı bir Türkiye portresi çizmesi de videonun yakaladığı başarının sebepleri arasında. Yönetmen 20 günlük yolculuğu boyunca Pamukkale, Kapadokya, Efes gibi tarihi değerlerle birlikte 9 şehirde çekim yapmış. Baklava, künefe, döner, Rize çayı gibi tatları deneme imkanı bulduğunu da özellikle belirtiyor. Teknik bilgi vermek gerekirse de çekimlerini Panasonic GH3 gövde üzerinde 12-35 mm ile 14-140 mm lensler ve GoPro 3 ile gerçekleştirmiş. Düzenleme ve montaj aşamasında ise Final Cut Pro X ve Adobe Lightroom programlarından faydalanmış.

Watchtower of Turkey

Sanatçının tek durağı Türkiye olmamış. Başından geçen yolculukları fotoğraf ve videolarla ölümsüzleştiriyor. Bu dökümanları ise tumblr hesabında arşivliyor. Fas yolculuğundan kesitleri bir araya getirdiği videosu Watchtower of Morocco da aynı tema ortaya çıkardığı bir önceki video çalışması.

Watchtower of Turkey

‘Türkiye’nin ruhunu keşfetmek görsel deneyimden çok daha ötesi oldu. Kapalı Çarşı’nın içinde yürürken neler duyarsın? Boğaz’da vapurla gezerken neyin kokusu gelir? Anneler halen karşıdan karşıya geçerken çocukların ellerini tutuyor. Kahvehanelerde yaşlılar çaylarını yudumlarken tavla oynuyorlar. Egzotik olanı keşfederken ne kadar çok benzerlik olduğunun da farkına varıyorsun.’ diyor Leonardo Dalessandri.

Watchtower of Turkey

Bir İtalyan yönetmenin ülkemize bakış açısını yansıtan video ile yıldızının parlaması, tanınmış portallardan Vimeo’nun en iyileri arasında girmesi ve dünya basının da yer alması ise biraz düşündürücü. Bu videoyu ülkemizin parlak yönetmenlerinden birinin yapmış olmasını dilerdim. Bir gün o da olur umarım…

Fotoğraflar Leonardo Dalessandri ‘Watchtower of Turkey’ aittir.

 

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: