Hep beraber tekrar edelim: ‘ Ben Yeterliyim ‘

Ben Yeterliyim başlığı sizlere ilk başta ne düşündürdü? Yeterli olmak sizce ne demek? Önce Türk Dil Kurumunun yeterli kelimesinin sözlük anlamı ile başlayalım. Bir görevi, işlevi yerine getirme gücü olan, etkisi olan kişiye yeterli denir. Yeterli olan kişinin ise hissettikleri hoşnutluk, tatmin ve doygunluktur. Doygunluk da bir isteğin yerine gelmesi, bir şeyin elde edilmesi, varılmak istenen bir hedefe ulaşılmasından ortaya çıkan duygu, tatmin demek. Yaşadığımız bu andaki kendimizden ne kadar tatminiz, hoşnutuz? Kısaca şu an yaşamında olanlarla kendini yeterli mi yetersiz mi hissediyorsun?

Ben Yeterliyim

Şimdi kalkın yerinizden ve aynaya bakın, üşenmeyin… en yakınınızda bulunan aynanın karşısına geçin ve gözlerinizin içine bakıp ‘Ben Yeterliyim!’ deyin. Kaçınız içten ve inanarak söyledi? Ağzından yeterliyim kelimesinin ilk harfleri çıkarken tutukluk yapan, içerden bir dürtü ile yok yaa demeye çalışan veya sen kimsin ki kendine yetiyorsun diyen bir ses oldu mu? Ben Yeterliyim cümlesi 2 kelimeden oluşsa bile kendisinden kat ve kat kelimelerden oluşan cümlelerle kurulmuş düşünceleri tetikleyebilir. Kendilerimizin en ağır eleştirmeni gene bizleriz. Sen bir sabah uyandığında bir başkasına ‘bugünde hiç iyi gözükmüyorsun. Gene kilo almışsın, her yerin yediklerinden şişmiş işte, o kadar da yeme dedim sana..’ gibi cümleleri sarf ettin mi? Daha da kişiselleştirelim. Herhangi bir durumda ‘Bu işi sana vermezler çünkü eğitimin eksik. Bu resimi yapacağını mı sandın, senin yaratıcılığın yetmez. Bu kadar insan benim için toplandı. Sunum yapacağım ama onların ilgisini çekmek için yeterli miyim? Bu projeyi tamamlamak istiyorum ama yeterli miyim? Aylardır hazırlanıyorum, çalışıyorum. Bu sınavı geçmek için yeterli miyim? ‘ sorularından veya yorumlarından herhangi birini yaptın mı?

Ben Yeterliyim

Planladığımız gibi olmayan bir durumda ‘İşte beceriksizim, kafam bu kadar çalışıyor, anlamıyorum, ben yetersizim’ der ve kolaya kaçarız. Kendimize, durumumuza, çevremize… herşeye kızarız. Çünkü kendimizi başkaları ile, düşüncelerle, ve gelecekteki amaçlardaki varoluşla karşılaştırırız. Sahip olduklarımız yetmez, yaptıklarımız yetmez, sevmemiz yetmez, çalışmamız yetmez, sevilmemiz yetmez, varoluşumuz yetmez, eğlenmek yetmez, sevinmek yetmez, satın aldıklarımız yetmez. Yetmedikçe de yetersiz hissederiz.

O zaman başlarız kendimizi eleştirmeye.

Ben Yeterliyim

Kaçımız aynaya bakıp sen bugün ne kadar güzelsin, ışıl ışıl duruyorsun, mutluluk gözlerinden yansıyor, yaşamdan hoşnutsun cümlelerini kullandık peki? (Farkında olmadan günde en az 1 kere kendimiz için kullandığımız negatif veya pozitif bir söz, 1 yıl sonunda 365 gün negatif sözlerle kendimizi nitelendirmemize yol açıyor. Ve uzmanlar 21 gün aynı düşünceyi tekrarlayan bireylerin dönüştüğünü ve söylediği sözün kendisi olduğunu söylüyor. Şişman insanların zayıflaması konusunda ispatlanmış durumlar var. Aynı şekilde başarılı olan insanlar için de 21 gün konusu önem taşıyor. Dipnot olarak söylediklerimize de dikkat etmemiz gerekir, aman yani ! )

Ben Yeterliyim

Bir kez daha ‘Ben yeterliyim!’

Şu an kendini şimdi ve burada hissediyor olabilirsin. Her şey süper, iyisin, mutlusun, memnunsun. Sosyal medyaya göz atmaya başladın. Instagramda takip ettiğin kişilerden biri senin amaçladığın bir işi başarmış olduğunu harika bir fotoğrafla duyuruyor. İşte sana nispet yapıyor, oh ben yaptım sen yapamadın diyor 🙂 Şaka bir yana o an memnun, tatmin ve ben yeterliyim diyen sen fotoğrafla beraber ne oldu? Uzmanlar bu konuyu çok net açıklamışlar. Dış etkenle beraber yeterli olduğunu hissettiğin şimdiden, merkezimizden uzaklaşıp gelecekte amaçladığımız kendimize ulaşamadığımız için kendimizi eleştirmeye başlıyoruz. Gelecekteki bizle şimdiki bizi karşılaştırıyoruz kısaca. Ve yetersizlik, hoşnutsuzluk ve eksiklik hislerinin oluşmasına da engel olamıyoruz.

Ben Yeterliyim

Başka insanların düşünceleri, ilerledikleri yollar ve onların başarıları ile yeterliliktin yetersizliğe doğru geçiş, hızla kaydıraktan kaymak gibi. Çocukken zevkle kaydığın kaydırak şimdi senin kendini mutsuz ettiğin bir sembole dönüşüyor. İniş anında tüm başarıların, değerin, zekan, özgünlüğünde tepede bir yerde kalıyor ve sen sanki dünyaya yeni gelmiş, şimdiye kadar hiç bir şey yapamamış, hiç bir şeye ulaşamamış, amaçladıklarını başaramamış biri olduğunu hissetmeye başlıyorsun.

Hepimizin kendine güvensizlik duyduğu zamanlar var. Yeterli olmak mükemmel olmak demek değil. Kendinle barışık olmak, kendine inanmak, cesareti olmak, kendini sevmektir yeterli olmak. Aldığı nefese şükretmekle başlar yeterli olmak. Solunum cihazına gerek olmadan şu an nefes alabiliyorsan zaten her şeyi yapabilirsin demektir…

Ben Yeterliyim

Yeterli olmak denince Atatürk geliyor aklıma hemen. Kendinin yeterli olduğuna o kadar emindi ki bir komutan olarak padişahlık sistemini ülkemizden kaldırıp Cumhuriyeti kurdu. Onun zamanında internet, cep telefonu, televizyon, sosyal medya yoktu. Şimdi olanaksız olarak gördüğümüz bir şeyi başardı. İnsanları bir araya getirdi, sonunda da Türkiye Cumhuriyetini kurdu.

Yeterli olan kendi iç sesini takip eder, ispatlar yapmaya çalışmakla vakit harcamaz, kendi kendini motive etmeyi bilir, dış seslere aldırmaz. Kendini yeterli gören herkes her şeyi başarabilir. Karşısına çıkan engeli zorluk olarak değil ilerlemesi için gereken deneyim olarak kabullenir. Kendinin o engeli aşacağını bilir, zaten bir süre sonra o engel sandığının aslında onu güçlendirdiğinin de farkına varıp amacına doğru da ilerlemeye devam eder.

kaptan amerika: kahramanların savaşı filmi

Başarmak için Marvel veya DC Comics’in süper kahramanlarından biri olmanıza gerek yok. Siz her şeyi başarabilmek için yeterlisiniz zaten. Niyetiniz ve cesaretiniz ise gücünüz. Süper güçlerinizin olmasına gerek yok…

ben yeterliyim
Fotoğraf The World’s Fastest Indian Filmine aittir.

Yazıma ilham veren Anthony Hopkins’in başrol oynadığı The World’s Fastest Indian filmi. Yeni Zelandalı motorsiklet yarışçısı olan Burt Munro 68 yaşındayken 20 yıl boyunca hayalini kurduğu herkesin imkansız dediğini başarmış biri. 26 Ağustos 1967’de kırdığı rekoru ise henüz kimse geçemedi. Kullandığı ve kendi kendine geliştirdiği aracı ise 47 yıllıktı. O yeterli olduğuna inandı, adım attı, amacını gerçekleştirdi ve efsane oldu.

Fotoğraflar Getty Image aittir.
loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: