Kendini Seçtiğin İçin Asla Özür Dileme

Fazla endişeleniyorsun. Her yeni karar sanki zorunlu olarak ilerlemeye devam etmen gerek bir yol. Seçeneklerin kalmamış gibi. Ne çıkıyorsa önüne onu seçmelisin gibi. Seçmen de yetmiyor. Seçtikten sonra acaba ne düşünecekler, birine zarar verecek miyim, birini üzecek miyim sorgu sualleri içinde rahatsızlık, gerginlik ve stres olmazsa olmazın. Sürekli başkaları ne düşünür veya ne hisseder endişesi içindesin. Acaba sen bu seçimi yapıp uygularsan kendin ne hissedeceksin diye sordun mu?

Yaşamındaki herkesi mutlu etmeye çalışmanın zorluğunu biliyorum. Bende bu yollardan geçtim. Mutlu etmek için yaşamanın ne olduğunu bilirim. Kendinden önce başkalarını tutmanın zorluğunu bilirim. Sevdiğin veya yaşamında önemli rol oynayan kişileri mutlu etmezsen yaşam senin için bir azaba dönüşür endişesi içinde bir yerlerde seni dürtüyor olabilir. Onlar seni bırakıp gitmesin diye kendi mutluluğunu geri plana atmanın ne demek olduğunu bilirim. Sen ne yaparsan yap, gidecek olan bırakıp gidiyor, bunu da hatırlatırım. Belki de başkasının mutluluğuna önem vermenin fazla da bir anlamı olmadığını hatırlatmak isterim.

Bu bir alışkanlık aslında. Çocukluktan gelen bir alışkanlık. Annemizi ve babamızı mutlu etmek için aç olmasak da yedik, uykumuz olmasa da karanlık odanın içinde boş boş duvarlara baktık. Okulda dalga geçselerde kendi sevdikleri saç stillerine saçımızı şekillendirdiler, gene de sesimizi çıkaramadık. Bzi bırakıp gitmesinler diye elimizden geleni yaptık. Çocuk saflığında mutlu olmaları için çabaladık.

Herkesi mutlu edemeyeceğimizi öğretselerdi keşke. Alışkanlık yaratan mutlu etme takıntımıza kendimizi kaptırmadan acıktığımızda yemeğimizi yeme şansına sahip olsaydık keşke. Belkide senin rahat alanın ve artık mutlu etme arzundan vazgeçemiyorsun.

Kimin Seçtiği Hayatı Yaşıyorsun? Kendini Seçtiysen O Zaman Asla Özür Dileme

Senin kendi aklın, kendi kalbin var. Farkında mısın? Bir sebebi olmalı senin kendi seçim özgürlüğünün olması gibi. Başkalarının fikirleri ile hareket ettirilen bir kukla değilsin. Her insanın farklı düşüncesi var ve sen aynı anda herkesi mutlu edemezsin.

Şu an okumak hatta üzerine konuşmak ne kadar kolay geliyor. Oysa uygulamaya kalktığında herhangi birini üzmek, hayal kırıklığına uğratmak en zor kısmı. Bir de o kişi senin için en önemli kişilerden biriyse.

Bencil ol demiyorum, başka insanları umursamadan hayatını yaşa asla demiyorum. Günün sonunda bu yaşam senin. Kendi yaşamının önceliği ol. En iyisini sen biliyorsun ve senin için neyin doğru olacağını da sen biliyorsun. Kendin için asla özür dileme. Senin seven, sana değer veren kişiler tabii ki yorum yapacak ama günün sonunda son kararı verecek olan sensin.

Bazıları senle aynı fikirde olmayabilir, başta seni anlamayabilir ve belki de hiç anlamayan çıkabilir. Yalnız hissedebilirsin, seni anlayan veya destekleyen kimse yok diye düşünebilirsin. Kendine ne zaman hayır dersen başkasına evet diyorsun.

Kendine evet dediğin için asla özür dileme.


Kendini seçerken korkma. Kendin için doğru olanı uygulamak adına tereddüt etme. Ve kendini öne çıkardığın, kendi kendine önem verdiğin için kimseden özür dileme. Çünkü eğer senin en sevdiğin ve en değer verdiğin kişiler mutlaka anlayacaklardır. Sevgi anlayış ve kabullenme değilde nedir.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

1 YORUM

Yorumlarınız için: