Kapılıp Gittiğimiz Ön Yargılar ve Yoga

Kapılıp Gittiğimiz Ön Yargılar ve Yoga

Aylardır hatta senelerdir giderek artan sıklıkta yoga yaptığımı fark ettim. Ve bir dürtü alıp gitti beni. Çevremde yogayı hayatında tam olarak denememiş kişilerin sıklıkla nitelendirdiği bir sıfat aklıma düşüverdi. Yoga sıkıcı. 🙄 🤔 Bunların arasında denemiş olanlar ve bir süre sonra vazgeçenlerde var. Vazgeçip pilatese transfer olanlar veya tamamiyle aktif sporlar yapmayı tercih edenler… Neysem… Bende kendime soruverdim. Ya ben de bir gün yogadan sıkılırsam? Onca aldığım eğitimler, harcadığım zamanlar, maddi ve manevi çabalarımdan vazgeçer miyim?

Daha önceleri bir çok konuda, işlerimde, hobilerimde, yaptığım sporlarda hatta ara sıra erkek arkadaşlarımda bile yaşadığım bir durum; annem kısaca bana maymun iştahlı derdi, sıkılmak ve vaz geçmek.

Yoga sıkıcı mı?

Google’dan ‘Yoga sıkıcı mı? diye minik bir arama yapın Türkiye’de 124 bin cevap, genelde 24 milyon cevap bulabilirsin.

Evet yoga sıkıcı; eğer kim olduğunla, gerçekten hoşuna giden şeyleri keşfetmekle ve yolunda seni engelleyenlerle ilgilenmiyorsan, kendi bedenini tanımak seni etkilemiyorsa, korktuğunda, zorlandığında nasıl tepki verdiğini umursamıyorsan, iç sesinin kalitesini fark etmek istemiyorsan, çevrendeki ilişkileri de etkileyen kendinle ilişkini geliştirmek hoşuna gitmiyorsa, yeteneklerini kullanmak sana göre değilse, evet yoga gerçekten sıkıcı, sakin başlama hatta yapıyorsan da vazgeç.

Eğer tüm bunlar ilgini uyandırıyorsa, yoga yaptığım tüm sporlardan, aktivitelerden en az sıkıcı olanı. Ne hayatımda otomobil yarışı yaptım, ne motorla 300 gittim ne de paraşütle atladım. Eminim adrenalin arttırıcı bir çok spor yogadan daha zevk veriyordur. Şunu biliyorum ki o sporları yapan bir çok kişi yoga yapıyor. Çünkü onlar spor, yoga ise spordan daha farklı, deneyen anlar. (benden söylemesi)

Yapmaya başladığımdan beri neler oldu yaşamımda… Neler olmadı ki 🙂 Maymun iştah sönüverdi yerine odaklı birini getiriverdi. Gerçek gözüme daha hoş görünürken geçmiş ve gelecek daha az sıkıntı yarattı. Ve yoga eski yaraları iyileştirdi; hem bedensel hem ruhsal. Cesaretimi keşfederken yeni yeteneklerime ışık tuttu. Yoga kalbimin kapılarını açan anahtarları bedenimle nefesimi birleştirerek sundu ve zihni sakinleştirerek özgürleşmeme yardımcı oldu.

Kapılıp Gittiğimiz Ön Yargılarımız

Yoga dersinde sıkılır mıyım acaba diye sorulara sıkışıp kalan sevgili arkadaşlar bazı ön yargıları halletmemiz gerekiyor. Ruhani yollara dalıp, malalar takıp, mantralar şakıyıp, ayaklarımı başıma değdirmeye çabalayıp, tüm gün chia tohumları ile bezenmiş yiyeceklerle karnımı doyurup mu geçireceğim zamanımı? Tabii kiii hayırrrrr!!! 🤗

Her kim kendini ultra ruhani olarak tanımlarsa zaten o yolunu kaybetmiş. Kendimi fazla ciddiye alıyorum yoluna sapmışlardır ve umarız ‘hep beraber olalım’ caddesine geri dönecek yolu bulurlar. Yoga, kendi evine dönmekten başka bir şey değil. Yoga birlik olmaktan başka bir şey değil.

Ve Yoga… Benden Bize Doğru

Yoga’da “Svadhyaya” yani kendini çalışmak, kendini keşfetmek öğretilerden biri. Kendin için bilinmez olamazsın. Seni tatmin edenin, yeterli hissettirenin ne olduğunu anlamak, ilham vereni ve onu kullanmayı keşfetmek, bir önceki güne şükrederek uyanmak, geçmişe takılıp kalmamak, gelecek ile ilgili endişelere kapılmamak istiyorsan önce kendini anlamalısın. Yoga sana bu yolda paha biçilemez bir araç. Yoga bizi anda olmaya ve anla ilişkide kalmaya davet ediyor. Çünkü gerçekten başka bir zaman yok. Sakin ve sağlam bir temel yaratmayı öğretiyor. Yapılan tüm pozlar bunun için. Eğer ellerinin üzerinde havada ters durabiliyorsan, andasın demektir. Güçlü olman veya esnek olman yeterli değil. Vücut çalışan bir çok kişiyi gördüm, bir çoğu handstand – ellerinin üzerinde duruşu yapamıyor.

Yoga kendimizle ve başkaları ile ilgili sabırlı olmaya davet ediyor. Tepkisel olmak yerine duyarlı olmanın araçlarını sunuyor. Yüzlerce belki milyonlarca kez aynı pozu yapsak da asıl o anda yaptığımızı hatırlatıyor. Sonuca odaklanmak yerine işleyişin kendisini merak etmemize yardımcı oluyor. Çünkü asıl olan sürecin kendisi.

Yaşama dair yol gösterici bir el kitabı yok veya sana her şeyin işleyişini anlatan bir metin yok. Geleceğini söyleyen ne kırmızı ne de mavi hap var. Kendini iyi hissetmene yardımcı olan bir sistem var ve sana kendinin en iyi versiyonuna ulaşma imkanı sunuyor. Halen sıkıcı buluyorsan o zaman bu linke tıklama ihtiyacın da yok.

#terapimyoga

SaveSave

SaveSaveSaveSave

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: