Evde Yoga Yapmanın Farkını Yaşamaya Başlamak İster misin?

Yoga eğitmeni olarak evde yoga yapmanızı önermek yerine gelin stüdyoya beraber yapalım demek daha uygun olurdu… Gerçekten de stüdyoda yapılan yoganın tadı bambaşka. Stüdyo farklı enerjiler ile bir olduğunu, desteklendiğini ve genişlediğini hissettiğin bir alan. Aynı dili konuştuğun insanlarla bir araya geldiğin bir yer. Nitekim istiyorumki yoga daha fazla kişi tarafından yapılsın, dünyanın çeşitli ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de yaygınlaşsın. Diğer fiziksel aktivitelerden farkı fark edilsin. 7 den 70’e herkesin yapabildiği yoga günlük yaşamınızın parçası olsun.

Önce kendimle başlayayım. Yogaya evde videoları izleyerek başladım sayılır. İlk dönemlerde üye olduğum spor salonunda haftada 2 kere stüdyo derslerine katılıyordum. Tabii başka aktivitelere devam ederek gerçekleştirdiğim fiziksel çalışmaya yoga destekçiydi. Daha sonra 2 ay evimden uzak yaşamak, normal rutinimin dışına çıkmak zorunda kalınca ve tabii fiziksel aktiviteden yoksun olmamak için evde video izleyerek yoga yapmaya karar verdim. Bir kere kanıma girdi, denemekten bir şey kaybetmem diye düşündüm.

Evde yoganın en büyük yararı, canım ne zaman isterse o zaman yapabilmem. Stüdyoda 9:30’da başlayan dersi beklemem gerek kalmıyor. Eğer o gün hiç bir stüdyo dersine uygun bir zamanım yoksa yogamı aksatmıyorum. Meditasyon yapmak daha da kolaylaşıyor. O anki ruh halime göre video buluyor ve bana iyi gelecek meditasyonu yapıyorum. Stresli bir dönemden geçiyorsam, bedenim yorgunsa veya fazla enerjim varsa ona uygun yoga tarzını seçiyorum. Stüdyo derslerine katılmaya devam edip gene de evde yoga yapmaktan da vazgeçmiyorum. Sanki o evde yapılan yoga daha özel, daha ayrıcaklı ve daha ben.

Evde Yoga yaparken ne istersen onu giyebilirsin

Temiz taytın kalmadı mı? problem değil. İstersen pijamalarınla istersen hiç bir şey giymeden yap. Stüdyoya giderken en şık kıyafetlerini tabii ki giymene gerek yok ama evde giydiğin lekeli tshirt ile gitmen de pek doğru olmaz. Eğer seçimin o gün rahat ve içinden geldiği gibi olmaksa evde yapmanın sana kolaylık sağladığını bil.

Sıfır Beklenti

Her ne kadar yoga hedefler ve beklentiler peşinde olmamaksa bir o kadar da özellikle başlangıçta kendini başkaları ile kıyaslamaya engel olamıyorsun. Valla ben yaptım, biliyorum ki şu an belirli bir seviye gelmiş ve bir çok pozu rahatlıkla yapan advance yoginilerde yaptı. Yaşadığımız toplumun koşullandırmasından ortaya çıkan rekabet özellikle fiziksel aktivitelerde kendini gösteriyor. Evde kendin yaptığın zaman nasıl göründüğünden çok nasıl hissettiğine daha fazla önem veriyorsun. Çünkü etrafında kendini kıyaslayacağın kimse yok.

Stüdyoda yoga deneyiminden de vazgeçmeyin derim. Her ne yaparsak yapalım kendini ispatlama, karşılaştırma çabası bir yerde kendini gösteriveriyor. Başkaları ile bir arada oldukça yoganın bütünleştiriciliğini kesinlikle daha etkili bir şekilde yaşıyorsun. Benden bize varıyorsun.

Engeller Kalkıyor

Yağmur yağıyor, trafik var, hava soğuk, kalabalık, ne gerek var evden çıkıp stüdyoya kadar gitmeye diyenler… Evde yoganı konforlu alanında kendi istediğin zaman yapabilirsin. Yapmamak için engel olarak öne sürdüğün ne varsa onlarsız gerçekleştirebilirsin.

Senin Kuralların

Hangi stili seviyorsun? Ne kadar zamanın var? En favori yoga hocan kim? Hangi pozlara odaklanmak istiyorsun? Bedeninde hangi bölgeye yoğunlaşmak istiyorsun? Enerji seviyeni arttırmak mı istiyorsun yoksa rahatlatıcı mı olsun… Tümüne karar verecek olan sensin. Sadece öğlen yemeği öncesi 25 dakikan varsa yoganı yapabilirsin. Sakinleşmeye ihtiyacın varsa ve zamanın bolsa 1,5 saatlik Yin dersini yapabilirsin. Akşam 10’da canın çektiyse gene yapabilirsin. Sadece o gün meditasyon yapmak istiyorsan onu da yapabilirsin.

Tüm bunlar için sana yardımcı olacak bir video kanalı var.  https://www.yogauni.com/tr/ Hem Türkçe hem İngilizce olarak yoga derslerini, meditasyon çalışmalarını bulabilirsin. Sadece yoga değil, pilates ve fitness derslerine de göz atabilirsin.

Gücünü yeniden keşfetmek istiyorsan tıkla. 

Zihnini Rahatlatmak istiyorsan tıkla. 

Canlanıp Arınmak istiyorsan tıkla. 

Zor bir gün mü geçirdin, tıkla. 

Meditasyon mu yapmak istiyorsun, tıkla. 

İngilizce mi ders istiyorsun, tıkla. 

Budokon ile tanışmak istiyorsan tıkla.

Restoratif yoga ile rahatlamak için tıkla.

Yogauni sitesine üye olmak için kod>>>> kod olarak Meltem yaz aylık 20tl ile yoga evine gelsin. 

SaveSave

SaveSave

loading...
Bumerang - Yazarkafe

2 YORUMLAR

Yorumlarınız için: