Türkiye’nin Oscar Adayı Kalandar Soğuğu

Yönetmenliğini Mustafa Kara’nın üstlendiği Tokyo Film Festivali, Antalya Film Festivali, İstanbul Film Festivali gibi ulusal ve uluslararası pek çok festivalden aldığı ödüllerle adından söz ettiren ve 16 Eylül’de vizyon seyircisinin karşısına çıkan Kalandar Soğuğu önemli bir başarıya imza attı.

kalandar-sogugu

89. Akademi Ödülleri’nde ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ kategorisinde temsil etmek üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı ile sinema meslek örgütlerinin oluşturduğu seçici kurul tarafından Kalandar Soğuğu Türkiye’nin Oscar adayı seçildi.

kalandar-sogugu

Karadeniz’in bir dağ köyünde geçen ve eşsiz sinematografisiyle doğa-insan ilişkisi üzerine dokunaklı bir hikaye anlatan filmin konusu:

Karadeniz’in bir dağ köyünde, ailesiyle birlikte yaşayan Mehmet, bir yandan beslediği birkaç hayvanla, günlük ihtiyaçlarını temin ederken, diğer yandan büyük bir tutkuyla; dağlarda maden rezervi aramaktadır. Zamanla umutsuz bir çabaya dönüşen maden arama fikri Mehmet’in duyduğu bir haberle yerini yeni bir maceraya bırakır; Mehmet Artvin’de gerçekleştirilecek olan boğa güreşlerine katılacaktır. Sıradan bir yaşam mücadelesi gibi görünen bu hikâyenin arka planında, dokunaklı bir hayatın, inceden inceye örülen bir mücadelenin ve doğa, insan, hayvan ilişkisinin naif bir portresi çizilmektedir.

kalandar-sogugu

2016 İstanbul Film Festivali
En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu (Haydar Şişman)
En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu

2015 Antalya Film Festivali
En İyi Erkek Oyuncu–Uluslararası Yarışma (H. Şişman),
En İyi Kadın Oyuncu–Ulusal Yarışma (N. Yeşilaraz),
En İyi Müzik, Jüri Özel Ödülü

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: