Blade Runner, Moda Tasarımcılarına İlham Vermeye Devam Ediyor

1982 yapımı bilimkurgu filmi Blade Runner, halen moda tasarımcılarını etkilemeye devam ediyor. Sinemalarda gösterilmesinin üzerinden 34 yıl geçti ve yeni sezon koleksiyonlarında filmdeki kostümlerin yarattığı ilhamı görebiliyoruz.

blade runner

Philip K. Dick’in aynı adlı romanından uyarlanan filmin, Ekim 2017’de gösterime girmek üzere planlanan devam filmi Blade Runner 2’nin çalışmaları ise devam ediyor. Aslında filmin ismi henüz net değil. Imdb’de Untitled Blade Runner Sequel olarak geçiyor, fakat yönetmeni ve kadrosu ortaya çıktı. Sicario filminden tanıdığımız Denis Villeneuve yönetirken, Ridley Scott yapımcı koltuğunda boy gösteriyor. Harrison Ford’u, Rick Deckard rolünde yeniden izlemekle beraber Ryan Gosling, Robin Wright, Dave Bautista ve Jared Leto gibi isimler kadroda beliriyor. Şu an planlanan vizyon tarihi ise 6 ekim 2017.

blade runner

34 yıl önce vizyona giren filmin kostümlerini izlemiş olanlar hatırlayacaktır. Sadece kostümler değil saçlar ve makyajlarda farklılık yaratıyordu. Tabii ki modacıların ilhamını yaratan filmler arasında da yerini almıştı. Ridley Scott’un yönettiği ilk Blade Runner filminde kostüm tasarımcıları Michael Kaplan ve Charles Knode hazırladığı kostümlerde sadece ana karakterleri değil filmdeki ekstraları da 2019 Los angeles göre giydirmişti. Aslında filmdeki kostümlerin ilhamını 1940lardaki kara film janrasındakilerden almışlardı.

blade runner

Özellikle Rachel’in elbiselerinin kesimleri 2016 kış sezonunda modacıların ilhamı oldu. 5. Element filminde olduğu gibi gerçekçi olmayan bir dünya yaratılırken kostümlerde aynı şekilde fütüristik ve cüretkar olarak tasarlanıyor.

Blade Runner

Blade Runner

 

Kostümleri hiç bir zaman bir müzede görmedik fakat çıktığı günden itibaren moda koleksiyonlarının, saç ve makyajların ilhamı oldu.

Viktor and Rolf Sonbahar 2012
Viktor and Rolf Sonbahar 2012

blade runner

Sonbahar 2016 Openning Ceremony ve Gareth Pugh koleksiyonlarında filmin ilhamına rastlamak mümkün.


Edward James/WireImage Photofest; Luca Teuchmann/Getty Images

Kadının güç sembolü ceket etek takımları Hillary Clinton stilinde görmekle beraber Beyonce, Lena Dunham gibi Hollywood bayanlarının üzerlerinde de görebilirsiniz.

blade runner

Yeni filmi sabırsızlıkla bekliyoruz. Yeni filmin kostümlerini Renee April tasarlıyor. Yenisinin hangi dönemde geçeceği henüz belli değil fakat Rise of Planet of the Apes, Source Code, Sicario filmlerinin tasarımcısı Renee April’den umudumuz yüksek. En son Amy Adams, Jeremy Renner ve Forest Whitaker’in rol aldığı Arrival filmini yapmıştı.

Fotoğraflar Warner Bros ve Getty Image aittir.

 

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: