BÜYÜK BÜTÇELİ VE ÖDÜLLÜ FİLMLERİN ÇEKİM HATALARI

Filmler insanlar tarafından yapılıyor ve hataların olması da çok doğal. Tabii ki hataların kendine göre de sınırları var. Gerçekten filmin kendisini bozacak, zarar verecek bir hata herkes tarafından fark edilir ve etkisi de yansır. Bazı hatalar vardır ki izlerken fark etmeniz imkansız gibidir. Ve bazı filmler vardır ki içinde hatalar olsa bile bizim için yüksek standardlarda kalmaya devam ederler. En İyi Film Oscar ödülünü almış filmde hata bile olsa izleyen bir çok kişi için yüksek kalitedeki yerini korumaya devam eder. Bu bilinç altı etkisi de olabilir. Fakat bu filmler içlerindeki hatalara rağmen Oscar kazanmış ve milyonlarca kişi tarafından izlenip takdir edilmişse yapılan yanlışların filme zararı olmadığının da göstergesi sayılabilir. Oscar ödüllerini toplamış filmlerin bazılarına göz atalım ve yapılmış hatalara yakından bakalım. Siz filmleri izlerken bu hatalardan hangisini fark ettiniz?

 • BraveHeart

  Mel Gibson’ın başrol oynadığı Cesur Yürek, 1995’te En İyi Film dahil toplamda 5 Oscar ödülünü kazanmıştı. Filmin bir karesinde arkada ekipte çalışanlardan birini görebilirsiniz. Yönetmen Mel Gibson acaba bu kareyi izlerken fark etmiş miydi?

  braveheart movie mistakes

 • The Hurt Locker

Kathryn Bigelow’un yönettiği film, 2009’da En İyi Film dahil 6 dalda Oscar ödülünü kazanmıştı. Filmin bir karesinde askerlerden biri saklanırken sağ tarafındaki ekipten birinin eli görünüyor. screen shot 2015 10 01 at 18 10 57

 • Chicago

Rob Marshall’in yönettiği 6 dalda Oscar ödülünü kazanan Chicago filmindeki dans sahnelerinde çekim hatası gerçekleşti. İlk karede Catherine Zeta-Jones ve Renee Zellweger seyirciye karşı dans ederken bir sonraki karede yer değiştirmekle beraber seyirciye arkalarını dönük dans ediyorlar. Filmde bir çok devamlılık hatası da aynı şekilde yer alıyor.

Chicago movie mistake chicago movie mistake

 • Gladiator

5 Oscar ödüllü dünya çapında 500 milyon dolardan fazla gişe yapmış Gladyatör filminde kamera ekipmanlarının görünmesinden, devamlılık ve tarihsel hataların varlığı kaçımızı izlerken rahatsız etti. Birden fazla kere izlemiş olanlarınız vardır ve siz bu hatalardan kaçını fark ettiniz. Bir sahnede Russell Crowe yerde Gladyatör dövüşü sonrası yerde yatarken kafasındaki yastığı kaç kişi fark etti?

screen shot 2015 10 01 at 19 10 05

Maximus ve Tigris’in savaştığı bir sahnede Tigris yere düşer ve maskesi açıktır. Sonrasında Maixmus yüzünden maskeyi alır. Bir sonraki karede mucizevi şekilde Tigris’in yüzünde maskeyi görürüz.

screen shot 2015 10 01 at 19 10 12

 • Titanic

James cameron’ın öynettiği Titanik 11 dalda Oscar ödülünü kazanmıştı. Filmin toplamında devamlılıktan ekipmana kadar toplamda 271 hata bulunuyor. 11 Oscar ödülü kazanmış, bir çok ülkenin en çok izlenen filmi olarak Titanik’teki bu hatalar için James Cameron ne düşünüyor acaba? Filmi izlemiş olanlar, belki defalarca izlemiş olanlar bu hataların kaçını fark ettiler?

screen shot 2015 10 01 at 19 19 24

Filmde Rose’un yüzündeki ben başlangıçta sol tarafındayken filmin gemide geçen kısımlarının hepsinde yüzünün sağ tarafındaydı.

screen shot 2015 10 01 at 19 19 31

 • Pirates of the Carribean

Gore Vebrinski’nin yönettiği ve 5 dalda Oscar adayı olan Karayip Korsanları: Kara İnci’nin Laneti filminde belirli bir dönemde geçmiyor fakat 1700lerdeki Avrupa ticaretinde korsanlığın arttığı bir zamanı film için kabul edebiliriz. Filmin bir karesinde yer alan kovboy şapkalı birinin o dönemle ne kadar ilgisi var tartışılır 🙂 Filmde bu arada toplamda 385 çekim hatası var.

pirates of the caribbean

 

 • The Departed

Martin Scorsese’nin yönettiği 4 Oscar ödülü kazanmış filmde 70 adet çekim hatası var. Genelde devamlılık hatalarının olduğu filmde ekipman ve ekibin göründüğü sahnelerde yer alıyor.

the departed

Filmin bir karesinde Leonardo DiCaprio’nun elinde olan para, bir sonraki karede Jack Nicholson’ın elinde görünüyor.

the departed

 • The Lord of the Rings: The Two Towers

2 Oscar ödüllü Yüzüklerin Efendisi: İkiz Kuleler filminde toplamda 263 çekim hatası var. Filmde en çok devamlılık hatası dikkat çekerken, filmin kendisi ile ilişkili hatalarda dikkat çekiyor. Eomer, Aragorn, Legolas ve Gimli’ye atlarını verirken kendi atına bindiği sırada kılıcının düştüğü filmin karesinde görünüyor.

lord of the rings

Filmlerde bu hataların olması, eğer izlediğimizde bizleri rahatsız etmiyorsa, büyük problemler yaratmıyor. Önemli olan filmin kendisine zarar vermemesi. Hepimizin hafızalarında iz bırakmış bir çok filmde bu hatalar oluyor. Büyük kadrolu ve kalabalık sahnelerin olduğu filmlerde de bu hatalar diğerlerine göre daha fazla olabiliyor.

Fotoğraflar moviemistakes.com alınmıştır.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: