Coco Chanel, şimdi ve sonsuza kadar

Coco Chanel: ‘Chanel bir moda değildir, stildir. Moda gelip geçer ama stil kalır.’

coco chanel

Ünlü Fransız moda markasının yaratıcısı efsanevi Coco Chanel’in sözleri moda tarihine iz bıraktı. Asıl adı Gabrielle “Coco” Bonheur Chanel, Time dergisinde yüzyılın en önemli 100 kişisi arasında yer alan tek modacıdır. Gerçekten de Chanel bir moda markasının olmasından çok daha ötede, bir stil efsanesine dönüştü. Chanel’in yaratıcı dehası Karl Lagerfeld son defilesi ve moda filmi ile Chanel efsanesini aynı şekilde yaşatmaya devam diyor.

HOLDING2

Lagerfeld, Roma’da daha önce Gangs of New York gibi büyük filmlerin çekildiği ünlü Cinecitta film stüdyolarının içinde yer alan 5. stüdyoda romantik Paris’i yarattı. Romantik Paris’in sokaklarında peynir dükkanları, şarap mahzenleri, pastaneler, istridye barı ve tabii ki sinema yer alıyor. Defilenin dekorunda 30’lu ve 40lı yıllarda ünlü Fransız yönetmen Marcel Carne’nin filmlerinin dekorlarını tasarlayan Alexandre Trauner’in imzası var.

Chanel takım Chanel sonbahar 2016 chanel pre fall

Lagerfeld, yeni defileyi Roma’da yapmasının sebeplerinden biri belki de 1963 yılında Roma’da çalışması belki de Coco Chanel’in ünlü İtalyan yönetmenler Visconti ve Pasolini’nin filmlerinde rol alan 50lerin aktrisleri Jeanne Moreau, Anouk Aimée, Monica Vitti, ve Romy Schneider’e tasarım yapmış olması. Tüm bunların ötesinde de bir gece için Roma’da Paris’in dünyaca ünlü film stüdyolarının içinde yaratmak; işte bu Lagerfeld’in Chanel efsanesi.

Chanel

Klasik Chanel tüvit takımları tabii ki bu koleksiyonda da var. Dantel ise en çok kullanılan materyallerden biri! Her türlü materyalin altına uydurulmuş dantel çoraplar veya ceket altından çıkan dantel eldivenler, defilede en çok dikkat çeken unsurlardan biri. Ayakkabılarda ise ince, kısa topuk dikkat çekiyor. İki renkli, ucu biraz sivri olan terlikler en çok dikkat çeken modellerden biri!

Chanel fall 2016 Chanel elbise Chanel dantel

Sonbahar 2016 için Lagerfeld her zamanki cool ve seksi stilleri tasarlamış. Romantik Paris şehrini kurarken modellerinin stilleri için ünlü İtalyan sinema oyuncusu Bridget Bardot’dan ilham almış. Aldığı ilham ise ünlü yönetmen Jean Luc Godard‘ın Cinecitta stüdyolarında çektiği ve Bridget Bardot’un oynadığı 1963 yılı yapımı Contempt filmi.

01-chanel-rome-beauty

_A2X1038 _A2X1001 chanel elbise

 

Chanel defilesinde modellerin saçları Bridget Bardot’un gibi kabarık olmakla beraber bizlere 60lı yılları hatırlatıyor. Gözlerde de dramatik etki yaratılmış.

 

chanel 3 chanel 1

Lagerfeld’in yeni filmi de defile ile aynı zamanda gösterildi. Bu sefer ünlü oyuncu Kristen Stewart, Gabriel Chanel olarak karşımıza çıkıyor. Filmde Chanel’in biyografisi üzerine çekilen bir moda filmi var. Filmde 1900ler dönemini Kristen Stewart canlandırırken, 1950lileri Geraldine Chaplin canlandırıyor. Diğer oyuncular Jérémie Elkaïm, François Marthouret, Amanda Harlech, Jamie Bochert, Jake Davies, Baptiste Giabiconi ve Laura Brown yer alıyor.
Kristen-Stewart-Stars-Karl-Lagerfeld-Chanel-Film

Fotoğraflar Chanel aittir.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: