HOLLYWOOD’DA CİNSEL AYRIMCILIK

Forbes dergisinin yaptığı araştırmaya göre 2015 yılında kadın oyuncular arasında en yüksek kazancı vergiler hariç 52 milyon dolar ile sağlayan Oscar ödüllü Jennifer Lawrence, Hollywood’un erkek oyunculara daha fazla para vererek cinsiyet ayrımcılığı yapmasına isyan ediyor. Açlık Oyunları’nın yıldızı, hem erkek oyunculardan daha az para aldığını hem de bir fikrini ifade edeceği zaman, erkeklerin tersine, kendisini ‘sevimli’ olmak zorunda hissettiğini” ifade eden bir yazı yazdı. En çok ‘Açlık Oyunları’ndaki rolüyle tanınan Lawrence yazıda, neden daha fazla kazanmak için mücadele etmediği hakkında daha fazla detay da verdi. “O zamanlar bu iyi bir fikir olarak görünüyordu. Ta ki internete sızan ücret bordrolarını görüp, çalıştığım erkeklerin hiçbirinin ‘zor’ ya da ‘şımarık’ görünmek gibi bir kaygısı olmadığını fark edene kadar…”

katniss jennifer lawrence arrow hd wallpaper vvallpaper net

Forbes dergisine göre, dünyanın en çok kazancı sağlayan 18 kadın oyuncunun toplam geliri vergiler hariç 281 milyon dolar. En çok kazancı sağlayan 34 erkek oyuncu ile aralarındaki fark ise 660 milyon dolar. Sinemada erkek oyuncuların kazancı kadın oyunculardan daha fazla. Forbes dergisi kadın oyuncu sıralamasını yaparken kadınlar için en düşük 6 milyon doları baz alırken, 34 erkeğin en düşük kazancı 13 milyon dolar olarak belirtti. Bu durumda da ünlü oyuncu haklı görünüyor. bunu bir kadın olarak değil, Hollywood sisteminin kadın ve erkeklere farklı davranıyor olmasından söylüyorum. Sonuçta filmlere milyon dolarlar kazandıran kadınların erkekler gibi para kazanıyor olmaları gerekiyor. Bir erkek oyuncunun en düşük kazancı 13 milyon dolar iken kadınların 6 milyon dolar olması zaten bunun altını çiziyor.

HT_jennifer_lawrence_vanity_fair_jt_150207_16x9_992

Senarist ve oyuncu, ‘Girls’ dizisiyle yıldızlaşan Lena Dunham’ın web sitesi ‘Lenny’ye yazan Lawrence, aldığı ücretin ne kadar az olduğunu Sony Pictures’ın mail’leri hack’lendiği zaman anladığını yazdı: “Sony’ye değil kendime sinirlendim. Hemen pes ettiğim için pazarlık konusunda iyi olamadım.” diyor. Sony’nin sistemi geçen sene hacklenmiş ve sistemden sızan emailler gazete manşetlerinde yer almıştı. Sony’nin eski patronu Amy Pascal’ın emaillerinden sızan en ilgi çekici bilgilerden biri, ‘American Hustle’da rol alan oyuncular Jennifer Lawrence ile Amy Adams’ın, yapımın erkek oyuncularından daha az para aldığıydı.’

jeniifer lawrence highest paid actress main

Hollywood’da erkek ve kadın arasındaki eşitsizlik filmlerden aldıkları gelir haklarında bile ortaya çıkıyor. American Hustle filminde erkek oyuncular gelirin %9’unu alırken kadın oyunculara %7’si verilmiş. Hollywood’a para kazandıran kadın oyuncuların en yüksek kazanç aralığı 10-20 milyon dolar arasında değişirken erkekler hem daha fazla filmde rol alıyor hem de daha yüksek kazanca sahip oluyorlar. Sony yöneticilerinden Amy Pascal’ın açıklamasına göre erkeklere sinemada kadınlardan daha fazla rol imkanı var.

ironman downey prototypearm 700x300

Ülke bazında bakacak olursak Hollywood’dakinden daha büyük ayrımlar var. Hindistan’da erkek oyuncu 4,7 milyon dolar kazanırken kadın oyuncuya 780 bin dolar veriliyor.

julia roberts episode 1200x630

Bağımsız filmlerde rol almak da oyuncunun kazancını düşürüyor. Sonuçta daha makul bütçelerle çekilen bağımsız filmlerde oyunculuklarını sergilemek öncelikli amaçları olunca kazançları geri planda kalıyor. Bazı kadın oyuncular sinema yerine yaptıkları kampanya anlaşmaları ile kazançlarını sağlıyorlar. Gwyneth Paltrow 9 milyon dolarlık kazancının büyük kısmını Max Factor ve Hugo Boss ile yaptığı anlaşmayla sağlarken Julia Roberts 16 milyon dolarlık kazancını Lancome, Givenchy ve Calzedonia ile yaptığı anlaşmalar ile sağladı.

gwyneth paltrow its been hard co parenting with ex chris martin 01

“Tüm gün boyunca tek duyduğum, gördüğüm kendi fikirlerinden bahseden erkekler… Ben kendi düşüncelerimi aynı netlikte ifade ettiğimde, saldırgan bir şeyler söylemişim gibi düşünülüyor. Fikrimi ‘hoşa gidecek’ bir şekilde söylemenin yolunu bulmak ve hâlâ ‘sevimli’ biri olarak kalabilmeye çabalıyorum!”

10268154_ori jennifer-lawrence-american-hustle

Bu konu hakkında konuşan son isim Hollywood’un en başarılı oyunlarından Meryl Streep olmuştu. Streep film endüstrisindeki cinsiyetçiliği gündeme getirip kendisinin bile erkek aktölerden daha az ücret aldığını söylemişti.

Jennifer Lawrence 660 Reuters

Fotoğraflar getty image aittir.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: