Modayı sanat olarak yorumlayan, yaratıcılıkta sınır tanımayan Raisa&Vanessa Sason ile çok özel

Raisa&Vanessa1

Koleksiyonlarını hayranlıkla takip ettiğimiz, yaratıcı ikiz kardeşler Raisa ve Vanessa Sason ile FilmStilModa takipçilerine özel röportaj yaptık. 15 yaşında ilk çantalarını tasarlayan, 20 yaşında ilk bikini koleksiyonlarını satışa çıkaran Raisa & Vanessa’nın geçen zamana rağmen kaybetmedikleri heyecanları, yaratıcılıklarını besliyor.

Raisa ve Vanessa Sason

2011 yılından itibaren Hazır Giyim ve Haute Couture tasarımlarını Raisa & Vanessa Sason ismi ile yapan kardeşler, modanın içinde olan ve modanın içine girmek isteyen bir çok kişi için ilham olabileceğini düşündük. Modayı sanat olarak yorumlayan, yaratıcılıkları ile herkesi kendilerine hayran bırakan Raisa & Vanessa şimdi karşınızda…

Ajda Pekkan
Ajda Pekkan

Öncelikle hayranlık verici tasarımlarınız için sizi tebrik ederiz. Yaratım süreci sizin için nasıl gelişiyor?

Raisa:Teşekkür ederiz. Biz kumaşlarla başlıyoruz çoğunlukla ama bir kısıtlama yok. Biz sanatçıyız ve bu süreç her an her yerde başlayabilir.

London College of Fashion’da Tiyatro ve Kostüm okumuşsunuz. Eğitiminizin ne gibi katkıları oldu? Moda dünyasında yer alan ve almak isteyen gençlere eğitimleri konusunda tavsiyeleriniz ne olabilir?

Vanessa: Biz Resim eğitimi ile başladık diyebiliriz. Lise yıllarından beri eğitim alıyoruz. Ben çalışmalarını öneririm. Biz hep çalıştık ürettik; kendi yolunuzu başka şekilde bulamazsınız. Bu yüzden okurken bile sürekli çalışın kendiniz için doğru yolu bulun.

457189886

20 yaşınızda Dubai’deki polo takımı için çanta ve kemerler tasarlamışsınız, aynı yıl ilk bikini koleksiyonunuzu satışa çıkartmışsınız. Bu kadar erken yaşta çalışmaya başlamanın size ne gibi etkileri oldu? Moda dünyasının zorlukları var mıydı? 

Raisa: Vanessa da söyledi zaten en azından bilgimiz oldu, üreticiler, kumaşlar, aksesuarlar hakkında. Hayal ettğin ürünü çıkarmak için bunları bilmen gerekiyor. Biz zaten yavaş ama emin adımlarla bu noktaya geldik ve daha hiç birşey başlamadı bile. Çok kolay değil.

raisa vanessa sason

Türk modası sizce trendler yaratıyor mu? Dünyadaki pozisyonumuz sizce nasıl?

Vanessa: Türkiye’de çok iyi tasarımcılar var ve bence yavaş yavaş görülmeye başlıyoruz.

Bildiğiniz gibi büyük moda markaları kadar tasarımcılar da son 10 yılda trendi giderek artan moda filmleri ile koleksiyonlarını, koleksiyonlarının ruhunu tanıtıyorlar. Özellikle internet kullanımının artışı sayesinde moda filmleri bazen 1 milyon doları bulan bütçelerle çekiliyor. Siz koleksiyonlarınız için moda filmleri yapmayı düşünüyor musunuz? Açıkçası bu konudaki fikrilerinizi merak ediyorum. 

Raisa: Bizim aldığımız eğitimden dolayı zaten hep bir hikayesi oluyor bunu hissettirebilmek için şuan podyumumuzu sahne haline getiriyoruz ama gelecekte hayallerimizden biri. Bence çok güzel ve etkileyici işler var.

457189906

Koleksiyonlarınızın çıkış noktası ne veya nelerdir? İlhamınızı merak ediyoruz. 

Vanessa: Her sezon farklı kumaşlar ile başlıyoruz. Önce bir resim oluyor kafamızda ve ya önümüzde o resme uyan parçaları bulmaya çıkıyoruz buldukça topluyoruz ve sonunda bir sahne kuruyoruz çizimlerimizin hayata geçtiği…

raisavanessa sonbahar2014

İki kardeş çalışmak… Sizce zorlukları var mı? Fikir ayrılığına düştüğünüz zamanlar (tabii varsa) ne yapıyorsunuz? 

Raisa: Hiç bir eksiğin olmuyor. Tamamlayıcılık söz konusu bizim ilişkimizde işimize %100 aşığız. Anlaşmazlıklar hep var orta yolu hep buluyoruz.

Raisa Vanessa Sasson Yaz 2015

Raisa & Vanessa markasından yakın gelecekte biz neler göreceğiz? 

Vanessa: Fark yaratacak hikayesi olan bir defile en yakın gelecekte olan!

Raisa+Vanessa+Sason+Runway+MBFWI+2014+Presented+Nvg4y2jv3eWl

Her ikisine FilmStilModa olarak çok teşekkür ediyoruz. Heyecanlarının yaratıcılıklarını beslemesini diliyor ve gelecekte onları yurt dışında daha sık göreceğimiz bir marka olacaklarına inanıyoruz.

457190020

 

Modern dünyanın keskin çizgilerine karşı kendi manifestolarını oluşturan Raisa & Vanessa, MBFWI kapsamında tanıttıkları son koleksiyonları İlkbahar Yaz 2015 koleksiyonunda, kadının kendi doğasına dönüyorlar. Son koleksiyonlarını görmek için, tıklayın.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Fotoğraflar Raisa&Vanessa Sason aittir.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: