Eskiye Kızmayı Bırak ve Yeni Yılın Niyetlerini Yarat

“Niyetleriniz içinde yaşadığınız gerçekliği oluşturur.” Wayne Dyer

‘Önce şu an ne oluyor, sen şimdi neredesin, ne yapıyorsun, nasıl hissediyorsun ona bir bak’ diyor Buddha. Hızla akan yaşamın şimdisine dikkatini getir. Senin için şu an en çok ne anlam ifade ediyor, senin için şu an ne önemli onu fark et ve davranışlarınla inandıklarını bir araya getir. Niyet etmeyi böyle tanımlıyor Buddha. Değerlerin, inançların neyse dışarıda yansıttığının bir olması aslında niyet. Kendini ne kadar çok anlar, isteklerini bilir, inandıklarının farkına varırsan işte o zaman ettiğin niyetlerin gerçek olmamasına herhangi bir engel kalmaz. Gerçek niyetlerini fark ettiğinde; amaçlarına daha efektif ulaşır, isteklerin ve güvensizlik üzerinden hareket etmezsin.

Amaçlar harika fakat onların aslında illüzyondan ortaya çıktığını söylesem ne yapardınız? Asla değişmediğini sandığımız yaşamın içinde amaçları belirlemek ve onların gerçekleşmesi için çaba harcamaktan yorulmadınız mı? İşte bu yüzden niyetlere odaklanmanın tam zamanı.

 

Öncelikle tüm şu ana kadar olan her şey için önce kendine sonra seninle deneyim yaşayan herkese teşekkür ederek başla. Yıl biterken bir bak, her şey Tamamlandı. Kimine göre iyi kimine göre sarsıcı, kimine göre hayallerinin suya düştüğü, kimine göre harika bir yıl geçti. Yeni bir işi oldu veya uzun zamandır çalıştığı işinden kovuldu, işsiz kaldı. Yeni bir ilişkiye başladı veya ilişkisi bitti, yalnızlıktan bunaldı. İstediği kiloları verdi veya 2016’ya girerken amaçladığı kiloya ulaşamadı hatta daha da kilo aldı. İkilemlerin uzayacağı bir liste yazmaya bu yazım yetmez. O zaman eskilere kızmak yerine Yeni Yılın Niyetlerini Yarat. 2017 yılının niyetini dışarıdaki değil, içerideki sen belirlesin. 

İlişkilerinde, kariyerinde, finanslarında, yaşam stilinde neler olup bitti. Neyi devam ettirmek neyi geride bırakıp veya neyi tamamiyle yeni olarak yaşamında istiyorsun? Yaşamında işleyen ve işlemeyenlere bir bak. Düşünceler gelip gidebilir, hislerine bak. Asıl önemlisi inançlarına bak. Bu sene başarılı olmayı niyet ettiysen neden halen ‘ben beceremem’ cümlelerini zihnin kuruyor. Bu sene ilişki yaşamayı niyet ettin neden halen ‘erkekler şöyledir, kadınlar böyledir’ düşünceleri ile zihnini meşgul ediyorsun. 2016 denince sana ne hissettiriyor, ne etki yaratıyor ona bak. Sadece dış dünyada değil senin kendi içinde olanlara bak. Şu an sessiz kalıp oradan oraya koşturan düşüncelerine bak. Hatta yaz, iyi veya kötü demeden. Yazmak istemiyorsan geçen yılda yaşadıklarını hayal etmeye başla. Sana trafikte yol vermiş, sabah işe giderken ‘günaydın’ demiş veya sırasını sana vermiş herhangi birini hatırla. İşte o anlara odaklanmaya başla. Her şey çok mu kötüydü geçmiş yılda… Evet berbattı diyorsan o zaman sana güzel haberim var. Yıl tamamlandı, her şey bitti, şimdi bu andasın ve önüne bak.

Gücünün, cesaretinin ve inancının farkına varmakla yeni yılda yarım kalan değil tamamladığın niyetleri yaratabilirsin. Eski inançlarını bir kenara bırakmanın, sınırlarını kaldırmanın tam zamanı. Eğer herhangi bir sınır, seni engelleyen herhangi bir şey olmasa hayal ettiğin yaşamın neye benzerdi? Mükemmel bir günün nasıl olurdu? Hayal etmeye başla. O sınırsızlık içinde, cesaretle ve inançla. Zaten muhteşemsin, dışarıdaki etiketler ve seslerden sıyrıldığın an ne kadar muhteşem olduğunu fark edeceksin. Hayalini kurarken dışarıdakini bırak, sınırlarını aş ve mükemmel yaşamın neye benzer onu yaratmaya başla. Gerçekten nasıl bir yılın olmasını istiyorsun, onu şimdi anlamaya başladın. Eskiye Kızmayı Bırak ve Yeni Yılın Niyetlerini Yarat…

Yaşamında değiştirmek, azaltmak veya tamamiyle çıkartmak istediğin ne var? Yaşamındaki her alanın farkına vardıkça dönüştürmek daha da kolaylaşacak. Tek yapman gereken yeni bir şey istiyorsan ona yer açmak yani eskiyi bırakmak. Yenilemek istiyorsan eskimiş veya yarım olduğunu fark ettiğini kabullenmek ve dönüştürmek.

Adım atmak yapmak demek. Yapmaya çalışmaktan vazgeç ve yap. Amaçlarından öteye geç ve inançlarını niyetlerinle birleştir. Yardım yapmanın harika bir duygu olduğuna inanıyorsun, ama yeterli paran olmadığından 10 TL’lik bağışı bile erteliyorsun. Yardım demek sadece para vermek değil, sokakta karşıdan karşıya geçmeye çalışan yaşlı birinin koluna girip de yardımcı olabilirsin. Sen attığın adımların farkına var. Hangi yöne gittiğinin farkına varmanın tam zamanı. Pozitif düşüncelerle desteklendiğin bir yolda mısın yoksa negatif düşüncelerle engellenen yarım bırakıp geri döndüklerinde mi? Seni geri döndüren ne, yapamayacağını düşündüren ne? Sınırları kaldırmanın tam zamanı. Eskiye Kızmayı Bırak ve Yeni Yılın Niyetlerini Yarat…

Amacını nasıl gerçekleştirebilirsin? Her şey hayalle, vizyonlamakla başlar. Sen hayal et, hayaline inan ve kendini teslim et. Yapabileceğinin farkındalığını bedeninin her yerinde, göz bebeklerinde bile yaşa. Zorladıkça sonuç aldın mı? Aldıysan bile seni kendiliğinden olandan daha mı çok yoksa az memnun etti. Ve çalışmaya, pratik yapmaya başla, gerekirse her gün. Onun için zaman ayır ve adım adım ilerle. Dengeni bulamadın, yeniden dene. Düştün, yeniden dene. Ama sırtın ağrıyor, ama yorgunsun, gene de dene. Vazgeçmeden ilerle. Sabırlı ol ve inan. Eskiyi bırak ve Yeni Yılın Niyetlerini Yarat.

Bir yıl daha yaşlanıyorsun, bedenin eskisinden daha güçsüzleşiyor, saçların ağarmaya başlıyor, gözlerin daha az görüyor, hastalıklar yakanı bırakmıyor, sorumluluk artıyor, çizgiler belirginleşiyor. Evet sen zamanı kendine engel olarak görürsen bu yazdıklarımı yaşamaman için de engel kalmış olmaz. 82 yaşındaki Giorgio Armani nasıl halen yılda 2 kere 50 parçaya yakın kıyafet tasarlıyor, Armani şirketini yönetiyor; 83 yaşındaki Karl Lagerfeld nasıl halen Chanel ve Fendi markasına yaratıcı yönetmenlik yapıyor, moda filmleri çekiyor, dimdik ayakta durup defilelerinde yer alıyor, 71 yaşındaki George Lucas nasıl halen Star Wars evrenini genişletiyor, 70 yaşındaki Steven Spielberg nasıl halen filmler yönetiyor, 78 yaşındaki Anthony Hopkins nasıl halen oyunculuk yapıyor, 40 yaşında tasarımcı olmaya karar veren Vera Wang veya 41 yaşında ilk kitabını yazan Martha Stewart gibi olmayasın.

Yeni Yılın Niyetlerini Yarat

Eğer inanırsan, onu gerçek yaparsın. 

Fotoğraflar getty image aittir.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: