100 bin dolarlık Kırmızı Halı Elbiseleri

bts_lady_gaga_clean_0

Hollywood’da stil yaratmak en yüksek kazançların olduğu işlerden biri. Rüya gibi bir kırmızı halı stili hem oyuncunun kariyerine hem de stilini yaratan tasarımcı ile mücevherleri veren firmanın satışlarının yükselmesini sağlıyor. Sonuçta giydiğiniz bir kıyafet sizin günlerce medyada bedava reklamınız anlamına geliyor. 100 bin dolarlık gece elbiseleri deyince de şaşırmayın sonuçta herkes sizi konuşuyor ve oyunculuğa devam etmeleri için yeni işler gelmesini sağlıyor. Popülerlik eşittir kazanç durumu. Bunun içinde tasarımcılar ve mücevher firmaları oyunculara iddialı ücretler ödüyor. Stilistlere burada büyük rol düşüyor çünkü onlar oyuncunun vücudunu ve ona neyin yakışacağını biliyor. Anlaşmaları stilistler yapıyor ve son dakika çözümlerini de onlar sağlıyor. Son dakikada yırtılan bir fermuarı ancak onlar düzeltebiliyor. Hollywood’un ünlü stilistlerinin yorumlarını okursanız durum her anlamda daha net anlaşılır.

Brandon Maxwell - Lady Gaga
Brandon Maxwell – Lady Gaga

Genelde Lady Gaga ile çalışan Brandon Maxwell, ‘Sanatçıların bir stilistle çalışmalarının yararı kariyerleri ve giydikleri markanın satışlarını arttırmaları sonucunda daha çok para kazanabiliyorlar. Burası Hollywood ve sonuçta para kazanma odaklı’ diyor.

Lady Gaga - Romona Keveza
Lady Gaga – Romona Keveza
Lady Gaga - Alexis Mabille
Lady Gaga – Alexis Mabille

Hem Maxwell hem de Brad Goreski hiç bir zaman bir tasarımcı tarafından ekstra para teklifi almadıklarının altını çiziyor. ‘Bu uyuşturucu ticareti değil. Onlar elbise giyiyorlar. Bana x tasarımcının elbisesini giymeleri için $150,000 teklif edilmiş olsa, nereyi imzalamalıyım diye sorarım?’

jessica-alba-book-launch-of-stylist-brad-goreski-born-to-be-brad-kate-spade-new-york-outfit
Jessica Alba – Brad Goreski
Jessica Alba - Gucci ve Bulgari mücevherler
Jessica Alba – Gucci ve Bulgari mücevherler
Jessica Alba - Brad Anderson
Jessica Alba – Brad Goreski

Jessica Paster, anlaşmalara daha açık bir stilist. Kendini temsilci olarak tanımlıyor ve $30,000-$50,000 arası bir ücret aldığını, giydirdiği sanatçının da $100,000 – $250,000 arası ücret aldığını söylüyor. Paster: ‘Eğer üzerinizde kötü duruyorsa, $100,000 – $250,000 değmez. Fakat üzerinizde mükemmel duruyorsa o zaman neden ödeme almayayım ki? ‘ diyor. Son 10 yıldır Emily Blunt giydiren Paster: ‘Özel dikim ise zaten her şekilde $100,000 harcanıyor ve birileri bu parayı kazanıyor. Bu anlaşmalarda imzalı bir kontrat yok. Sonuçta en son karar sanatçının. Ne isterse onu giyer’ diyor.

Emily Blunt
Emily Blunt
Emily Blunt - Jessica Paster
Emily Blunt – Jessica Paster
Emily Blunt
Emily Blunt

11334484_105986176402792_1909170885_n

Türkiye’de sanatçıları giydiren stilistler bu mantıkla çalışıyorlar mı bilemiyorum. Hollywood’da giydiğiniz bir kırmızı halı kıyafetini dünyanın her yerinde görünme imkanı var. Özellikle Oscar için giyiliyorsa zaten görmemek imkansız. Tasarımcılarda bunun bilincinde olarak kendi reklamlarını yapmak ve satışlarını arttırmak için bu yolu tercih ediyorlar. Versace markası bu yolu yıllardır seçmiş markalardan biri. Modellerden ünlü oyuncu ve sanatçılara kadar bir çok kişiyi kırmızı halıda giydiriyor. Veya siz bir markanın yüzü iseniz zaten anlaşmanızda bu markanın kıyafetini kırmızı halıda giyeceğinizi kabul etmiş oluyorsunuz. Tabii bu yapılan anlaşmaya bağlı.

House-of-Versace-top-30-red-carpet-looks-by-Donatella-Vesace-2000-2013-FEAT Angelina-Jolie-In-Atelier-Versace-2012-Golden-Globes

Fotoğraflar Getty Image aittir.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: