Eksik Olana Odaklanmak Yerine Olana Şükretsen

Başaramadıklarına Üzüleceğine Başarmış Olduklarına Şükretsen

“ Yaşamın amacı izlemek ve deneyimlemek. Her anından zevk ve keyif almak. Sakin, sessiz, yavaş, sade ortamlarda yaşamak. Sadece olmak… Yaşamın ideal olanı (grateful-great and full)  yüce ve tam olarak – yaşadığına şükretmek, ve eğlenmek” Yogi Bhajan

Yaşam bir çoğumuz için Yogi Bhajan’ın bahsettiği kadar sade, yavaş ve sakin olamıyor. Şehirde yaşayanlar, yaşam mücadelesi içinde olanlar için hareket, kaos ve gürültü bir arada varoluyor. Ve o sessiz, sakin anları bir türlü bulamıyoruz. Bir an bile olsa bulmayı denemediğimiz için olabilir mi? Bulduğumuz zamanlarda da rahat durmayı bilemediğimizden de olabilir mi?

İngilizce şükretmek – grateful kelimesinin açılımı great ve full yani yüce ve tam. Türkçeye çevirirken iki ayrı şekilde ifade etmek zorunda kaldım. Aslında kendimizi yüce ve tam olarak gördüğümüz her an şükretmek için bir sebep. Yüce derken üstün olmak, başkasından daha büyük olmak anlamına da gelsin istemiyorum. Yüce olmak eşsiz olmak. Her varlık, hayvanlar ve bitkiler dahil olmak üzere eşsiz. Hiç bir beden birbirine benzemiyor. Bilimadamlarının araştırmalarında altı çizilen genlerimizin bile benzersiz olduğunu hatırlatmak isterim ki o zaman eşsiz olduğumuzu fark edelim.

Seni Bırakıp Gidene Kızacağına Yanında Olanlara Şükretsen

Yaşamlarımızı hayallerimize, arzularımıza ve tutkularımıza ulaşmak için harcadığımızı fark ettiğimizde bazen iş işten geçmiş oluyor. Belki o hayallere ulaşmış, amaçlarımızı gerçekleştirmiş oluyoruz peki ya yaşadığımızdan zevk aldık mı? Mutluluk X’e geldiğimizde, Y’yi başardığımızda ve Z’ye sahip olduğumuzda gerçekleşiyor olduğunuzu bilinç altımıza yerleştiren tüm dış etkenler sayesinde yüce ve tam olduğumuzu unutuyoruz ve şükretmek yerine eksikliklerimize odaklanarak yaşamı kendimize zindan ediyoruz. 

Yoga yapmaya ilk başladığım zaman yanımda cep telefonum olmadan derslere girmezdim. Konsantrasyonum telefonumdan gelecek haberlerde olunca da odağım dışarda zihnim ve bedenim birbirinden iletişimsiz halde ve bir kez daha amacıma ulaşamamış olarak dersi bitirirdim.

Başkalarında Olanı Kıskanmak Yerine Olana Şükretsen

Ve bir gün o telefonu almayı unuttum. O dersin bende yarattığı etki inanılmazdı. Bir gün daha unuttum ve bir sonraki gün bilerek yanıma almadım. İşte o zaman dönüşüm başladı. Yaşamda kaçırdığım ne çok şey olduğunu, mutluluğun gelecek haberde değil bu anda olduğunu, kendimle buluştuğum ve ben olduğum anda varolduğunu fark ettim. O anlar arttığında zaten hayal ettiğim her şeyin kendiliğinden gerçekleştiğini ve yaşamın düşüncelerimin ötesinde muhteşem zevkli olduğunu algıladım.

‘Dün akıllıydım ve dünyayı değiştirmek istedim. Bugün bilgiliyim, o zaman kendimi değiştiriyorum.’ Rumi

Tüm sıkıntılar, kayıplar, zorluklar ve mücadelelere rağmen her günün sonunda şükredecek o kadar şey vardı ki yaşamımda… Hep eksik olana odaklandıkça kendimi mutsuz ettiğimi, olanla mutlu oldukça zaten tam olduğumu fark ettim. Yoga deneyimi derinleştikçe uzun zamandır sakladığım gerçek ben ortaya çıktı.

Durmak, derin bir nefes almak, çevreye bakmak ve şükretmenin doğasını hatırlamak… zamanımızı eşsiz dünyamızda yaşanan tüm acılara rağmen bizlere verilmiş olana, çevremizdeki güzellikleri takdir ederek geçirmek…

Eksik Olana Odaklanmak Yerine Var Olana Şükretsen

Bacaklarım çok kalın, keşke daha ince olsalar –  ama o bacaklar senin yürümeni, hareket etmeni sağlıyor. Bacakların olduğu için şükrettin mi hiç? Sakat birini görerek veya bir sıkıntı yaşayarak değil, sadece şu an oldukları gibi eşsiz ve tam olmana yardımcı oldukları için şükretmeyi denedin mi?

“Yas tutma. Kaybettiğin ne varsa sana başka bir formda daha büyük şekilde gelir. O zaman başka bir şey dene. Teslim ol ve Şükret’ Rumi.

Ampute Milli Takımımızın başarısını herkes sosyal medyada paylaştı. Sakat olmalarına, uzuvlarından biri eksik olmasına rağmen yaşamda varolmaya devam ediyor olmaları ve mücadeleleri ne kadar ilham vericiydi. Onlar fiziksel olarak eksik olmalarına rağmen başardılar çünkü kendilerini eksik görmedikleri için. O zaman sen neden halen bir kenara çekilmiş arzularının, platonik sevdalarının, tutkularının gerçekleşmesi için yanıp tutuşuyor ve yaşamayı erteliyorsun?

”Her durumda şükredebilmek daha yüce olanı sana getirir. ” Yogi Bhajan

Her sabah uyandığında tek bir şeye şükretsen; belki sadece uyandığın için, yeni bir güne başladığın için – zihninde huzuru keşfeder ve evrenle bağlantıda olarak bir olduğunu hatırlarsın. Belki o sabah yalnız uyanmış olmana rağmen, Yalnız olmadığını fark edersin.

Yüzündeki Kırışıklıklara Üzüleceğine Deneyimlerin İçin Şükretsen

#terapimyoga

 

loading...
Bumerang - Yazarkafe

1 YORUM

Yorumlarınız için: