Simülasyon ile Gerçekliğin Ötesinde Hayatta Kalma Savaşı

Gelişen teknoloji ile beraber günümüzün en popüler oyunları sanal olmaya başladı. Simülasyon filmi de günümüzün en popüler etkinliklerinden birine odaklanıyor.

simülasyon

Kök olarak Latinceden gelen simülasyon, kelime olarak ‘’yapar gibi görünmek; taklit etmek , benzemek’’ anlamlarını karşılıyor. Gerçek hayatta uygulanacak bir şeyi, genellikle bilgisayar ortamında deneyip sonuçlarına göre kararlar alınır. Bir nevi modelleme yapılır, çözüm modellemesi.

simülasyon

Bir araç olarak kullanılan benzetim, günümüzde mevcut olan ve ileride mevcut olabilecek işlemler hakkında objektif bilgiler sağlar. Taklit edilen gerçek bir olay, genelde bilgisayar yardımıyla modellenmektedir.

İngiltere yapımı filmin başrollerini Morfydd Clark, Tom Benedict Knight, Max Deacon ve Parker Sawyers üstleniyor. Bilim kurgu türü filmin senaryosunu ve yönetmenliğini Charles Barker üstleniyor.

simülasyon

En iyi online bilgisayar oyuncuları ve esrarengiz bir turnuva. Oyunda birinci olanın ödülü $100.000. Sanal gerçeklikte çığır açan yeni bir savaş oyununa davet edilen gençler heyecan duymaktadır. Oyuncular, son teknoloji ile donatılarak hazırlanmış kıyafetleri ve ekipmanları sayesinde tamamen oyunun dünyasına girerler Fakat kendilerini bir savaşın ortasında bulan genç ‘gamer’ları daha da büyük bir sürpriz beklemektedir. Bu gizemli simülasyonun gerçeklik seviyesi tahminlerinin çok ötesindedir. Oyunda ölürsen, gerçek hayatta da ölür müsün?

Filmde sanal gerçeklik içinde oyun olarak başlayan her şey var olan gerçeklikle bir bütün olur. Oynadığınız oyunlarda ölürseniz size bir şey olmaz fakat bu oyunda işin bu şekilde olmadığı anlaşılıyor. Matrix filmini izlemiş olanların yabancı olmadığı bir konu. Yönetmen ve senarist Charles Baker ise bu duruma gönderme yapıyor.

381550.jpg-r_1920_1080-f_jpg-q_x-xxyxx

Simülasyon kuramının yaratıcısı Jean Baudrillard’a göre ise zaten yaşadığımız evren simülasyondan öte değil. Baudrillard’ın, bu konuda savunduğu fikre göre: Bizler televizyonda Sudan iç savaşını, herhangi bir tuvalet kağıdı reklamıyla aynı duyarsızlıkla izlemekteyiz. Televizyonu kapattıktan sonra Sudan’daki iç savaş devam etse bile izleyen için bitmiştir. İşte bireyin yaşadığı bu evren simülasyon evrenidir. Her şey görüntülerden ibarettir ve cansızdır.

15 Temmuz’da sinemalarda izleyerek simülasyonun bizi alıp götürdüğü sanal gerçekliğin uç noktalarını deneyimleyebilirsiniz.

Fotoğraflar Fabula aittir.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: