Shakespeare Yaşıyor: 4 Film, 4 Şehir

BAŞKA SİNEMA ve BRITISH COUNCIL işbirliğiyle Shakespeare filmleri 8 Eylül’de izleyiciyle buluşuyor.

Ölümünün 400. yıldönümünde dünyanın en popüler oyun yazarı William Shakespeare’in eserlerini kutlayan dünya çapındaki etkinlik programı Shakespeare Lives / Shakespeare Yaşıyor kapsamında 4 şehirde yapılacak gösterimler BRITISH COUNCIL iş birliğiyle ve BAŞKA SİNEMA ev sahipliğinde İstanbul, Antalya, Bursa ve Eskişehir’de gerçekleşecek.

baska_sinema_web_gorsel_tr

Kenneth Branagh’ın yönettiği ve başrolünde oynadığı, Emma Thompson, Keanu Reeves gibi yıldız kadrosuyla öne çıkan 1993 yapımı Much ado About Nothing / Kuru Gürültü; Ian McKellen’ın III. Richard’a hayat verdiği Richard Loncraine’in 1995 yapımı uyarlaması III. Richard; Michael Fassbender’in Shakespeare’in ölümsüz karakterine bambaşka bir yorum kattığı 2015’in en çok ses getiren yapımlarından Macbeth; Manchester Royal Exchange Tiyatrosu’ndaki büyük ses getiren ve kapalı gişe oynayan, Hamlet’in benzersiz bir performans örneği olan Maxine Peake’ten Hamlet programda yer alacak.

Gösterimi yapılacak filmler hakkında düzenlenen kısa online yarışma ile sürpriz ödüller de kazanmak mümkün.

1 gün sürecek, katılımın ücretsiz ve kapasiteyle sınırlı olacağı bu eşsiz sinema tecrübesi ile ilgili detaylı bilgiyi buradan ve aşağıdaki adreslerden takip edebilirsiniz:

Gösterilecek filmlerden bazıları:

Shakespeare Yaşıyor: 4 Film, 4 Şehir

Richard III, William Shakespeare’n aynı adlı oyunundan uyarlanıp 1995 yılında gösterime giren filmin başrollerinde Ian McKellen, Annette Bening, Jim Broadbent, Robert Downey Jr., Nigel Hawthorne, Kristin Scott Thomas, Maggie Smith, John Wood, ve Dominic West yer alıyor. Film 1930lar Britanya’sının kurgusal faşist ortamında geçiyor.

Shakespeare Yaşıyor: 4 Film, 4 Şehir

Macbeth 2015’te vizyona giren İngiliz-Fransız-Amerika adaptasyonu Shakespear trajedisinin yönetmeni Justin Kurzel. Aynı adlı oyundan yapılan filmin başrollerinde Michael Fassbender ve Marion Cotillard role alıyor. Cannes Film Festivali’nin Altın Palmiye adayı olan filmin oyunculukları ve senaryosu eleştirmenlerce beğenilmişti.

Shakespeare Yaşıyor: 4 Film, 4 Şehir Shakespeare Yaşıyor: 4 Film, 4 Şehir Shakespeare Yaşıyor: 4 Film, 4 Şehir

Shakespeare Yaşıyor: 4 Film 4 Şehir

William Shakespeare, (26 Nisan 1564 (vaftiz) – 23 Nisan 1616), İngilizce’nin en büyük yazarı ve dünyanın seçkin drama yazarı kabul edilen İngiliz şair, oyun yazarı ve oyuncudur.[1] Sıklıkla İngiltere’nin ulusal şairi ve “Avon’un Ozanı” olarak anılır.[2]Günümüze ulaşan eserleri, bazı ortaklaşa yazılanlarla birlikte 38 oyun, 154 sone, iki uzun öykü şiir ve birkaç diğer kaynağı belirsiz şiirlerden oluşur. Oyunları bütün büyük dillere çevrildi ve diğer bütün oyun yazarlarından daha çok sergilendi.

www.baskasinema.com

www.britishcouncil.org.tr/shakespeare-lives/4films4cities

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: