Yaşamda Pişmanlık Yoktur, Sadece Dersler Vardır. O Zaman Seçimin Ne?

Yaşamda pişmanlık yoktur, sadece dersler vardır. Nasıl yani der gibisiniz, aynı benim gibi. Veya ben zaten hiç pişman olmam, keşke diyeceğim bir durum olmadı, iyiki yaşamışım çünkü onların sayesinde şimdi buradayım diyenlerdenseniz, ayakta alkışı hak ettiniz.

Buzlukta saklamanız gereken dondurmayı gece boyu dışarda unutursanız ertesi gün çöpe atmanız gerekir, çünkü bozulmuştur. Bundan sonra aldığınız her dondurmayı buzdolabında saklamayı unutmazsınız çünkü bir önceki deneyimden dersinizi aldınız. Aylar geçti, gece canınız dondurma çekti, yediniz ve yattınız. Sabah kalktığınızda dondurma dışarda kalmışsa o zaman sizde keşke diyenler arasında yerinizi aldınız. Bir öncekinde keşke unutmasaydım gitti dondurma diye hayıflandıysanız o zaman kulübe hoşgeldiniz.

Girilmez yola saptınız ve kafanız binlerce şeyle meşgul, acil yetişmek istediğiniz bir yer var. Yan sokaktan gelen arabayı fark etmeden kaza yaptınız. Keşke o sokağa girmeseydim, keşke kaza olmasaydı şimdi yetişemeyeceğim, keşke hızlı kullanmasaydım, keşke sadece araba kullanmaya konsantre olsaydım… Veya anda kalıp farkında olsaydım zaten sokağa girmezdim. Bundan sonra bu olay bana anda kalmam gerektiğini hatırlatacak. Bundan sonra acele etmenin gereksizliğini hatırlatacak. Yaşamda pişmanlık yoktur, sadece dersler vardır.

Zamanda geri gitsen ve tek bir şeyi değiştirebilsen, o ne olurdu? Bu en can alıcı sorulardan biridir. Yaşamında şimdiye kadar keşke olmasaydı, karşılaşmasaydım, ayrılmasaydım, söylemeseydim dediğin bir şey var mı? Eğer cevabın varsa halen sen geçmişte yaşıyorsun demektir.

Bir şeyi kabullenemediğimizde ondan dersimizi almamış oluyoruz. Eğer zaten dersimizi aldıysak, bu herhangi bir ders olabilir, o zaman pişmanlık yoktur. .

Bir ilişki kötü bitti, fakat sen bundan dersini aldın. ‘evet, aşk gerçek değildir, bütün erkekler veya kadınlar zaten böyle, ben bir daha kolay kolay aşık olamam, bundan sonra mantığımla hareket edeceğim, beni seveni tercih edeceğim gibi cümleler kuruyorsan o zaman halen içindeki acı konuşuyor. Sen halen durumu atlatamamışsın, hatta alman gereken, seni olgunlaştıracak dersi öğrenememişsin. Eski plak gibi takılı kalmışsın keşkelerine. Bu yaşamda keşkeler yoktur…

Biz öğrenene kadar yaşam ders vermeye devam edecek. O zamana kadar ise sen aynı durumları farklı yüzlerle yaşayacaksın. Keşke dememek umursamamak veya sonuçlarını görmezden gelmek değil. Seçimlerinden kaynaklı bileklerine kelepçe takarak, kendi özgürlüğünü kısıtlayarak yaşamın sana sunduğu güzelliklere hayır demektir keşkeler. Çünkü herkes mutluluğu ve umudu hak ediyor. Hepimiz bu yaşamda seçimlerimizle varız o zaman neden halen kurban olmayı seçiyoruz? Biz seçimlerimizsek eğer, senin seçimin ne?

Olduğumuz hale razı gelmektir keşke dememek. Şu anki halini eksikleri ve artıları kabullenmek yani kendini her koşulda affedebilmektir. Yıllar önceki bir olaydan dolayı kendine halen kızıyorsan veya keşke demeye devam ediyorsan o zaman kendini affetmemişsin demektir. Senin o zamanki kapasiten o kadardı oysa şimdi kapasiten daha fazla, işte bunun farkına vardığın an o zamanki kendini affedebilirsin.

Verilmiş ve verilmemiş olan ne varsa yaşamında olanı sevebilmektir keşkesiz yaşam. Eğer sen kendini affetmezsen ilerleyemezsin. Affetmeye başladığın an iyileşme başlar. O olay karşına başka şekillerde çıkmaya devam etmez. Sen dondurmayı her zaman buzluğa koyup yatarsın.

Bizi zorlayan neyse, önümüze çıkan engel ne ise yaşamda varoluşumu hatırlatmak için var. Sen her gün aynı şekilde yaşanan, aynı hislerin olduğu, aynı tadların olduğu bir yaşam ister misin? Hep mutluluk varsa evet dersin, okey mutluluk var ama aynı yemekleri yiyeceksin, aynı yerlere gideceksin, aynı insanları göreceksin, aynı elbiseleri giyeceksin ve söz mutluluk da var. Cevabını merak ediyorum

Bir kaza ile anda kalmayı, güvenin mesajlardan ibaret olmadığını, zor anlarında yanında olanların mutluluklarını da paylaştığın dostların olduğunu, öfke duyduğun zamanlarda sevgi yerine korkudan hareket ettiğini, kalbini açtığın zaman sevildiğini, kardeşlerin olmasa da seninle olan arkadaşların varlığını, zor olan sayesinde derin bilgiye sahip olduğunu, en dibe vurduğun zaman bile güçlü olduğunu fark edeceksin.

Tüm kayıplara rağmen, kazandığını fark edeceksin.

Bir şey öğrenmediysen zaman boşa geçmiştir. Eğer o karanlık denizin içindeki minik inci tanesini keşfedersen o zaman deneyim kazanmış olacaksın. Bilgeliğin incisini kazandığını anladığında bunun kitaplardan veya verilen akıllardan daha üstün olduğunu fark edeceksin. Her kalbinin kırılışı bir sonraki ilişkinde sana hak ettiğin sevgiyi verenle bir araya getirecek. Ve bir gün gerçek olanla beraber olduğunu anlayacaksın.

Yaşam istediğin gibi gitmesede kazanmışsındır çünkü sen öğrenmişsindir. En büyük ödül ise şimdide. Ne zamanki keşkeler yerine o yaşananlar için şükredersin işte o an aydınlanır tüm karanlıklar. Sisler açılır ve sen kalbinden yayılan altın ışığı fark edersin. Yaşamaya cesaretin vardır çünkü sevgiden hareket etmişsindir. Öfkelenip söylenmek yerine durumu kabullenip kendi yolunu aydınlatmışsındır. Bir sorunun artık tek cevabı yoktur, çünkü fark edersin ki yaşamda sınırsız olasılık var.

Kalmak zor gelse de acılarda, devam ettiğin andır dönüşüm.

Onsuz yaşayamam dediğin an bir düşün ve hatırla bu dünyada 7 milyar insan var. 700 veya 7000 veya 7000 değil, 7 milyar. Sayı artmış olabilir, aklımda kalanı yazdım. Yanlışım varsa düzeltin. 🙂

Ne deneyimliyorsan bunlar senin hayrınadır. Yaşamda iyi olanı görmeyi reddettiğin an kaybettiğin andır. Yaşamda büyük başarılar kazanmış insanların yaşamlarına bak, onların bir kaçını okusan hiç bir şeyin önlerine altın tepside sunulmadığını anlarsın. Sen kendine inanır ve ne olursa olsun devam edersen işte kazanan o zaman sen olursun. Negatif düşüncede kalmak kolaydır, fakat o seni bir yere götürmez. Her zaman yanlışın içindeki yararı göremezsin, evet üzülebilirsin, evet kızabilirsin. Nasıl ölümün ardından yas tutarız, o zaman ölümü kabul ederiz. İşte o an yaşamın değerini fark eder ve günlerimizi boşa harcamamaya, sevdiklerimizle daha fazla zaman paylaşmaya başlarız.

İnsanlar pişmanlık duyman için sana yüzlerce sebep verebilirler. Asıl güç senin kalbinde. Çünkü her şey orada değişir. Sen özünden hareket ettiğinde dışardakinden bağımsızlaşır ve özgürce ilerlersin. Çünkü tüm karanlıkları aydınlatacak özdeki sevgidir. Kalp durduğu an nasıl ölürsen, o kalbin özündeki sevgi durduğu an yaşam sen ölmesende bitmiş olur. Yaşamda pişmanlık yoktur eğer sevgi varsa.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: