Saving Mr. Banks filmi için vintage Disney yeniden yaratıldı.

saving-mr-banks

Disney’in klasikler arasına girmiş filmi “Mary Poppins”in ortaya çıkış sürecini ve “kamera arkasını” ele alan filmin yönetmenliğini Pamuk Prenses ve Avcı filminin senaryosuna imza atmış olan John Lee Hancock üstleniyor. Walt Disney’in gerçek hayatından bir dönemin anlatıldığı 7 Şubat 2014’te ülkemizde vizyona girecek filmin başrollerinde Tom Hanks, Emma Thompson, Collin Farrell var. Filmin kostümlerini Frost/Nixon ve The Da Vinci Code filmlerinin de kostümlerini tasarlayan, 1989’da The Magic of David Copperfield XI dizisi ile Emmy kazanan Daniel Orlandi hazırladı. Bu filmdeki tasarımları ile Oscar’ın güçlü adaylarından biri olan Orlandi 1960lar dönemini başarı ile yansıtıyor.

saving mr banks tom hanks

Disney’in canlandıran Tom Hanks için filme gri tonlarında takımlar hazırlamış. ‘Genelde gri tonlarında takımlar giyiyordu. Sıfırdan hazırlamak zorunda kaldım çünkü arşivlerde yoktu’ diyor Orlandi. 

saving_mr_banks_costume_thompson

Mary Poppins’in yazarını canlandıran Emma Thompson’ın filmdeki kibirli İngiliz havasını yansıtmak için İngiliz tweedlerinden kostümler hazırladı. Elbiselerinde kullandığı sonbahar renklerine kontrast yaratarak Güney Kaliforniya’nın pastel tonlarını kullandı.

SAVING MR. BANKS

saving-mr-banks-colin-farrell

Mary Poppins’in yazarı P.L. Travers’in babasını Collin Farrell canlandırıyor. Yazarın hayatına farklı etkileri olan babası ile ilişkileri, Mary Poppins’deki karakterlere de ilham olmuş. Avustralya’da geçen çocukluk yıllarını gösteren sahneler için tamamiyle bambaşka bir hava yaratması gerekmiş. 1900ler Avustralyası’nın taşrada yaşayanlarını Viktoryan dönemin sonlarını yansıtan tasarımlar yapmış.

saving mr banks

saving-mr-banks-sketch to still

‘ Bazen kostüm tasarımcısı olarak, insan psikolojisinden de anlamanız gerekiyor.’ diyor Orlandi. Filmde Travers’in kendine güvensizliğini temsilen timsah çanta kullanmış. ‘Bir anlamda koruma kalkanı görevini görüyor ve onun kibirli havasının altındaki güçsüzlüğünü yansıtıyor.’ diyor.

emma thompson

Gerçek hayatında gümüş bilezikler kullanan Travers için Orlandi de filmde Georg Jensen bilezik kullanmış.

tom hanks emma thompson

Filmde en gururlandığı sanhenin 1961 Disneyland’ını yeniden hayata geçirmek olmuş. ‘Yüzlerce çocuk giydirdik. Ekipte yer alan bir çok kişi çocuklarını, kocalarını ve karılarını getirdi. Yetişkinlerin hepsi ‘işte ailelerimizle geldiğimiz Disneyland karşımızda’  dediler. Muhteşem bir gündü’ diyor Orlandi.

Fotoğraflar Disney aittir.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: