Oscar Ödüllerinin Kırmızı Halı Elbiseleri ‘Geçmişten Günümüze’

Oscar Ödülleri 28 Şubat 2016’da sahiplerini buluyor. Oscar ödülleri için açıklanan adaylıklardan sonra zenci aday neden yok ile başlayan, protestolu ve tartışmalı bekleyiş sürecinde, ödüller kadar kırmızı halıda özellikle kadın oyuncuların stillerinden bahsedelim istedim. Dedikodu ve tartışmalara girmem, polemiği de sevmem 🙂 Oscar ödülleri kırmızı halı elbiseleri daha çok ilgimi çekiyor zaten. Hollywood ihtişamının en güzel yansıdığı gecelerin başında geliyor. Ünlüler iddialı tarzlarını göstermekle beraber, tabii ödül kazananlar sadece ödülleri ile değil giydikleri ve tarzları ile de basında, sosyal medyada konuşulmak istiyorlar. 1929 yılında başlayan Oscar Ödül töreni Hollywood ile kendini sınırlamadı. Amerikan sineması kendi sınırlarının dışına çıkmayı başarmakla beraber oyuncularının etkisi ile dünya genelinde fan kitleleri yarattı.

Oscar ödülleri kırmızı halı elbiseleri

Oscar ödülleri kırmızı halı elbiseleri için 1929 yılında Janet Gaynor’un giydiği hafif kabarık kollu sade ama şık siyah elbisesi ile başlayalım. Sade bir görünüm tercih eden Janet Gaynor’ı, En iyi kadın oyuncu ödülünü kazanan Mary Pickford işlemeli ve kolsuz abiyesi ile takip ediyor. Aşağıda paylaştığım tablodan göreceğiniz gibi başlangıçta Oscar ödülleri kırmızı halı elbiseleri için tasarımcılar bilinmiyor. 1940’da Vivien Leigh’in giydiği Irene markası 1954’te Audrey Hepburn’un giydiği Hubert de Givenchy kadar tasarımcılar bilinmiyor. Son yıllara dikkat ederseniz ise Dior’dan Givenchy’e, Ralph Lauren’den Valentino’ya kadar bir çok ünlü tasarımcının imzası olan abiyeleri görebilirsiniz.

oscar dresses

oscar dresses 2014

Oscar ödülleri kırmızı halı elbiseleri kadar ünlülerin giydiği ayakkabılar, kullandıları mücevherler, aksesuarlar ve stillerini tamamlayan saçları ve makyajları da önemli. Tüm ödül törenlerinde de kırmızı halı dikkatimizi çeker, fakat Oscar her zaman daha iddialı tarzlar ve senenin trendlerini belirliyor.

oscar dresses

Oscar ödülleri kırmızı halı elbiseleri
Audrey Hepburn – Grace Kelly

oscar dresses 4

1987 yılında En iyi kadın oyuncu Oscar ödülünü Moonstruck filmi ile kazanan Cher ise o zamana kadar kimsenin cesaret edemediğini yaptı ve törene Bob Mackie tasarımı bir elbise ile ‘yarı çıplak’ geldi. Dediğim gibi ödül kazanmakla basını uzun süre meşgul edemiyorsunuz. Giydikleri kıyafetlerin olay yaratması ödülden daha fazla etki yaratıyor. Birde Jennifer Lawrence gibi merdivenlerde düşerseniz, o zaman manşettesiniz.

Oscar ödülleri

oscar dresses 5 oscar dresses 6

21. yüzyıla gelirken tabii ki bir çok şey değişti. Ünlülerin kırmızı halı tercihleri markaların tekliflerinin etkisine girmekle beraber rahatlıkları, trend yaratma istekleri ile farklılaştı. Tasarımcılar 100 bin doları bulan teklifler ile kendi tasarımlarının giyilmesini istediler. Tüm dünyanın izlediği ve sonrasında günlerce basında haber olan bir ünlüyü kim giydirmek istemez ki..

oscar törenleri kırmızı halı elbiseleri
Nicole Kidman – Jean Paul Gaultier / Halle Berry – Elie Saab

 

oscar dresses oscar dresses

oscar ödülleri kırmızı halı elbiseleri

oscar dresses

oscar 2014

oscar ödülleri kırmızı halı elbiseleri

Fotoğraflar Getty Image aittir.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: