Deniz Gamze Ergüven’in yönettiği Mustang En İyi Yabancı Film Oscar adayı

2016 Oscar ödülleri için Fransa’nın Yabancı Dilde En İyi Film adayı olarak seçtiği, Türk yönetmen Deniz Gamze Ergüven’in yönettiği filmi Mustang, 2016 Oscar ödüllerinde En İyi Yabancı Film adayı. Dünya prömiyerini 68. Cannes Film Festivali’nde yapan Mustang bitiminde dakikalarca ayakta alkışlanmıştı.

mustang04

Bir Karadeniz kasabasında büyükanneleriyle yaşayan, büyüme çağındaki 5 yetim kız kardeşin maruz kaldıkları toplum baskısına karşı kendi yöntemleriyle direnişlerini ve özgürlük arayışlarını anlatan filmin başrollerinde Güneş Nezihe Şensoy, Doğa Zeynep Doğuşlu, Elit İşcan, Tuğba Sunguroğlu, İlayda Akdoğan, Nihal Koldaş ve Ayberk Pekcan yer alıyor.

mustang01

Türk-Fransız-Alman ortak yapımı Mustang, dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirdi ve dakikalarca ayakta alkışlandı. Fransa’da gösterimi süren Mustang, bugüne kadar 450.000 kişi tarafından izlenerek bir rekora ulaştı.

mustang02

Filmin fragmanını izlediğinizde duygusal olarak sizi derinden etkileyen bir çok şeyi görüyorsunuz. Özellikle kadın olarak daha da etkileniyorsunuz. Türkiye’de halen bu baskıyı yaşayan genç kızlar maalesef var. Büyüme çağında yaşadıkları bu baskılar onları ilerde mutsuz bir kadına dönüştürebiliyor. Sevmedikleri erkeklerle zorla evlendirilmekten sokağa çıktığında giyineceği kıyafete karışılmasından erkeklerle yaptıkları arkadaşlıkların yasaklanmasına kadar kızlara yapılan baskılar maalesef ciddi zararlar veriyor. Maalesef ilkokuldan sonra okula gönderilmeyen kızlarımız var. Bunlar için vakıflar çalışmalar yapıyor. Fakat toplumun genelinde bilinçlenme yaşanmadıkça bu tarz yaklaşımlar aileler tarafından yapılmaya devam edecek. Ve unutulmamadır ki bu kızlar ilerde çocuk yapacak ve bu çocuklar Türkiye’yi ileriye taşıyacak. Onlar ne kadar özgür ve erkeklerle eşit olursa çocuklarımızda bizi o kadar ileriye taşır. Umarım Mustang gibi filmler ilham verir ve farkındalık yaratır.

mustang03

1978 Ankara doğumlu Deniz Gamze Ergüven, Fransa’da Tarih ve Edebiyat bölümlerini bitirdi, Johannesburg’da Afrika Tarihi master’ı yaptı. Ardından Fransa’nın saygın sinema okullarından La Fémis’te yönetmenlik eğitimi aldı. Mezuniyet filmi “Bir Damla Su” Cannes’a seçildi, Antalya Altın Portakal en iyi kısa film ödülünü kazandı ve uluslararası festivallerde ödüllendirildi. Mustang yönetmenin ilk uzun metraj filmidir.

Fotoğraflar M3 Filme aittir.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: