Sık Yapılan Makyaj Hataları

Ünlülerin, ışıl ışıl parlayan, pürüzsüz ve tamamiyle kusursuz görünen ciltlerine baktığınızda sizde de benim yaşadığım his ortaya çıkıyor mu? Hani iç gıcıklayıcı, şaşkınlıktan da öte, bir türlü cevabını veremediğiniz bir his. Nasıl bir şey uyguluyorlar da ciltleri bu kadar pürüzsüz görünüyor? Önce fotoşoptur dedim fakat Oscar gecesini canlı izlerken kırmızı halıda kameraların ve ışıkların önünde parıldayan ünlüleri görünce fotoşoptan fazlası vardır dedim.

makyaj hataları 6-oscars-best-beauty

Profesyonel makyör ve makyözler tarafından hazırlanan makyajları bizde kendi evimizde kendi kendimize yapabilsek ne harika olur dedim ve internette ilham verecek cevapları aramaya başladım. Glamour.com çağrıma cevap verdi ve sizlerle de sırlarını paylaşacağım yazım ortaya çıktı. Konuya biraz tersten bakarak doğru makyaj nasıl yapılır yerine makyaj hataları üzerinden giderek kendimize uygun olanı bulacağız. Sonuçta yüzlerce hatta binlerce ürün var. Bana uygun olan size uygun olmayabilir. Sonuçta ben buğday tenliyim, siz ise beyaz tenli iseniz önereceğim fondöten rengi veya kapatıcı sizin teninizde uyumsuzluk yaratabilir.

makyaj hataları

Sabah kalkıp da aynaya baktığınızda karşılaştığınız yorgun yüzden kurtulmanın en kolay yolu tabii ki makyaj yapmaktan geçiyor. Güneşin yarattığı etkiler, kapalı ortamlarda uzun saatler çalışmak, hava kirliliği de buna eklenince yüzünüzün rengi soluk hatta mat görünüyor. Size yakışan, yüzünüze uygun ve yüzünüzün en güzel kısımlarını ortaya çıkaran bir makyajla tüm günü kendinizden emin bir şekilde geçirebilirsiniz. Bu noktada sık yapılan makyaj hataları nelerdir bilmek bunlara engel olmada işinize yarayabilir.

Hata 1: Fondöteninizle yüzünüzdeki kusurları kapatmaya çalışmak

Siyah noktalar veya sivilceler, yüzünüzde sıklıkla karşınıza çıkıyorsa onları kapatmak ve cildinizi pürüzsüzleştirmek için fondötene yüklenmeyin. Make Up for Ever’ın artistik yönetmeni ve makyaj artisti Lijha Stewart kadınların bu konuda yanlış bir algıya sahip olduğunun altını çiziyor. Hataları kapatmak için fondöten kullanıyorlar oysa alt baz yani primerler (makyaj bazları) ilk başta yüzünüze sürülmeli. Primer yüzünüze pürüzsüzlük yaratılmasını sağlarken ince dokulu bir fondötenle üzerinden geçerek istediğiniz görüntüyü yaratabilirsiniz. Her ikisini de çok ince doku şeklinde sürmemizi de ayrıca öneriyor. Özellikle lekeleri ve noktaları kapatmak için Smashbox PhotoFinish More than Primer tavsiye ediyorum. İnce dokusu ile yazında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fazla fondöten taraftarı değilsenizde tek ürünle gününüzü geçirebilirsiniz.

Hata 2: Aydınlatıcıları herkese uygun olduğunu düşünmek. 

Ünlülerin makyaj artisti Nick Barose: ‘Makyajda trend oldu diye yüzünüzün her yerine aydınlatıcı (highlighter) kullanmak doğru değil’ diyor. Assolist görünümü yaratmak istiyorsanız durmayın kullanmaya devam edin. Önemli olan doğal olarak tenimizde ışıltı yaratmak. Bunun içinde yüzünüze baktıklarında ışık yüzünüzde patlaması yerine öne çıkarmak istediğiniz yerlerin ışıldamasına önem verin. Bunun içinde doğru renk seçimi önemli diyor. Açık renklilerin inci tonunda aydınlatıcıları kullanması gerekirken orta tondaki yüzler için altın şampanya öneriyor. Daha koyu renkli iseniz ise bronz bakır tonlarını seçmemizi öneriyor. Highlighterı stratejik olarak uygulamanız da gerekiyor. Uygulayacağınız bölgeler: elmacik kemiklerinin ustu, burun kemigi, kas alti, dudak ustu (orta kisim) ve çene.

Fotoğraf Maybelline aittir.
Fotoğraf Maybelline aittir.

Hata 3: Fondöten renginiz yüzünüzün rengi ile aynı. 

Lijha Stewart’ın bu konuya net bir cevabı var. ‘Yüzünüz, boynunuz ve kollarınız aynı renk değil’ Ayrıca altını çizdiği başka bir konu ise ciltlerimizin kademli renkleri. Doğdumuzdaki yüz rengi ile şimdiki yüz rengimiz farklı. Güneşe çıktıktan sonra güneşin verdiği zararla yüz rengimizde aynı şekilde farklılık gösteriyor. Kısacası kışın daha sık boynumuz ve ellerimiz gözükeceği için onların rengine yakın fondöten seçerken yazın kollarınızı ve omuzlarınızı da dikkate alarak renk seçimi yapmamızı öneriyor. Fondöten kullanmayı sevmediğim için ise tercihim BB ve CC kremler oluyor. CC kremler fondöten etkisine de sahip olduklarından renk seçiminde boyun ve kollarınızı dikkate almanızı öneririm.

Hata 4: Gerçekten ihtiyacınız olmasa da kapatıcı kullanmak

Herhangi bir renk bozukluğunda, siyah gölgelerde veya yüzümüzde sivilce çıktığında kapatıcılara yönelmek doğru bir adım olmayabilir. Barose göz altındaki halkalar için önce likit fondötenle başladığını sonrasında gerekirse kapatıcı kullandığını belirtiyor. Ayrıca makyaj yaparken tepeden gelen ışık yerine karşıdan gelen ışığı baz almamız gerektiğini de öneriyor. Çünkü tepeden gelen ışıkla gölgeler daha çok ortaya çıkıyor.

makyaj hataları

Hata 5: Siyah halkalara düşman olmak

Birçoğumuz için göz altındaki siyah halkalar en büyük düşman. Sonuçta beraber çalıştığınız arkadaşınız size ne kadar yorgun görünüyorsun dediğindeki tüm suçlu o halkalar. Belki uykusuz kaldınız belki bilgisayar önünde fazla vakit geçirdiniz belki de içkiyi fazla kaçırdınız. Onları kapatayım derken fazlaca kapatıcı ve fondöten kullanmak daha da kötü görünmelerini sağlayabilir. İhtiyacımız olan nemlendiren bir göz kremi ve ince dokulu likit kapatıcı. Göz altına uygulama yaparken yukardan aşağı üçgen şeklini öneriyor. Gözünüzün içinden elmacık kemiğinin üstüne bir çizgi şeklinde sürün sonra da yukarı doğru gözünüzün dışında üçgeni tamamlayın.

İçerik Glamour.com, Görseller getty image aittir.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: