Hırs, İhanet, Savaşın filmi; Macbeth

3_2

Macbeth filminde, Oscar Adayı Michael Fassbender ve Oscar Ödüllü Marion Cotillard, İskoçya topraklarında yaşanan müthiş bir ihtirasın ve hırsın hikayesinin başrollerinde. Shakespear’in en meşhur kahramanı Macbeth, yayınlandığı zamandan 400 yıldan fazla süre geçmesine rağmen sinemaya en fazla uyarlanan eserlerinin başında geliyor. Film ritmi, oyunculukları ve muhteşem sinematografisiyle eşsiz bir izleme deneyimi vadediyor.

7

Malcolm’u oynayan Jack Reynor: “Açgözlülük kadar insanların hayatlarını alt üst edebilecek başka bir şey yok.  Son yıllardaki ekonomik gelişmeleri düşündüğümüzde filmin hikayesi daha da anlamlı geliyor.”

4 2

Gösterime girdiği ülkelerde oldukça ses getiren ve övgülere boğulan, ülkemizde 4 Aralık tarihinde vizyona giren Macbeth filminde, korkusuz bir savaşçının hırs, ihanet ve ihtiras dolu hikayesini anlatılıyor.

1

Shakespeare’in metnine repliklerde sadık kalan ve bu yıl Cannes’da Altın Palmiye için yarışıp ödüllerden eli boş dönen film, Generalin Üç Cadı’nın “Kral olacaksın” kehanetinin ardından iktidar hırsına kapılması üzerine. Lady Macbeth’in de teşvikiyle Kral Duncan’ı öldüren kral, tahtını korumak için kan dökmeye devam ediyor.

5

Shakespeare’in en önemli eserlerinden birinin başkahramanı olan Macbeth, karısının ihtirasları ve engelleyemediği hırsının etkisiyle, Kral Duncan’ı öldürerek tahta geçer.  Eline geçen güçle gitgide yalnızlaşan yeni kral, iktidarına engel gördüğü herkesi ortadan kaldırmaya kararlıdır. Film diyalogların aslına uygun kaldığı ancak günümüzün “300” benzeri aksiyon filmlerinin görüntü estetiğiyle çekilen bir uyarlama. Görsel olarak kısaca tatmin oluyorsunuz fakat genel anlamda konu beklediğiniz etkiyi yaratmayabilir.

Fotoğraflar Calinos Film aittir.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: