Lego Batman Filmi 10 Şubat’ta Vizyonda

Lego Batman Filmi – Her zaman kendin ol, eğer batman olamazsan…

2014’te Phil Lord ve Christopher Miller tarafından yazılıp yönetilen üç boyutlu, animasyon, macera, komedi filmi Lego’nun devamı Lego Batman Filmi Şubat 2017’de sinemalarda gösterime giriyor. Lego’nun yapı oyuncaklarından uyarlanan film BAFTA En İyi Animasyon Film Ödülünü kazanırken, En İyi Animasyon Film Altın Küre Ödülü adaylığı ve “Everything Is Awesome” şarkısıyla En İyi Özgün Şarkı Akademi Ödülü adaylığı elde etti.

lego batman filmi

“LEGO®  Filmi”nin eğlenceli, iğneleyici ruhu, filmi dünya çapında bir fenomen haline getirdi.

Hem LEGO®  dünyasının hem DC evreninin enerjisini, hayal gücünü ve unutulmaz karakterlerini bir araya getiren “Lego Batman Filmi” her yaştan izleyiciyi Süper Kahramanların ve Süper Kötülerin eşsiz bir şekilde beyaz perdeye aktarıldığı bir DC dünyasına davet ediyor. Bol aksiyon, eğlence ve kahkaha, ayrıca Batman’in inanılmaz silah ve araç koleksiyonu ve daha önce hiç görülmemiş bir şekilde —LEGO®  tuğlalarıyla— inşa edilmiş Yarasa Mağarası’yla, bu yepyeni macera şu soruyu da soruyor: Batman kendini aşıp mutlu olabilecek mi?

Filmin yıldızı LEGO®  Batman’dir; tüm zamanların en havalı, en yakışıklı, en yapılı ve en muhteşem başrol oyuncusudur…. Hatta bunu kendi bile söylemektedir.

Ve söyler. Sık sık.

lego batman filmi

“İlk filmde Batman’in özelliği bencil ve egoist olmasıydı ama yine de kendince sevimliydi” diyor yapımcı Dan Lin ve ekliyor: “Kendinin hiç farkında değil ve bu bir yenilikti. Batman en akıl almaz şeyleri söylüyor. Bu, Süper Kahraman film türünde bir devrimdi ama neşeli ve aile dostu bir LEGO®  tarzıyla.”

McKay ise şunları ekliyor: “Bunun ne tür bir film olacağını çözmeye çalışırken, Batman’in komik ve çekici olabileceğini, espri için pek çok fırsat olduğunu biliyorduk ama bunun sadece kahkaha ve skeç komedisine dayalı olmasını istemedik. Bu absürt bir aksiyon filmi olmalıydı. Ama bir yandan da etkileyici olmalıydı, bu karakterlerin duygusal özünü yansıtmalıydı ve insanlara filme dahil olmaları için bir neden vermeliydi. Filmin her şeye sahip olmasını istedik: Tüm karmaşıklıklarıyla karakterlere birey olarak saygı duymasını ve aynı zamanda özelliklerine olabilecek en komik şekilde yaklaşmasını hedefledik.”

“Lego Batman Filmi’ Chris McKay tarafından yönetildi ve yapımcılığı ise “The LEGO®  Movie / LEGO® Filmi”nde birlikte çalıştıkları Dan Lin, Phil Lord, Christopher Miller ve Roy Lee’ ye ait. Film Seth Grahame-Smith ve Chris McKenna & Erik Sommers tarafından yazıldı, Senaryo materyalleri Jared Stern ve John Whittington tarafından LEGO®  oyuncaklarından uyarlandı.

lego batman filmi

Lego Ninjago Filminin 2017’de vizyona girmesi beklenirken 8 Şubat 2019’da The Billion Brick Race filminin gösterime girmesi planlanıyor.

“Lego Batman Filmi” Türkiye’de de 10 Şubat 2017’de 3D ve Türkçe Dublajlı olarak vizyona girmesi planlanıyor.

lego batman filmi

Yeğenim dahil çevremde gördüğüm her çocuğun favorisi legolar nasıl bu kadar popüler oldu? Lego City’den filmlere, oyunlardan kitaplara kadar lego nerden nereye geldi? 

Lego merkezli The LEGO Group adlı şirket tarafından 1949’dan beri üretilen bir oyuncak çeşididir. Üzerlerindeki girinti ve çıkıntılar sayesinde birbirine kolayca kenetlenebilen, çeşitli renklerdeki yapı parçalarından oluşur. İlk başta oyma tahtadan yapılmış kaba prizmalardan oluşan LEGO parçaları, zamanla plastikten yapılmaya başlandı. Plastiğin kolayca aynı şekilde üretilebilir olması parçaları tek örnek haline getirdi. Bu sayede 1960’larda ve günümüzde üretilen parçaların birbirine uyumlu olmasını sağlandı. İlk başta yalnızca Avrupa’da üretim yapılırken, Amerika pazarına giren şirket burada yeni bir fabrika açmak yerine yeni parçaların üretimini Samsonite‘e devretti. İlk başta tuğla şeklinde olan basit tanelere çarklar, çubuklar, tekerlekler, küçük adamlar ve elektrikli aksamlar gibi daha ayrıntılı bölümler de eklendi. Böylece hemen hemen her şeyin inşa edilebileceği bir çeşitlilik sağlandı.

Genel olarak 7-16 yaş civarını hedefleyen LEGO, aslında her kitleyi kendine bağımlı kılacak nitelikte ürünler çıkarmaya çalıştı. Amerika ve Dünya pazarı geliştikçe, çizgi romanlarla ve bilgisayar oyunlarıyla büyüyen neslin ihtiyaçlarına cevap vermek piyasada LEGO’nun tutunmasını biraz zorlaştırdı. Bunun üstesinden her ihtiyaç gurubuna yönelik setler üreterek, LEGO Baby (0-3 yaş), LEGO Duplo (0-6 yaş), LEGO City, LEGO Creator, LEGO System, LEGO Technic, LEGO Bionicle, LEGO Belville, LEGO Mindstorms gibi, gelmiştir. Son zamanlarda ise medya dünyasının ve küreselleşmenin yıktığı bir oyuncak olarak kalmamak için Harry Potter, Star Wars, Batman, Örümcek Adam, Winnie The Pooh, Spongebob Squarepants, Ben 10 gibi ünlü temaları da bünyesine kattı. Hatta şu an günümüz teknolojisi sayesinde, Lego Digital Designer adlı program ile bilgisayar üzerinde sınırsız Lego yapılabiliniyor. Bunların yanı sıra çeşitli platformlar için oyun ve filmleri de yapılmaktadır.

Fotoğraflar Warner bros aittir.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: