Körfez Filminin Çekimleri Başladı

Emre Yeksan’ın ilk uzun metrajlı filmi Körfez’in çekimleri İzmir’de başladı!

30’lu yaşlarında, yeni boşanmış Selim, ailesinin yanına İzmir’e döner. Selim, eski hayatının izleriyle karşılaşırken, körfezde gerçekleşen bir kaza şehirdeki hayatı derinden sarsar. Kazanın ardından kimileri şehri terkederken Selim bambaşka bir dünyayla karşılaşır.

körfez

Körfez İzmir’i Alsancak’tan Karşıyaka’ya, Göztepe’den Çiğli’ye, Bayraklı’dan Kadifekale’ye kadar, sokak sokak arşınlıyor. İstanbul’dan ‘geri dönüş’ün hikâyesini İzmir’in sokaklarında Selim’le beraber anlatıyor.

 

Mimar Sinan ve Sorbonne üniversitelerinde sinema eğitimi almış olan ve Süt, Unutma Beni İstanbul ve Sesime Gel gibi uluslararası festivallerde gösterilmiş olan filmlerde yapımcılık yapmış olan Emre Yeksan, bu kez yönetmen koltuğunda. KÖRFEZ’in senaryosunu yönetmen Emre Yeksan ve kendi kuşağının en önemli yazarlarından Ahmet Büke birlikte kaleme aldı.

körfez

Yıllar sonra geri döndüğü İzmir’de yeni bir dünyayı keşfe dalan filmin ana karakteri Selim’i Karadayı ve Analar ve Anneler dizilerinden tanıdığımız Ulaş Tuna Astepe canlandırıyor. KÖRFEZ’in oyuncu kadrosunda ayrıca Ahmet Melih Yılmaz, Serpil Gül, Müfit Kayacan, Cem Zeynel Kılıç, Damla Ardal, Merve Dizdar gibi isimler yer alıyor.

 

Türkiye sinemasında, özgün sinema diliyle yeni bir hikâye anlatmayı amaçlayan KÖRFEZ’in yapımcısı Anna Maria Aslanoğlu EAVE 2016 yapımcılarından. Aslanoğlu daha önce İngiliz yönetmen Grant Gee’nin dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan Anıların Masumiyeti / The Innocence of Memories filminde yardımcı yapımcı olarak çalıştı ve Ziya Demirel’in kısa filmi Salı’nın yapımcılığını üstlendi. Filmin uygulayıcı yapımcılığını yine EAVE yapımcılarından C. Aslı Filiz (Bir Film) üstlenirken, Almanya’dan Dirk Engelhardt (Kundschafter Films) ve Yunanistan’dan Maria Drandaki (Homemade Films) ortak yapımcılar olarak projede yer alıyorlar. Körfez’in görüntü yönetmenliğini Jakub Giza, sanat yönetmenliğini Serdar Yılmaz üstleniyor.

14086298_1747934725480458_4017214354981923492_o

istos film, yapımcılığını yaptığı Ziya Demirel’in Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarıştıktan sonra 70’ten fazla festivalden ödüllerle dönen kısa filmi Salıyla başladığı sinema yolculuğuna Emre Yeksan’ın ilk uzun metrajı KÖRFEZ filmiyle devam ediyor.

 

KÖRFEZ’in bugüne kadar aldığı destekler:

  • 2014 İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme ve Ortak Yapım Platformu

  • 2014 Saraybosna Film Festivali CineLink Film Geliştirme ve Ortak Yapım Marketi

  • 2015 EKRAN Varşova’daki Wajda Studio Film Okulu Film Geliştirme Atölyesi

  • 2015 T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Yapım Desteği

  • 2016 Berlin Film Festivali World Cinema Fund

  • 2016 Yunanistan Film Merkezi Ortak Yapım Desteği

 

Bağımsız sinemacıların fon arayışlarında yeni bir yöntem olan Kitlesel Fonlama Kampanyalarından biri de KÖRFEZ için düzenleniyor. KÖRFEZ’in destek kampanyasına katılmak isterseniz  Fongogo sitesine mutlaka bakın.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: