Seni Sınırlayan Ne Varsa, Kalbine Bak

Çocuk olduğunuz zamanları hatırlıyor musunuz? Her şey büyük ve sen de küçüktün. Çevrende ne varsa; eşyalar, senin yaşında olanlar hariç insanlar, mekanlar her şey büyüktü. Dünya kocaman ve senin de keşfetme heyecanı yaşadığın sınırsız şey vardı.

Halen o çocukluk anların aklına gelmiyorsa, çevrende çocukları izle… Daha dünyada hangi ülkelerin olduğunu bilmeden, başka ülkelere gitmeden ve hatta yaşadığı şehirden başka yere gitmeden sadece yaşadıkları yerden dünyanın kocaman kendilerinin küçük olduğunu hissederler. Sınırları yoktur çünkü sınır nedir bilmezler. Ta ki evin dışında oynamaya başladıklarında öğrenmeye başlarlar. Biz büyükler koyarız onlara sınırları, zarar gelmesin isteriz, koruruz çünkü çocuklardır halen. Biz biliriz sınırları; ülkelerin, şehirlerin hatta sokakların bile sınırları vardır. Evlerimizin kapıları ve duvarları sınırlarımızı belirler.

Seni Sınırlayan Ne Varsa, Kalbine Bak

Biz büyüdükçe sınırlar netleşir, alanlarımız daralır, zamanla bizi birbirimizden uzaklaştırır. Ülkelerin sınırları belgemiz olmadan geçmemize izin vermez. Başka bir evde kaldığımızda bir süre sonra kendi evimizi özleriz. Kendimizi uzakta ve yalnız hissederiz. İlişkilerde sınırlar yaratmakla kendimizi koruduğumuzu inanırız. Bizden farklı olanı kabul etmekte zorlanırız.

Sosyal medya ile ilişkiler kuruyor , fotoğraflar paylaşıyor, düşüncelerimizi başkalarına ifade ediyor, duygularımızı dışa vuruyoruz… sosyal medya ile sınırları kaldırdığımıza inanıyoruz. Bizi sınırlayan yok, internetten Amerika’ya gitmesek bile her şehrini en ince ayrıntısı ile Google Maps ile görebiliyor, tanımadığımız insanların profiline bakıp kendimizce yorum yapıyor, fotoğraflardan anlamlar çıkarıyor, müzik dinliyor, evden çıkmadan alışveriş yapıyor, online eğitim alıyor, videolardan dünyadaki yaşamı birebir izleyip bazen şaşırıyor, bazen kahkalar atıyor bazen de üzülüyoruz.

İstediğimiz her şeye ulaşabiliyoruz artık. Bizi sınırlayan ne varsa kalktı internetle… her şeyi tek tıkla keşfedebiliyoruz. Peki sizce ?

Seni Sınırlayan Ne Varsa, Kalbine Bak

Neden halen ilişkilerimizde sınırlarımız var? Kendimiz olamıyoruz ve rahat davranmıyoruz? İçimizden geldiği gibi davranmaya, gerçek kendimizi göstermeye engel olan ne? Bizi sınırlayan ve alanlarımızı daraltan ne?

Yoga yapmaya başladığım dönemlerde en sevmediğim pozlar kalp açıcı diye nitelendiren backbendlerdi. Bir türlü sevmemiyordum, bir türlü rahat hissetmiyordum ve sürekli zorlanıyordum. Korku bu pozları yapmama engel oluyordu. Kalbimi açıyor olmak, benim en özel alanımın başkası tarafından görülmesi rahatsız ediciydi. O zaman kadar içime atmak, kızgınlıklarım kadar mutluluklarımı da içerde biriktirmekte usta olmuştum. Yaşam kalbimin açmanın zamanı geldiğini tekrar tekrar bana hatırlatsa da direncim korkumla beslenerek engel oldu taa ki 200 saatlik yoga eğitmenlik sertifikasının bitiminde backbend dersi vermem gerekti, yoksa mezun olamayacaktım. Yoga eğitmeni olarak verdiğiniz dersi kendinizde de etkisini görmeden, kendiniz deneyimlemeden öğrencilerinize aktarmanız etkisini göstermez. Ve Evren’in bana getirdiği neyse onu olduğu gibi kabullenmeyi seçip çalışmaya başladım.

Seni Sınırlayan Ne Varsa, Kalbine Bak

Kalbimi açmanın kötü bir şey olmadığını, zarar görmeyeceğimi hatta hayatımın aşkı ile beni bir araya getirmekle beraber kalbimden geçen hayallerimi gerçekleştirmeye başladığımı fark ettim.

Sınırları kaldırmak için sosyal medyaya değil kalbinize ihtiyacınız var. Kapıları açmak için kendinizi ortaya koymaya ihtiyacınız var. İhtiyaç duyduğunuz ne ise kalbiniz size söyleyecek ve yaşamda size altıtepside sunacak. Kalbiniz açık oldukça her sabah muhteşem bir güne uyanmanın ve o günün sana getireceği her şeyi sevgiyle, alçakgönüllükle ve şükrederek yaşamaya başlamanın mutluluğunu her an yaşayacaksın.

Korktuğun ne varsa onu aşmadıkça, deneyimlemedikçe sürekli karşına çıkmaya devam eder. Onu aşmak için yüzleşmek ve bu sefer karşısında durup onun üstünde olduğunu göstermenin tam zamanı.

Seni Sınırlayan Ne Varsa, Kalbine Bak

Kalbini açmak nasıl olur dersen; evde çiçeğin varsa ona git ve sadece bak. Onun rengini, dokusunu ve kokusunu yeniden keşfet. Çocuğun varsa ona sarıl, hiç bir şey olmadan sadece sarıl. Veya sevdiğin kim varsa ona sarıl. Bir sebep olmadan sadece sarıl. Sabah sokağa çıktığında tanımadığın birine günaydın de. Sana zorluk çıkarmış birini düşünü ve onun için iyi bir şey dile. Başta zor gelse, gerçek olmaktan uzakmış gibi görünse de sadece dile. Sen zorluk çıkaranı da kabullendiğinde, affettiğinde gör bak neler değişecek. Kendinle zaman geçir, kendinle olmaktan keyif almak aslında çok kolay. Yapamam dediğin bir şeyi yap. Hatta bir liste yap ve yapamayacağını ön gördüğün ne varsa yaz ve her gün birini yapmaya çalış. Olması önemli değil, denemen önemli. 

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: