Kadına Yönelik Şiddetin Olmadığı Bir Dünya İçin Erkekler de “Her Ses Bir Nefes” Oldu

Billur Kalkavan

_hersesbirnefes_afis

Kadına yönelik şiddete ve sorunlarına dikkat çekmek amacıyla Polisan Boya’nın katkılarıyla hayata geçirilen “Her Ses Bir Nefes 5” sosyal sorumluluk projesinin beşinci yılında, müzik, sinema, medya ve sanat camiasından erkekler de kadınların yanında objektif karşısına geçti.

Ali Biçim
Ali Biçim

“Her Ses Bir Nefes 5” sosyal sorumluluk projesi fotoğrafları, Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde 4 Mart 2015 Çarşamba gününden itibaren İstanbul – Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi’nde sergilenmeye başlandı.

Aret Vartanyan
Aret Vartanyan

 Kadın sorunlarına dikkat çekmek, şiddetin olmadığı, sevgi ve şefkatle kurulu bir dünya için Polisan Boya’nın katkılarıyla bu yıl beşinci kez gerçekleştirilen “Her Ses Bir Nefes 5” sosyal sorumluluk projesinde bu yıl kadın ve erkek sanatçılar objektif karşısına geçti. İlk 4 yılında sadece kadın sanatçıların katılımıyla şekillenen projeye, 5’nci yılında erkek sanatçılardan da destek geldi.

Bora Öztoprak
Bora Öztoprak

Proje ile bu yıl Genç Kız Sığınma Evi Derneği Dayanışma Merkezi ve Genç Kız Sığınakları’nın kapasite geliştirilmesi ve güçlendirilmesine katkı sağlanacak.

Billur Kalkavan
Billur Kalkavan

“Her Ses Bir Nefes 5” projesi kapsamında düzenlenecek olan fotoğraf sergisi, tüm Türkiye’de özellikle kadınların maruz kaldığı sorunlara karşı dikkat çekmeyi amaçlıyor. Bir yıl boyunca Türkiye’nin pek çok ilini dolaşacak olan sergi, bilinçli, sevgiyle kuşatılmış bir toplum hedefiyle yola çıkıyor.

Gürgen Öz
Gürgen Öz

Tabular, toplumsal baskılar, bastırılmışlık duyguları ile birbirine yabancı hale getirilen kadın ve erkeğin aslında birbirine karşılıklı olarak ne kadar ihtiyacı olduğunu bir kez daha hatırlatmayı amaçlayan proje, bir elmanın iki yarısı gibi olan kadın ve erkeği birbirinden uzaklaştıran, birbirine yabancılaştıran tabulardan kurtulmayı, önyargıları yok etmeyi ve yaşamlara saygı duymayı hedefliyor.

Fulya Zenginer
Fulya Zenginer

Objektif karşısına geçen 58 ünlü sanatçı iki farklı konsept için poz verdi. İlk konseptte tabularla, ön yargılarla, toplumsal baskılarla kendi hayatlarına hapsolmuş, sıkışmış ve aslında karşılıklı birbirlerini esir eden insanların yüzleri fotoğraflandı. Çeşitli yaftalar, yıpranan yüzler, şiddet yüzünden kararan çehreler, korkmuş kadın ve erkekler, mutsuz kişiler, yanlış yaşanan, eksik yaşanan, zorla yaşanmaya çalışılan hayatların yüzlere yansımasına yer verildi.

Gurur Aydoğan
Gurur Aydoğan

İkinci konseptte ise, baskılara maruz kalmamış, ön yargılardan kurtulmuş, toplumsal baskıları üzerinde hissetmeyen, tabularından kurtulmuş, zincirlerini kırmış, birlikte yaşamayı öğrenmiş, incitmekten sakınan kadın ve erkek yüzleri fotoğraflandı.

Eflatun
Eflatun

“Her Ses Bir Nefes 5” sosyal sorumluluk projesi fotoğrafları Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde 4 Mart Çarşamba gününden itibaren İstanbul – Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi’nde, 7 Mart’tan itibaren Ankara – Bilkent Center’da sergilenmeye başlayacak. Sergiyi 4 – 22 Mart tarihleri arasında İstanbul – Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi’nde, 7 – 22 Mart tarihleri arasında Ankara – Bilkent Center’da 10.00-22.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Sergi, daha sonra Türkiye’nin çeşitli illerinde de sergilenmeye devam edecek.

Ece Üner
Ece Üner
Cem Kılıç
Cem Kılıç
Cansu Tosun
Cansu Tosun
Aslıhan Güner
Aslıhan Güner

Sessizliği Durdurun kampanyası için hazırlanan reklam:

Polisan’ı son dönemde Türk toplumunda yaşanan kadın sorunlarına dikkat çekmek, şiddetin olmadığı, sevgi ve şefkatle kurulu bir dünya için sponsor olduğu bu proje konusunda ayakta alkışlıyorum.

‘Sessizliği Durdurun’

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: