İkonlaşmış First Lady Jackie Kennedy’nin Yaşamı

First Lady Jackie Kennedy Onasis’in hayatının anlatıldığı biyografi dram filmi ‘Jackie’ Venedik Film Festivali’nde En İyi senaryo ödlünü kazandıktan hemen sonra 8-18 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Toronto Film Festivali’nde de Platform Ödülünün sahibi oldu.

jackie

Uluslararası yapım olan filmin kadrosunda ise Natalie Portman, Greta Gerwig, Peter Sarsgaard, Max Casella, Beth Grant, Billy Crudup, Richard E. Grant ve John Hurt yer alıyor. Şili’li yönetmen Pablo Larraín tarafından yönetilen filmin senaristi ise Noah Oppenheim. 

jackie

Filmde Jacqueline Kennedy’nin Beyaz Saray’da First Lady olduğu günlerden başlıyor ve 1963’te Texas’ta suikaste kurban giden kocası Başkan John F. Kennedy’nin ölümü ile değişen yaşamı anlatılıyor. Filme ilham olan Theodore H. White ile Jacqueline Kennedy’nin kocası öldükten sonra Life dergisi için yaptığı röportaj.

jackie

jackie

 Amerika’nın 35. Başkanı’nın karısını beyazperdede canlandıran Natalie Portman için Black Swan filminden sonra Oscar yarışında En İyi Kadın Oyuncu rolü ile yer alabileceği ön görülüyor. Eleştirmenler tarafından tam not alan filmde özellikle Natalie Portman’ın oyunculuğu dikkat çekiyor. Oscar ödülünü Black Swan’dan 6 yıl sonra belki de bir kez daha Oscar heykelciğini onun elinde görebiliriz.
jackie Eşinin ölümünden sonra Beyaz Saray’da çoğu zaman yalnız olarak vakit geçiren Jackie 2 çocuğu ile ilgilenmekle beraber kocasına uygun cenazeyi planlama, yaşadığı evi boşaltma ve halkın karşısında ilk defa eşinden bağımsız bir kadın olarak görünmek zorunda kalmıştır. Mrs Kennedy canlandırmak için Natalie Portman ciddi bir çalışma yapmış. Sesinden duruşuna aksanından bakışlarına kadar bir çok şey üzerinde çalışarak karakteri yaratmış.jackie

Son dönemde yapılan filmlerde ve TV programlarında Kennedy suikasti konu edilirken Jackie’de gösterildi. Bazı sahneler bunlardan dolayı tanıdık gelebilir. Bu film sinematografisi, yapım tasarımı, kostümleri, makyajı, saç stilleri ve tabii ki Portman’in oyunculuğu ile farklı olduğunu eleştirmenler dile getiriyor.

jackie

Natalie Portman  9 Haziran 1981 Kudüs, İsrail doğumlu. 14 yaşında, Luc Besson’un Léon adlı filminde oynadığı rolle dünya çapında üne kavuşan Portman, 2005 yılında Closer

filmindeki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscarına aday gösterildi ve aynı dalda Altın Küre ödülünü aldı. 2011 yılında Siyah Kuğu filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ ına ve Altın Küre’ye aday gösterildi. Altın Küre’yi ve Oscar’ı kazandı.

Fotoğraflar Fox Searclight aittir.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: