İltifat Almanın Dayanılmaz Hafifliği

İltifat almanın dayanılmaz hafifliği.. Suratınızdaki garip ifadeler görür gibiyim. İltifat almak konusunda yazı yazmaya karar verdiğim zaman bu başlık nedense beni sürekli dürtüp durdu. Neden olduğunu da birazdan paylaşacağım…

iltifat almanın dayanılmaz hafifliği

Öncelikle 2012 yılından beri yanımda olan, filmstilmoda’yı takip eden ve yorumları ile yeni vizyonlar açmama yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum. İyiki varsınız. Şimdi iltifat almanın dayanılmaz hafifliğine doğru yola çıkmanın zamanı.

mutlu-yıllar-2016

Aileler ve arkadaşların bir araya geldiği, birbirine iltifatlar yaptığı yılbaşı zamanındayız. Teoride harika gerçekte bazılarımıza sıkıntılar yaşatan bir dönem. Günlük yaşamlarında sosyal medya üzerinde paylaştıkları fotoğraflarda veya durumlarında #kutsandım / #blessed ifadesini kullanmamış olanlarımızın ilgisini çekecek bir konumuz var. Yılbaşı, doğum günü gibi bir araya gelinen günlerde genellikle iltifatlar sıklıkla yapılır. Bazılarımız için bu iltifatlara karşılık vermek ise o kadar da kolay olmayabilir.

iltifat almanın dayanılmaz hafifliği

Palm Beach Protocol okulunun kurucusu Jacqueline Whitmore bu durumları yaşayan ve bir iltifat anında kendini garip hisseden, verecek cevap bulamayan, veya verdiği cevapla iltifatı tersleyen kişiler için önerileri var. Bu önerileri dikkate alarak size iltifat eden birine verilecek cevaplar için yardım alabilirsiniz.

Aslında yardım almanıza da gerek yok. İltifat almak harika bir şey. Güzel bir elbise giydiğinizde size yapılan iltifata karşılık ‘teşekkür’ demek zor olmamalı. Sen de ahkam kesildin yazıyorsun diyebilirsiniz. Bu iltifatlar konusunda zamanında sıkıntı yaşamış ve ne cevap vereceğini bilemeyenler arasındaydım. Kendimi o an kötü hisseder ve bazen güzel bir iltifata karşılık ters cevap verebilirdim. Utangaçlık, güvensizlik diyebiliriz, veya ne diyeceğini bilememek.

A smiley-faced yellow person stands out in a crowd holding a sign reading Thank You

Bir arkadaşım iltifatların aslında kötü bir şey olmadığını ve onlara cevap vermenin en basit yolunun ‘teşekkür etmek’ olduğunu ve denenememi söyledi. Yapılan teşekkür aslında karşı tarafa da yaptığı iltifattan dolayı kendini iyi de hissettirdiğini fark ettim.

422930-3-4-d9eb1

Şimdi uzmanımızın görüşüne dönelim. Ona göre iltifatlardan kendini uzak tutanlar bunu kibir olarak düşünenlermiş. Sosyologlara göre yapılan iltifata karşılık tepkilerin: kabullenme, yoldan çıkarma veya reddetme olarak 3 kategoride olduğu belirtiliyor. İltifatı alçakgönüllülükle kabul etmek veya onu reddetmek yerine bunu saptırmak veya etkisini azaltmak en sık uygulanan yöntemmiş. (kendilerine hak vermemem elde değil)

‘Tatlın harika’ iltifatına karşılık ‘hımm, bunun hazırlanışı çok da zor değil, herkes yapabilir’ cevabı bazılarına tanıdık geldi mi. ‘Elbisen muhteşem’ yorumunun cevabı ‘Ablamdan ödünç aldım, bende onun kadar da iyi durmuyor aslında’ cevabı size ne hissettirdi. Bazılarımız için alçakgönüllülük yaparak teşekkür etmek yerine kendindeki zayıf noktayı öne çıkarmak veya tamamiyle konuyu saptırmak ‘teşekkür’ cevabından daha kolay uygulanıyor. Whitmore’a göre (bak o da benim gibi düşünmüş:) ): bu tarz negatif yorumlarla karşınızdaki kişinin yorumunu takdir etmediğinize dair kendisine sinyal gönderiyorsunuz diyor. Ee haklıda! İltifat almanın dayanılmaz hafifliği için tam zamanı..

dünyanın en iyi 10 oteli

Yeni bir yıla girerken niyetleriniz nedir bilmiyorum. Fakat sizinde böyle bir sıkıntınız varsa önerim, (Whitmore hanımın da önerisi) iltifata karşılık ‘Teşekkür ederim, iltifatınızı takdir ediyorum.’ deyin ve devam edin. Başta garip gelecek, fakat sonunda herkes durumdan mutlu olacak.

2016 yılı yapılacak listemiz için ‘teşekkür ederim’ niyetini en üst sıraya ekliyorum. İltifat almanın dayanılmaz hafifliğini yaşadığınız bir sene olsun. Birde fotoğraftaki Maldivlere seyahat :)))

dünyanın en iyi 10 oteli

Herkese harika bir yıl dilerim.

 

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: