Evet ve Hayır Arasındaki Farkı Sen Bul

Evet mi Hayır mı olumlu etkiye sahip?

Bu aralar ve önümüzde daha bir kaç ay devam edecek süreç içinde evet ve hayır kelimelerini çevremizden, sosyal medyadan ve basından sıklıkla duyacağız. Evet ve Hayır sizce ne anlama geliyor?

TDK der ki Evet: Öyledir” anlamında kullanılan bir doğrulama veya onaylama sözü, olur, oldu, peki, tamam gibi kullanılan bir edat ve olumlu cümlelerde anlamı pekiştiren bir söz. Hayır: “Yok, öyle değil, olmaz” anlamlarında onamama, inkâr bildiren bir söz. Olumsuz cümlelerde anlamı pekiştiren bir söz

Evet mi Hayır mı olumlu etkiye sahip?

Henüz evet ve hayır kelimeleri çevremde bu kadar sıklıkla dile getirildiğinin farkındalığına sahip değilken, Osho‘nun Ruh Eczanesi isimli fiziksel ve ruhsal sağlık için meditasyon rehberi kitabına göz atıyordum. Ruh halini yönetmekle ilgili meditasyon çalışması ilgimi çektmişti. ‘Ben size yaşama, sevgiye, insanlara evet demeyi öğretiyorum. Evet, yolunuz dikenlerle dolu ama bunları saymanız gerekmiyor. Enerjinizi ‘evet’e yönlendirin.’ diyor Osho. Her gece uykuya dalmadan önce ve sabah uyandığında ‘evet… evet’ diye tekrarlayarak meditasyon yapın diyor. Olumsuz hislere kapıldığımız herhangi bir zamanda da ‘Evet… Evet…’ dememizi öneriyor.

Evet, başardım… evet, kabul ediyorum… evet, mutluyum… evet, karar verdim… evet, yoldayım…

Hayır, bu seferde olmadı… hayır, reddediyorum… hayır, mutsuzum… hayır, karar veremedim… hayır, henüz yola çıkamadım.

Evet mi Hayır mı olumlu etkiye sahip? 

Olumlu bir durumun altını çizmek için evet kelimesine cümlelerimizde sıklıkla yer verdiğimizi bu meditasyonu yapmaya başladığımda fark ettim. Şimdi sizde kendi kendinize evet ve hayır deyin. Hangisi olumlu hangisi olumsuz olarak yankı yapıyor? Daha da çizgiyi netleştirelim. ‘Benimle Evlenir misin?’ sorusunun  ‘Evet mi, hayır mı’ cevabı olumlu?

Yapılan yeni anayasal düzenlemeler için yapılacak referandumda olumlu sevgili evet kelimesi ülkemizde çok ciddi değişimlerin yaşanmasını sağlayacak. Bir kısım için şimdiden Evet kelimesi eski olumlu anlamını  yitirmeye başladı bile. Evet, bu değişikliği istemeyenler için olumsuz bir kelimeye dönüşürken bakalım sonuçlarla beraber önümüzde bizi nasıl zamanlar bekliyor? Ve galiba benimde sevgili olumluluk kelimem evet yerine yeni bir şey bulmamın zamanı gelmiş. Bu aralar bana olumlu bir hava yansıtmıyor.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: