2015’te Dünyanın En Güzel Tarihi Mekanları ve aralarından biri Türkiye’de

Dünyanın en güzel yerleri 2015 yılında ünlü Tripadvisor sitesinde milyonlarca tatil yapan kişilerin oylaması ile seçildi. 2015 yılının en büyüleyici yerleri arasında Türkiye’den de bir yer ilk 15’in içinde yer aldı. Şimdi yeni tatil destinasyonunuz için sizlere ilham olacak, dünyanın en güzel yerleri listesinde.

  1. Angkor Vat (Angkor Wat)

Angkor Vat, Kamboçya’nın Siem Reap kentinde yer alan, Kral II. Suryavarman adına yapılmış bir tapınaktır. Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan tapınak 12. yüzyılda inşa edilmiş olmasına karşın günümüze dek oldukça iyi bir korunma altında ulaşabilmiştir. Bölgedeki tek dinsel yapı olarak günümüze kalmış olup, önce Vişnu adına bir Hindu tapınağı olarak, daha sonraki dönemlerdeyse bir Budist tapınağı olarak kullanılmıştır. Khmer mimarisinin en önemli örneklerindendir. Kamboçya ile özdeşleşen yapı ülkenin ulusal bayrağının üstünde de betimlenmektedir. Ülkeye gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği yerdir.

dünyanın en güzel yerleri angkor-wat

dünyanın en güzel yerleri

2. Machu Picchu

Bugüne kadar çok iyi korunarak gelmiş olan bir Peru’da yer alan İnka antik şehridir. 7 Temmuz 2007 tarihinde Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilmiştir. Kayp şehir Machu Picchu, Güney Amerika’daki en ünlü arkeolojik yerdir. Nasıl inşaa edildiğine dair gizemi çözülememiştir. Machu Picchu 200’den fazla merdiven sistemiyle birbirine bağlı olan taş yapıdan oluşur. Şehrin 3000 basamağı bugün hâӀâ gayet iyi durumdadır.

dünyanın en güzel yerleri dünyanın en güzel yerleri

3. Tac Mahal (Taj Mahal)

Dünyanın en güzel yerleri arasında 3. sırada olan Tac Mahal, Babür İmparatorluğu 5. hükümdarı Şah Cihan (1593-1666) tarafından, o zamanki imparatorluğun başkenti olan Hindistan’ın Agra şehrinde, Jumna Nehri’nin kıyısında yaptırılmıştır. Çok sevdiği eşinin ölümünden sonra ona olan aşkını simgelemek için yapılan Tac Mahal Türk-İslam Mimarisi’nin en önemli yapıtları arasında yer almaktadır.

dünyanın en güzel yerleri tac mahal

3. Şeyh Zayed Camisi (Ulu Cami veya Büyük Cami)

Abu Dabi’de Birleşik Arap Emirlikleri’nin kurucusu, 2004’te hayatını kaybeden eski Devlet Başkanı Şeyh Zayed bin Sultan Al Nahayan’ın anısına, 2007 yılında ibadete açılan camidir. Dünyanın sayılı büyük camileri arasındadır. 2.412 metrekare alana sahip Şey Zayed Camii’nde 40 bin kişi aynı anda ibadet edebilir.

Dünyanın En güzel yerleri Sheikh-Zayed-Grand-Mosque-Abu-Dhabi-UAE

Dünyanın En güzel yerleri grande-moschea-sheikh

5. Kutsal Aile – La Sagrada Familia 

İspanya’nın Barselona şehrinde bulunan modern mimarinin öncülerinden sayılan Antoni Gaudi‘nin 1883 yılında devraldığı fakat Antoni Gaudi’nin 1926 yılında bir tramvayın altında kalarak ölmesi sonucu yarım kalan bir bazilikadır.Yapımı halen devam etmektedir. Halk arasında bitmeyen kilise olarak da bilinir. 1882 yılında halkın yardımlarıyla yapımına başlanan mimarinin bitmemesinin nedeni hala sembolik olarak halkın yardımlarıyla yapımına devam edilmesi ve Gaudi’nin karmaşık mimari tarzının çözülmesinin güçlüğüdür. Ayrıca binanın çizimlerinin ve ilk yapım yöntemlerinin de 19.yüzyıldan kalması nedeniyle günümüz teknolojisine uyarlanması da bir başka zorluktur. Kuleleri tasarladıktan sonra bu kulelerin Barselona’ya gelecek olan gezginler için mükemmel bir karşılama olacağına inandığını belirtmiş ve kulelerin tepesindeki süslemelerin cennet ile yeryüzü arasında bir bağlantı sağlarmış gibi göründüğünü de ifade etmiştir. Bazilikanın iç yapısını ayakta tutan kolonlar dallanıp budaklanan ağaçlar şeklinde tasarlanmıştır. Yapının içine girildiğinde ormanda dolaşma hissi uyanır.

LaSagradaFamiliaB 30835

6. Aziz Petrus Bazilikası – St Peter’s Basilica

Roma’daki en büyük 4 bazilikadan ikincisidir. Vatikan’daki en göze çarpan binadır. Kubbesi ile Roma’nın siluetindeki en önemli parçalardan biridir. Hıristiyanlığın en büyük kilisesidir. 23.000 m² (2,3 ha) arazi üzerine kuruludur. 60.000 kişilik kapasitesi vardır. Bazilika’da, Papalık tarafından yapımı 1507’de durdurulan Basilica di Santa Petronius içerisindeki astronomik saat ve Hz. Muhammed’in de yer aldığı cennet-cehennem freski de bulunur.

dünyanın en güzel yerleri

dünyanın en güzel yerleri

7. Milano Katedrali – Duomo di Milano

Duomo di Milano Milano, Italya’da bulunan katedraldir. Kapladığı alan olarak 11.700 m² zemin yüzeyi alani ile Roma’daki Aziz Petrus Bazilikası, Londra’daki Aziz Paulus ve Sevilla katedrallerinden sonra Avrupa’nın dördüncü büyük katedralidir.dünyanın en güzel yerleri

8. Alcatraz – Alcatraz adası

150 yıl boyunca suçluların en zorlu yaşadıkları hapishanelerden biri olan Alcatraz San Francisco’da yer almaktadır. Bir zamanların en yüksek ve sert güvenlik önlemlerinin olduğu hapishane bir çok filme de konu olmuştur.

dünyanın en korkunç hapsihanes

8. Cristo Redentor – Kurtarıcı İsa

Dünyanın en güzel yerleri arasında 8. sırada Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde Corcovado Dağı üzerinde yer alan ve şehrin sembollerinden biri olan İsa heykelidir. Dağın aşağı kısmında Tijuca Milli Parkı’nda bulunur. Corcovado 710 m yükseklikte olup, muhteşem bir şehir manzarası sunar. Corcovado dağ treni, kıvrımlı bir yolu izleyerek dağın zirvesinin yakınına kadar gelir. 7 Temmuz2007 tarihinde, Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilmiştir.

SONY DSC

10. Golden Gate Köprüsü – Golden Gate Bridge

Kaliforniya’daki San Francisco Körfezi’nin girişinde, Golden Gate Boğazı üzerinde bir asma köprüdür. Şu anda, dünyadaki en uzun yedinci asma köprüdür. Köprü uzunluğu 2,73 km, ayaklar arasındaki uzaklık 1,28 km’dir, yüksekliği 235 metreyi bulur. Taşıt trafiği için altı şerit vardır. Köprü, San Francisco’yu Marin County’nin kuzey bölgeleri ve daha seyrek bir yerleşim olan Napa ve Sonoma Valley ile birleştirir.

Dünyanın en güzel yerleri

11. Eyfel Kulesi – Eiffel Tower 

Gustave Eiffel tarafından 1889 yılında yapılan köprü, dünyanın en yüksek yapısı olarak yer almaktadır. 320 metre uzunluğundaki bina hem yerden hem de tepeden Paris manzarası ile dünyanın en güzel yerleri arasında yer aldı.

dünyanın en güzel yerleri

12. Voskresenia Khristova Kilisesi – Church of the Savior on Blood

1883 tarihinde başlayıp, 1907 yılında tamamlanmış, St.Petersburg’da bulunan “Ortodoks Kilisesi”dir.  “Griboedov Kanalı”nın kıyısına inşa edilmiştir. Bu kilisede olan en önemli olay ise Rus Çarı II. Alexander’ın öldürülmesidir. Rus çarı, bu kilisenin yakınında suikast sonucu öldürülmüştür. Bu nedenle, öldürüldüğü yere bir anıt dikilmiştir.

dünyanın en güzel yerleri Church-of-the-Savior-on-Blood

13. Notre Dame Katedrali – Cathedrale Notre Dame de Paris

Paris, Fransa’da bulunan dünyaca ünlü bir katedraldir. Meryem Ana‘ya ithafen isimlendirilmiştir. Gotik yapı Île de la Cité’in doğu kısmında, Paris’in diğer tüm önemli yapıları gibi Seine Nehri’nin kıyısında bulunur. Girişi batıya bakar. Fransız gotik mimarisinin en güzide örneği olarak bilinen Notre Dame, ayrıca ilk gotik katedrallerden biridir ve gotik dönem boyunca inşası sürmüştür. Heykellerin ve işlemeli camların ortaçağ Roma mimari üslubundan sonra pek görülmemiş bir dünyevilik içermesi, natüralizm akımının eserlerdeki ağır etkisi sebebiyledir. Turistler açısından popüler bir yer olmasının yanı sıra, halen bir Roma Katolik katedrali olarak kullanılır ve Paris başpiskoposluğuna ev sahipliği yapar.

dünyanın en güzel yerleri Interior-of-Notre-Dame-de-Paris-Paris-France NotreDameDeParis

14. El Hambra Sarayı – Alhambra

İspanya’da yer alan, 1001 gece masallarındaki rüya sarayların gerçek alemdeki izdüşümü sayılabilecek olan Elhamra’nın doğal çevreye uyumu, girift yapısı, farklı süslemeleri ve yaşanan mekân ile su ve yeşili belli bir ahenk içinde buluşturabilmesi, kazandığı şöhretin hiç de haksız olmadığını gösterir.

dünyanın en güzel yerleri alhambra3_2168406b james-emmerson-court-of-the-lions-alhambra-palace-unesco-world-heritage-site-andalucia-andalusia-spain

15. Ayasofya – Hagia Sofia

Dünyanın en güzel yerleri arasında 15. sırada Ayasofya camii yer almaktadır. Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından, MS 532 – 537 yılları arasında İstanbul’un tarihi yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bazilika planlı bir patrik katedrali olup, 1453 yılında İstanbul’un Osmanlılar tarafından alınmasından sonra, Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür.

dünyanın en güzel yerleri ayasofya 24sophia07_zpsc10e5f37 shutterstock_81513439

Fotoğraflar getty image aittir.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: