Dolce Gabbana tesettür koleksiyonu hazırladı

Dünyanın en lüks markalarından olan İtalyan lüks moda evi Dolce Gabbana tesettür koleksiyonunu hazırladı. Dolce Gabbana’nın yeni koleksiyonunun Ekim ayından itibaren Birleşik Arap Emirlikleri’nde satışa sunulması bekleniyor. Daha öncede belirli coğrafi bölgeleri hedefleyen özel tasarımlar yapan Dolce & Gabbana  2019’da $484 milyar büyüklüğünde olacak Ortadoğu Moda Endüstrisini hedef aldığı hakkında söylentiler çıktı. Onlara göre ise Dolce & Gabbana tesettür koleksiyonu dini elbise kodlarını kendilerine göre yorumlayarak eğlenceli ve trend yaratan bir çizgi oluşturmak.

dolce gabbana tesettür Dolce & Gabbana tesettür dolce gabbana tesettür dolce gabbana tesettür

“Abaya” koleksiyonu olarak tanımlanan Dolce Gabbana tesettür tasarımlar geçmişte Sicilya Adasında yaşayan Araplardan esinlenildiği iki stilist tarafından belirtildi. Milano merkezli moda evinin Orta Doğu piyasası için tasarladığı koleksiyonda, markanın klasikleşen işleme ve çiçek desenleri uzun elbise, pardesü ve baş örtüleriyle buluşturuldu. Bu arada Abaya, Arap ülkeleri ve Türkiye’de giyilen baştan ayağa kadar tüm vücudu kaplayan siyah örtüye deniyor.

dolce gabbana tesettür

Genelde doğal renkler bej ile siyahın hakim olduğu kapalı giysilerde geometrik ve çiçek desenlerine önem verilmekte. Ayrıca siyah – beyaz renklerin karışımı da yoğunlukla görülmekte.

dolce gabbana tesettür dolce gabbana tesettür dolce gabbana tesettür

Dolce & Gabbana modaevi, Müslüman kadınların aksesuara, özellikle çanta, ayakkabı ve gözlüklere çok önem vererek kendilerine bir özel moda yarattıklarına değinerek “Yüksek topuklu ayakkabılar ve genelde yılan derisi büyük çantalar dışında türban üzerine yerleştirilen gözlüklerle uyum sağlayarak hoş bir görüntü sağladıklarına” dikkat çekti.

dolce gabbana tesettür dolce gabbana tesettür

Gabbana, geçen Temmuz ayında yaptığı bir açıklamada “Orta Doğu beni büyülüyor” diyerek abaya ve baş örtüsü içeren bir hazır giyim koleksiyonu üzerinde çalıştıklarını söylemişti.

dolce gabbana tesettür dolce gabbana tesettür dolce gabbana tesettür

Dolce & Gabbana tesettür koleksiyonunu tasarımcılardan Stefano Gabbana Instagram adresinden paylaştı. Yapılan yorumlarda ve Twitter’daki tartışmalarda ise kimileri moda evini tebrik ederken kimileri de tesettür ve lüks tasarım kavramlarının birbirine tamamen zıt olduğunu savundu.
dolce gabbana tesettür dolce gabbana tesettür
Bir sosyal medya kullanıcısı tesettürün gösterişten kaçınmayı gerektirdiğini vurgularken, bir başkası da Dolce&Gabbana’ya yönelik mesajında “Bazı Müslüman kadınların sonunda Dolce & Gabbana giyebilecek olmasından dolayı memnunum ama yine de bu kadınların örtünmeden dolaşabilme özgürlüğünden mahrum olmasını korkunç buluyorum. Keşke bu kadınların istedikleri gibi giyinme hakkı için de mücadele etseniz” dedi. Geçen yıl da DKNY ve Mango’nun da aralarında yer aldığı bazı dünya markaları Ramazan ayı için özel tasarımlar hazırlamıştı.
dolce gabbana tesettür dolce gabbana tesettür dolce gabbana tesettür
Moda ekonomisi uzmanları, tasarımcıların bu pazara yönelmesinde Müslüman nüfusun genç ve gittikçe büyüyen bir demografik yapıya sahip olmasının etkili olduğunu söylüyor.
dolce gabbana tesettür dolce gabbana tesettür
Thomson Reuters tarafından yayımlanan bir raporda, 2013’te Müslüman tüketicilerin giyim ve ayakkabı harcamalarının 266 milyar doları bulduğu, bu miktarın 2019’da 484 milyar dolara ulaşmasının beklendiği belirtiliyor.
Bakalım bu koleksiyonu Türkiye’de kimlerde göreceğiz. Dolce Gabbana tesettür koleksiyonu Ekim 2016’dan itibaren satışta olacak. Koleksiyonda yer alan parçaların fiyatları 695 ile 7000 dolar arasında değişiyor.
Fotoğraflar Dolce and Gabbana’ya aittir.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: