En İyi Film Dahil 12 dalda Oscar adayı, 3 Altın Küre Ödüllü DİRİLİŞ sinemalarda

NE6vaEefyAJO9d_1_b

‘Artık Ölmekten Korkmuyorum. Ben öldüm bir kere!’ Hugh Glass.

Michael Punke’ın The Revenant: A Novel Of Revenge adlı romanından sinemaya uyarlanan, The Revanant – Diriliş 22 Ocak 2016’da sinemalarda. Oscar ödüllü yönetmen Alejandra Gonzales Inarritu tarafından çekilen Diriliş’te başrolde Leonardo di Caprio ve Tom Hardy yer alıyor. Yaşanmış olaylardan esinlenerek yazılmış Diriliş’te kürkleri için hayvanlar avlayan bir kuruluş için çalışan Hugh Glass adındaki bir tuzakçının, bir boz ayı tarafından ölümcül bir biçimde yaralandıktan sonra, kendi ekibi tarafından ölüme terk edilmesi anlatılıyor.

179196.jpg-r_640_600-b_1_D6D6D6-f_jpg-q_x-xxyxx

135 milyon dolara yapılan film En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu Altın Küre ödüllerini kazandı ve 12 dalda Oscar ödüllerinde adaylığı var. Nitekim Glass’ın yaraları bir süre sonra iyileşecek ve hem kendisini ortada bırakan ekibinden hem de hayvam kürkü için katliam yapanlardan intikam alacaktır.

176696.jpg-r_640_600-b_1_D6D6D6-f_jpg-q_x-xxyxx

Birdman filmindeki gibi The Revnant- Diriliş filminde de uçlarda olan bir adamın hikayesi var. Fakat bu sefer zorlu yaşam koşulları içinde ölümüne mücadele eden bir adam filmin başrolünde.

267736.jpg-r_640_600-b_1_D6D6D6-f_jpg-q_x-xxyxx

Bir av sonrası bir boz ayı tarafından ölümcül bir biçimde yaralanan Glass’ı, yavaşlamamak adına ekibi ölüme terk eder. Fakat bölgeyi herkesten iyi bilen avcı Glass hayata tutunur ve yavaş da olsa yaraları iyileşir. Zira yaşama tutunması için oldukça geçerli bir sebebi vardır…

diriliş

Oscar ödüllü yönetmen Alejandro G. Iñárritu efsanevi Hugh Glass’i Diriliş filmiyle ile beyazperdeye taşıyor. 19. Yüzyıl Amerika sınırında yaşanan destansı hayatta kalma mücadelesini konu alan Diriliş, seyirciyi 1823 Amerika’sının benzersiz güzelliğine, gizemine ve tehlikesine çekiyor. Film sadece hayatın değil, onurun, adaletin, inancın, yuvanın ve ailenin içgüdüsünü keşfediyor.

diriliş

Biri uzayda biri de doğanın içinde yaşansa bile Inarritu’nun meslekdaşı ve arkadaşı Alfonso Cuaron’un Oscar ödüllü filmi Gravity ile Diriliş arasında benzerlikler çok. Her ikisinde de insanın yaşamasının imkansız olabileceği ortamlarda verilen yaşam mücadelesi yer alıyor. Her ikisinde de yıldız bir oyuncunun rol yapma kabiliyeti ile yaratılan gerçeklik ön planda ve her ikisinde de muhteşem bir görsellik varoluyor. İspanyol yönetmenler, Hollywood’da kumar oynamayı seviyorlar ve eninde sonunda da kazançlı çıkıyorlar.

Görseller 20.th Century Fox aittir.

 

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: