4 Dalda Oscar Adayı Danimarkalı Kız, 11 Şubat’da Sinemalarda

danimarkalı kız

Ünlü fizikçi Stephen Hawking’i canlandırdığı The Theory Everything filmindeki rolü ile Oscar ödülünü kazanan yetenekli Eddie Redmayne, En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar adayı olduğu Danimarkalı Kız filmi ile bizleri bir kez daha oyunculuğuna hayran bırakıyor. Tarihin ilk transeksüel ressamı Einar Wegener’ı canlandıran Redmayne, filmde daha önceki rollerinden farklı bir karakterle karşımızda.

the great dane

33 yaşındaki oyuncuyu yeni filminde dudaklarına kırmızı ruj sürmüş ve dalgalı postişi ile göreceğiz. Daha sonrasında Lili Elbe olacak Danimarkalı ressam Einar Wegener’in yaşamının anlatıldığı The Danish Girl filmi gerçek bir yaşam hikayesi. Lili Elbe, erkek olarak evlendikten sonra kendisi gibi ressam olan eşi Gerda‘ya kadın kıyafetleri içinde pozlar veren ve sonrasında kadın olan, aynı zamanda karısı tarafından eşcinselliği kabul gören birisidir. Yeni başlayacağı resim serisi için bir kadın modelin poz vermesine ihtiyaç duyan Gerda, modelin işi bırakması üzerine kocasına rica edip poz vermesini ister. Sadece kimsenin bilmemesi şartıyla bu teklifi kabul eden Einar karısının resim çalışmaları için pozlar verip yardımcı olmaya çalışır. Gel zaman git zaman karı koca kimi zaman Einar’ın Lili adlı dişi karaktere bürünüp çekici bayan kıyafetleri giymesiyle cinsel hayatlarına oldukça renk katarlar.

Eddie Redmayne as transgender pioneer Einar Wegener in The Danish Girl - 2015 REF NO : 75596 FOR EDITORIAL USE ONLY

O yılların Danimarka’sında hiç hoş karşılanmayan bu durum tüm ülkede büyük bir sansasyona sebep olur. Aldıkları tepkiler yüzünden Wegener çifti o yıllarda en rahat olabilecekleri tek şehir olan Paris’e taşınırlar. Paris’te yaşadıkları sıradışı hayatı gizlemelerine gerek yoktur; hatta gece dışarı çıkarken rahatça feminen kıyafetler giyebilir Einar.

danimarkalı kız danimarkalı kız

1930 yılında hissettiği kadınlık duygularını fiziksel olarak da hayata geçirmek için ilk ameliyatını olur Einar. İlk ameliyat sonrası çiftin evlilikleri de geçerliliğini kaybeder ve sonrasında Gerda İtalyan bir diplomat ile evlenerek Fas’a yerleşir.

Ameliyatla testisleri alınan ve evliliğini bitiren Lili Elbe ressamlığı bırakır, çünkü ona göre resim yeteneği olan kişi artık bedeninde ve ruhunda yaşamayan Einar Wegener’dir ve o artık Lili Elbe’dir.

eddie redmayne danish girl

Rolü için sıkı diyete giren Eddie Redmayne bizi bir kez daha oyunculuğu ile şaşırtıyor. Filmin yönetmeni Tom Hooper, çektiği 3. film olan The King’s Speech ile En iyi yönetmen Oscar ödülünü kazanmıştır. 3 dalda aday olduğu Altın Küre’den eli boş dönen Danimarkalı Kız, 28 Şubat’da 4 dalda aday olduğu Oscar ödüllerinden nasıl bir sonuçla çıkacağını merak ediyorum. Özellikle The Revanant filminde Leonardo Di Caprio’nun performansını gördükten sonra Eddie için bu sene Oscar hayal olarak kalabilir.

eddie

Fotoğraflar The Danish Girl filmine aittir. Filmi izlemek için tıklayın. 

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: