3 dakikada 100 yıllık gelinlik modası

bride-wedding

Düğününüzü planlamaya üç dakika ara verin ve 100 yıl boyunca gelinlik modellerinin değişimini izleyin. Her genç kızın hayali dünyanın en güzel gelinliğini giyerek düğününün yıldızı olmak ve herkesin hayranlığını kazanmak. Düğününü onun için unutulmaz yapacak o muhteşem gelinliktir. Moda ve trendlerin hızlı değişimi ile hangi gelinliği giyeceğine de kolay karar veremez. Seçeneklerin fazla olması bir anlamda iyidir fakat bir anlamda da hayal ettiği gelinlik modeline karar vermesini zorlaştırır.

1915’ten 2015 yılına kadar gelinliklere bakınca 100 yıl boyunca gelinlerin beyaz rengi tercih ettiği gözlerden kaçmıyor. Beyaz giyinmek bir gelenek olarak gelinlik modellerinin vazgeçilmezi oldu. Etek boylarının uzun olması gelinlik modellerinin en sık tercih edilenleri oldu. Her zaman gelinlerin favori aksesuarı ise duvaklardı. Saçlara taçlar ve çiçekler takıldı.

100yearsofweddingdresses_cover

Dantellerin ve işlemelerin ön planda olduğu 1915 yılındaki gelinlik modellerinde yüksek yakalar, uzun kollar ve duvaklarda danteller göze çarpıyor. 1955’te kabarık bilek boyu etekli gelinlikler moda olurken, 1975’te modadaki bohem trend gelinliklere yansıdı. 1980lere gelindiğinde kabarık kollu gelinlik modelleri karşımıza çıkıyor. 1990lardan sonra daha modern ve fazla işleme ve dantelin olmadığı gelinlikler moda oldu. 2000lerde de bu trend devam ederken gelinlik modellerinde dekolteler ön plana çıkmaya başladı. 100 yıla boyunca gelinlik modellerinin kumaşı, etek uzunluğu, dokusu, işlemeleri ve tasarımları birbirinden çok çeşide sahip. Her dönemin gelinleri farklı saç, makyaj ve aksesuar ile gelinlik stilini yarattı. 100 yıl boyunca gelinlerin buketleri de dönemlere göre değişiklik gösteriyor. Büyük çiçeklerden hazırlanan buketlerden minik, avuç içi buketlere kadar birbirinden farklı model var.

OSCAR1

1915’ten 2015 yılına kadar her dönemin gelinliklerini izledikten sonra hangi dönem en çok ilginizi çekiyor, ona bakıp kendi gelinlik modeliniz için ilham alarak kendinize özgün ve yakışan gelinliği yaratmanın tam zamanı.

Fotoğraflar getty image aittir.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

1 YORUM

Yorumlarınız için: