Onlar, 9 ayrı ülkenin güzellik ikonları

Güzellik nedir? Güzellik ikonu nasıl olunur? Bu soruların cevaplarının göreceli olduğunu düşünüyorum. Özellikle güzellik tanımının kültürel ve coğrafi anlamda değişiklik göstereceğine inanıyorum. Bu sorularıma cevap ararken, Marie Claire tarafından düzenlenen Dünya Güzellik Forumu karşıma çıktı.. Çeşitli editörler ve güzellik markalarının temsilcilerinin katıldığı Dünya Güzellik Forumu’nda güzellik standardları, dünya çapında popüler ürünler ve her ülke ve bölgenin güzellik ikonları konuşuldu. Bu ülkeler, dünya genelinde ekonomik ve sosyal anlamda öne çıkanlardan bazıları. Ülkeler bazında baktığınızda sizleri şaşırtacak isimlere rastlayacaksınız. Sonuçta güzellik göreceli 🙂

Amerika

beauty icons

Amerika 300 milyondan fazla kişinin yaşadığı bir ülke. Fakat bundan da öte dünyanın en çeşitli ırkı burada bir arada yaşıyor. Beyonce ismi sizi çok şaşırtmayacaktır. Dünya çapında da bir çok ülkede ikon olarak görülen Beyonce kendi ülkesinin yetenek ve top güzellik ikonu olması normal.

Beyonce
Beyonce

Top model Karlie Kloss’u Victoria’s Secret defileleri dışında Taylor Swift ile yakın arkadaşlığı ile tanıyoruz. Süpermodel olup aynı zamanda mütevazi görünümü ile Amerikalılar’ın güzellik ikonlarından biri olmasını sağladı.

Karlie-Kloss-could-wear-sack-still-snapped-street-style

Kim Kardashian ismi neden listede var diye fazla kişinin sorgulayacağını sanmıyorum. Programının ünlenmesinde etkisi var fakat sürekli makyajlı selfie görünümü ile kozmetik markalarının satışlarını arttıran biri olması onun ikon olmasını sağladı.

Kim Kardashian

Güney Kore

Foruma katılan Asya’nın güzellik internet sitelerinden Peach & Lily’nin kurucusu Alicia Yoon, Miranda Kerr’in ‘yumuşak ve bebek hatları’ndan dolayı Güney Kore’nin popüler güzellik ikonu olduğunu belirtmiş. Güney Kore’ye özel bir reklamda yer almasa bile Kore’deki güzellik dergilerini sürekli süslüyor.

beauty icon north korea

Suudi Arabistan

Maria Claire Arabistan dergisinin Moda ve Güzellik Editörü Sara Rasheed, Suudia Arabistan’da kadınların Kim Kardashian beğendiğini söylüyor. Arabistan’da makyaj yapmak çok seviliyor ve bu sebeple Kim Kardashian popüler. Orta Doğu’nun en popüler iki markası ise Nars ve MAC.

Meksika / Latin Amerika

paulina-vega

Meksika ve Latin Amerika Marie Claire dergisinin başındaki Ariadne Grant, ülkede Miss Universe Paulina Vega’nın güzellik ikonu olduğunu belirtiyor. Bu arada Meksika ve Latin Amerika’da geçen senenin trendlerinden Ombre saç halen popüler.

Avustralya

Gisele_Bundchen HM H&M beachwear deniz
gisele bundchen 

Atletik fiziği, güneş ışığı ile parlayan dalgalı saçları, parıldayan dudakları ve sağlıklı yaşam stili ile Avustralya’nın güzellik ikonu Gisele Bündchen. Avustralyalı kadınlar onu ilham verici buldukları için beğeniyorlar.

İspanya

Penélope Cruz

Bir çok kadına ilham olan, onlara hayal ettiklerine kavuşabileceklerini gösteren, eğer gerçekten çalışırlar ve emek verirlerse amaçlarına ulaşabileceklerini gösteren Penelope Cruz, İspanya’nın güzellik ikonu. Akdeniz güzelliği ve akıllı olması da ikon olmasına etken olan faktörlerden biri.

Güney Afrika

NoniGasanaturalhairTWAcurlyhairfreckles_zps15623a0f

‘Güney Afrika etnik çeşitliliğe ve farklı uluslardan insanların bir arada yaşadığı bir ülke. Bu yüzden Amerika gibi birden fazla güzellik ikonu olması da normal. Beyonce uluslararası olarak öne çıkan güzellik ikonu olurken onun kadınsı gücü ve öz güveninin de etken olduğu belirtiliyor. Güney Afrika’nın en tanınmış ve sevilen medya kişiliği olan Noni Gasa, Beyonce ile beraber stil ikonları arasında yer alıyor. Değişen güzellik kavramını temsil eden Noni aynı zamanda kadınlara kendilerini oldukları gibi kabul etmelerini ve sevmelerine ilham oluyor. Sıklıkla traş ettiği saçları ve çilleri ile çıplak güzelliğin simgesi.

nonigasa2

Hollanda

doutzen kroes

Muhteşem, cana yakın, anne ve mütevazi olması ile Hollanda’daki kadınların ikonlarından olmuş. Dış ve iç güzelliğinin buna etkisi yüksek. Makyajlı veya makyajsız her zaman güzel bir kadın. Hollandalı kadınlar doğal güzelliğe önem veriyor. Ve tabii aynı zamanda Beyonce’de güzellik ikonlarından biri. Onun süper kadınsı görünümü ve kalçaları buna etken.

doutzen-kroes-terry-richardson

Çin

Sophie_Marceau_Cabourg_2014_croppedMarie Claire Çin dergisinin güzellik editörü Ling Jia ‘Eğer ülkemde ilham verici güzellik ikonu seçmem gerekirse, bu Sophie Marceau’dan başkası olmaz’ diyor. Sophie 1966 doğumlu Fransız oyuncu. Diğer güzellik ikonları ile kıyaslanınca yaş olarak hepsinden büyük. İşte bu da onu Çin’de ikon yapan nedenlerden biri. Güzelliği ve eleganlığı ile her yaşa ilham oluyor. Taylor Swift, Miranda Kerr, Keira Kinghtly gibi beğenilen kadınlar var fakat Sophie zamansız ve özgün bir güzelliğe sahip.

Fotoğraflar Getty Image aittir.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: