Kripton’un oğlu, Gotham’ın Yarasa’sına karşı! Batman V Superman: Adaletin Peşinde

Dünyanın en büyük iki kahramanı birbirine düşürüldüğünde akla gelmeyecek şey gerçek bir sismik dalga şeklinde kaçınılmaz olur: Yeraltı adalet savaşçısı, karanlığın şövalyesi Batman ile gökyüzünden gelmiş yenilmez Superman karşı karşıya gelir. Batman Superman arasındaki savaşı acaba kim kazanır?

Batman V Superman
Film Çelik Adam‘ın vizyona girmesinden sonra, 2013’de San Diego Comic-Con International‘da açıklanmıştı. Snyder ve Goyer, 2013 yılının Haziran ayında filmin ön çalışmasına başladı. O dönemde Snyder filmin, Frank Miller tarafından çizilen Batman dergisi Kara Şövalye Dönüyor’dan esinleneceğini belirtmişti. Ekim 2013’de  East Los Angeles College’de başlayan ön yapımdan sonra Mayıs 2014’te çekimler başladı ve Aralık 2014’de Batman v Superman: adaletin Şafağı filmi çekimleri tamamlandı.
batman v superman adaletin şafağı
Man of Steel’daki büyük mücadelenin ardından Metropolis tam bir enkaza dönmüştür. Bu yeni dünya düzeninde Superman de tartışılan bir figür haline gelmiştir. Bazıları için hala umudun simgesi olan kahraman, sayısı giderek artan bir kesim tarafından ise dünyanın varlığına en büyük tehdit olarak görülmektedir. Bruce Wayne de Superman‘i zararlı bulanlardandır ve onun verdiği zararları düzeltebilmek için Gotham’da Metropolis’e gelir. İlk andan itibaren birbirinden hoşlanmayan ikili arasındaki mücadele amansız olur, ancak Lex Luthor’un yarattığı Doomsday bütün Metropolis için en büyük düşman haline gelince, Wonder Woman’ın da yardımıyla onu alt etmek için güçlerini birleştirirler.
batman v superman filmiZack Snyder: “Superman, bir Süper Kahraman’ın günlük işleriyle uğraşmasına rağmen, kahramanca çabaları bu davranışların istenmeyen sonuçları yüzünden belirgin şekilde farklı görülmeye başlanıyor. Her etkinin bir tepkisi vardır; bir kişinin kurtuluşu bir diğerini sıkıntıya sokuyor. İnsanları kurtarmanın gerçekliğini ve müdahale etmenin aslen ne anlama geldiğini irdelemek istedik. Superman’e dair klasik düşünce onun doğru olanı yapmaya çalışan ve politik olmayan iyi adam olduğu. Fakat aslında günümüz dünyasında, niyetiniz ne olursa olsun, politik olmamak imkansız.”

batman v superman filmi

Batman’i canlandıran Ben Affleck: “Bence hikaye Batman’in neden Superman’le mücadele etmek istediğini anlamak için çok hoş bir zemin hazırlıyor” diyor Affleck ve ekliyor: “Her ikisi de iyi adam olduğu için onların arkadaş olduklarını varsaymak mantıklı olur; ancak bu film söz konusu karakterlerin gerçek dünyada nasıl var olabileceği, onların yetenekleri ve eylemlerinin sonucu olarak ne tür karmaşıklıkların doğabileceğine daha ayrıntılı şekilde bakıyor.”

batman v superman filmi

Batman Superman: Adaletin Peşinde filminde Batman ile Superman’in sırf mecazi dünyalarını değil, fiziksel dünyalarını da beyaz perdede ilk kez bir araya getirildi. Elbette, Batman söz konusu olunca Yarasa Mağarası, süper havalı, süper gizli hareket eden Batmobile ve Batwing ve bir dizi özel yapım silah da beraberinde geldi. Coğrafi olarak, Gotham City ve Metropolis sadece bir su parçasıyla birbirinden ayrılan karşılıklı iki rakip şehir olarak yeniden hayal edildi. Bu sayede aksiyonun her iki kahramanın çöplüğünde de gerçekleştirilmesi mümkün oldu. Ancak, buraları ziyaret ederek her iki kahraman üzerinde de unutulmaz bir izlenim bırakan kişi, ne Gotham ne de Metropolis’te yaşayan Wonder Woman’dı ve tabi onun da kendine özgü silahları vardı.

Batman_v_Superman_logo

Tüm insan ırkının kökünü kazıyacak güce sahip.

Düşmanımız olduğuna dair yüzde bir ihtimal bile olduğuna inansak,

bunu mutlak bir kesinlik olarak kabul etmeliyiz.

—Bruce Wayne

Batman V Superman, MPAA tarafından R-rated film olarak belirlendi fakat sinemaya R-Rated yani 18 yaş üzeri çıkmak yerini belirli sahneleri çıkartarak PG-13 versiyonu olarak izleyeceğiz. Filmin R-Rated versiyonu ise Blu-Ray ve DVD’de olacak.

Fotoğraflar Warner Bros aittir.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: